51765520 2107303592688967 7719712477675520000 n Ludzie

Czy emocje stanowią barierę dla sukcesu liderek?

Czy kobiety odniosłyby większy sukces, gdyby nauczyły się być mniej emocjonalne? 

Ostatnio odbyłam interesującą rozmowę z Anną Kalinowską, trenerem biznesu i przedsiębiorcą, która wspiera przedsiębiorców w aspektach finansowych. Rozmawiałyśmy o naszych doświadczeniach w biznesie i o tym, jak trudne, emocjonalne i zabawne były dla nas niektóre momenty. Jest przekonana, że kobiety świetnie sobie radzą w biznesie. Jednak omawiając różnice w zarządzaniu między mężczyznami i kobietami, zwróciła moją uwagę na fakt, że używanie logicznego myślenia, zamiast bycia emocjonalnym, jest podstawą, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu, ale niekoniecznie oznacza to, że emocje należy wyeliminować.

Obie zgodziłyśmy się, że dostosowując się do męskich wzorców zachowania, kobiety szybciej wzniosą się na szczyt. Czy to oznacza, emocjonalna strona kobiet, musi być chowana, aby iść naprzód?

Jako społeczeństwo wydajemy się być przekonani, że kobiety mają tendencję do zbytniego używania serca, podczas gdy mężczyźni z powodzeniem wykorzystują swój mózg, nieobciążony nieznośnymi emocjami. Z tego wnioskujemy, że kobiety są mniej odpowiednie do ponoszenia odpowiedzialności i podejmowania krytycznych decyzji, dopóki nie nauczą się tłumić swoich uczuć.

Wiele kobiet przyjęło tę fałszywą koncepcję bez zastanowienia. Próbują ukryć swoje uczucia, mając nadzieję, że dzięki temu zdobędą sukces. To zrozumiałe, dlaczego czują taką potrzebę. Jako kobieta z pewnością nie raz słyszałam, że moje uczucia są zbyt silne i przysłaniają moje myślenie. W pewnym momencie zdarzyło się to nam wszystkim.

Kiedy robi się gorąco, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie ci, że jesteś zbyt emocjonalna, a w najgorszym przypadku, że histeryzujesz. I oczywiście musisz się uspokoić.

Z jakiegoś powodu wydaje się, że wszyscy „kupili” błędną koncepcję, że emocje i logika znajdują się na dwóch różnych końcach spektrum. Ale czy to prawda?

Dlaczego niby emocje dominują w miejscu pracy, gdy rządzą kobiety?

Pracując w męskim środowisku przez ponad 10 lat, jestem przekonana, że to nie emocje są problemem. To głównie rodzaj emocji okazywanych przez kobiety, z którymi mężczyźni czują się niekomfortowo. Emocje, które mężczyźni nauczyli się tłumić, ponieważ ujawnione pokazują one, że czują się słabi i pozbawieni kontroli. Pomimo ich zapewnień, że emocje nie mają miejsca w miejscu pracy, mężczyźni cały czas okazują ich wiele. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że akceptowalne emocje znajdują się głównie na negatywnym końcu spektrum. Emocje, które można napotkać, to złość, agresja, wyśmiewanie, frustracja, cynizm lub złośliwość. Mężczyźni również odczuwają strach, zmartwienie, niepokój lub wątpliwości. Czują się urażeni, zranieni, sfrustrowani lub smutni. Nie mogą jednak wyrazić tych uczuć, jeśli nie chcą być postrzegani jako słabi.

Ponieważ nie mogą wyrazić tych uczuć w ich oryginalnej formie, znajdują inny sposób, aby je uwolnić. Sposób, który kojarzy się z męskością i nie jest uważany za zbyt emocjonalny.

Jestem pewna, że wszyscy pracowaliście z menedżerami, których obawiano się ze względu na ich ostry temperament. O dziwo, nikt nie nazywa ich histerykami.

Z jakiegoś powodu zaakceptowaliśmy, że gniew, agresja czy wściekłość nie są emocjami, które zakłócają naszą zdolność logicznego myślenia. Nasze społeczeństwo błędnie kojarzy te emocje z mocą i siłą. W rzeczywistości są to najbardziej niebezpieczne i gwałtowne emocje, jakie można mieć. I nie pozwalają na rozsądne podejmowanie decyzji.

Kobiety nigdy nie miały problemu z logicznym myśleniem. Postrzeganie zdolności intelektualnych kobiet przez pryzmat mężczyzn, zawsze zmieniało się w zależności od tego, co było odpowiednie w danym czasie. Kobiety zawsze błyszczały i rozwijały się w dziedzinach wymagających rygorystycznego, logicznego myślenia. Jednym z powodów, dla których obecnie tak trudno jest nam zachęcić kobiety do powrotu do inżynierii, jest to, że ciągle powtarzamy dziewczętom i kobietom, że mają problemy z logiką. Ponieważ nie kontrolują swoich emocji.

Dzięki tym samym uprzedzeniom społecznym, które emocjonalnie okaleczyły wielu mężczyzn, kobiety są znacznie bardziej w kontakcie ze swoimi uczuciami. Emocje nie są ograniczeniem. Są one częścią ludzkiej ekspresji. Nie są szkodliwe dla ponoszenia odpowiedzialności i kierowania zespołami. W wielu firmach kobiety były lepszym wyborem na liderów niż mężczyźni. Kobiety zostały ocenione jako wyróżniające się w podejmowaniu inicjatywy, praktykowaniu samorozwoju, dążeniu do wyników oraz wykazywaniu się wysoką uczciwością i szczerością. 

Nasze emocje to sposób, w jaki postrzegamy świat. W rzeczywistości liderzy, którzy są w pełni w kontakcie ze swoimi emocjami, przyznają, że emocje wzmacniają i wspierają nasze myślenie oraz pozwalają na bardziej holistyczne podejście do podejmowania decyzji.

Przestańmy udawać, że miejsce pracy jest sztucznym środowiskiem, w którym pozbawione emocji postacie podejmują wzniosłe decyzje oparte na logice, aby uzyskać najlepszy wynik. Tak nie jest.

To przestrzeń, w której ludzie wchodzą w interakcje i współpracują ze sobą.