druk prestiz DSC0428 2 Motoryzacja

W krawacie za kierownicą: Mercedes-Benz GLE 450 d 4MATIC FL – Luksusowy SUV, który nie zawodzi w żadnej sytuacji

Fot: Marcin Betliński

Zazwyczaj w naszej rubryce motoryzacyjnych testów konsumenckich dzieje się tak, że nasi Czytelnicy mają niedługi kontakt z rekomendowanym samochodem. Tym razem jest inaczej: Bartosz Czubaj, właściciel koszalińskiej firmy Bad-Tech, jeździ Mercedesem-Benz GLE 450 d 4MATIC FL od paru tygodni, bo to jego nowe narzędzie pracy. Warto więc posłuchać, co może o tym aucie powiedzieć.

Bad-Tech działa w branży usług elektrycznych i automatyki przemysłowej. Bardzo dużo zleceń wykonuje na terenie Europy Zachodniej, szczególnie Niemiec, gdzie obecnie pracuje na przykład 40-osobowa ekipa jego elektryków. Dla pana Bartosza Czubaja – jako właściciela firmy – oznacza to konieczność systematycznego pokonywania dużych odległości. To jakim samochodem jeździ, ma więc dla niego bardzo duże znaczenie. Uzupełniając prezentację pana Bartosza warto dodać, że od sześciu lat uprawia on triathlon, osiągając coraz lepsze wyniki. W tym roku pokonał pełny dystans Ironmana, na który składa się 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu, czyli dystans maratoński.

Bartosz Czubaj już wcześniej jeździł Mercedesami – modelem Klasa C w wersji kombi, później modelem GLC. Zdecydował się na GLE z powodów praktycznych. Dla niego samochód jest po prostu narzędziem pracy. Dużo podróżuje – głównie po Niemczech, bo jego ekipy pracują na budowach w często w odległych od siebie miastach. Potrzebuje więc auta, które jest wygodne a jednocześnie funkcjonalne i maksymalnie bezpieczne.

Kiedy zapytaliśmy pana Bartosza, czy niemieckie autostrady nie kuszą go do szybkiej jazdy, na którą pozwalają samochody marki Mercedes-Benz, w odpowiedzi usłyszeliśmy: – Oczywiście taka pokusa istnieje i jej ulegałem. Jednak kiedy zaczęły przychodzić mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, mocno spokorniałem. To jest szkodliwy mit, że wszędzie w Niemczech na autostradach można jeździć bardzo szybko. Rzeczywiście są takie ich fragmenty, ale na większości odcinków prędkość jest w różny sposób ograniczona a egzekucja ograniczeń bardzo skuteczna – śmieje się pan Bartosz.

Jak podkreśla, wybór modelu Mercedes-Benz GLE 450 d 4MATIC FL podyktowała jego charakterystyka, na którą składają się między innymi nowoczesna jednostka napędowa, dziewięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów, przestronność wnętrza, wygoda, powietrzne zawieszenie: – Wytłumione są wszelkie skutki pokonywania nierówności na drodze, co przekłada się na maksymalny komfort jazdy, a to dla osoby tak jak ja zaliczającej co rusz długie trasy ma kapitalne znaczenie. Ten komfort wynika również z pięknego designu i perfekcyjnego wykonania. Ponieważ lubię słuchać w samochodzie muzyki, przykładam znaczenie do wyboru odpowiedniego systemu nagłaśniającego. System Burmester, z którego korzystam w obecnym aucie, sprawdza się znakomicie. Jednocześnie silnik pracuje niezwykle cicho, choć to silnik dieslowski, a kabina jest perfekcyjnie wytłumiona.

Nowoczesne samochody to mnóstwo elektroniki zapewniającej wyrafinowane funkcje wspomagające kierowcę: – Opcji jest multum. Muszę przyznać, że jeszcze nie wszystkie rozpoznałem. Traktując samochód jako narzędzie pracy, skupiłem się na tych najważniejszych. Części rzeczy nie miałem w poprzednim aucie, więc muszę się do nich przyzwyczaić. Na przykład zaakceptować fakt, że inteligentne funkcje w jakimś sensie kontrolują kierowcę i korygują tor jazdy. Jeśli ktoś tego nie akceptuje, może oczywiście dezaktywować funkcję asystenta jazdy, ale warto pomyśleć, że jednak jest to element podnoszący bezpieczeństwo.

Pan Bartosz podkreśla również jakość reflektorów (multiledowe lampy + adaptacyjny asystent świateł drogowych Plus), w które wyposażony jest jego GLE 450: – Światła bardzo skutecznie wycinają odpowiedni fragment drogi, dzięki czemu nie oślepiamy jadących z naprzeciwka. System reaguje w ułamkach sekund, więc można być pewnym maksymalnej widoczności z jednoczesną pewnością, że nikomu nie utrudniamy jazdy.

Oceniając auto Mercedes-Benz GLE od strony estetycznej, warto pochwalić kokpit. Dwa ekrany o przekątnej 12,3 cala to najważniejszy element otoczenia kierowcy: jeden zastępuje wskaźniki, drugi zaś – dotykowy – stanowi swoiste centrum sterowania prawie wszystkimi urządzeniami w aucie. To tu możemy zmienić kolor ambientowego podświetlenia (aż 64 opcji do wyboru!), tu ustawiamy parametry jazdy według zdefiniowanych schematów lub na życzenie – zgodnie z własnym gustem. Ponadto GLE potrafi z nami swobodnie pogadać, bo system MBUX coraz lepiej rozumie język potoczny.

Bartosz Czubaj chwali auto równie za jego funkcjonalność. Miejsca w kabinie auta mierzącego niemal pięć metrów długości jest mnóstwo i z przodu, i z tyłu, a bagażnik ma objętość 630 litrów, którą da się powiększyć do 2055 litrów, gdy złożymy tylną kanapę, albo do 825 litrów, jeśli ją tylko przesuniemy do przodu. To imponujący wynik, na pewno godny rodzinnego SUV-a. Pan Bartosz podkreśla: – GLE jest idealny na dłuższe wypady turystyczne. Zapewnia niesamowity komfort przestrzeni. Mój syn ma 194 cm wzrostu, a siedząc na tylnej kanapie, ma jeszcze zapas miejsca nad głową i przed kolanami. Moje dzieci zakup tego auta ucieszył nie mniej niż mnie samego.

Oczywiście GLE to także auto luksusowe z imponującą listą opcji, wśród których znajdziemy m. in. wspomniany już świetny sprzęt audio firmy Burmester, nawigację korzystającą z rozszerzonej rzeczywistości, podgrzewane i chłodzone uchwyty na napoje, czy też fotele o wszechstronnej regulacji, wyposażone w funkcję masażu. Liczba opcji jest ogromna. Nic dziwnego, że zachwalają go nie tylko klienci, ale również eksperci rynku samochodowego jako auto bezpieczne, funkcjonalne i niezawodne. Czego chcieć więcej?


Przykładowo – za model Mercedes-Benz GLE 450 d 4MATIC FL miesięczna rata leasingowa w programie Flexi Leasing może wynieść 2 881,98 zł netto (przy cenie auta 379 268,29 zł netto, wstępnej opłacie leasingowej 45% wartości, przy liczbie rat wynoszącej 60 i wartości końcowej wykupu pojazdu 25% (podana symulacja wyceny może ulec zmianie, bieżących informacji udzielą doradcy handlowi w salonie sprzedaży, niniejsza informacja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego, Dz.U. 2022.1360).


Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach k/Koszalina, ul. Koszalińska 89 lub pod nr tel.: 94/34 77 372
www.mojsiuk.mercedes-benz.pl
Szukaj nas na Facebooku i Instagramie: Mercedes-Benz Mojsiuk