posiedzenie rady przemyslu politechnika prestiz 10 2023 1 Ludzie

Uczelnia wspiera przemysł przyszłości

Fot: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska była pod koniec sierpnia br. gospodarzem posiedzenia Zachodniopomorskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości (ZRRPP). Gości spotkania, dostępnego również online, powitali: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i Robert Bodendorf, przedsiębiorca, przewodniczący ZRRPP.

– Cieszę się, że właśnie na Politechnice Koszalińskiej odbywa się dzisiejsze posiedzenie – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Spotykamy się w miejscu otwartym na współpracę. Dla uczelni przemysł przyszłości to szansa, która znajdzie odzwierciedlenie w naszej ofercie kształcenia i działalności badawczej.

Słowo klucz – transformacja

Uczestniczki i uczestnicy spotkania opowiedzieli o podmiotach, które reprezentowali. Głos później zabrał Robert Bodendorf, który przedstawił bieżące informacje o Platformie Przemysłu Przyszłości. – Dziękuję, że możemy spotkać się w murach Politechniki Koszalińskiej, i w tak zacnym gronie – przyznał przewodniczący ZRRPP. – Uczelnia pełni istotną rolę w procesie wspierania przemysłu regionalnego, a teraz wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla przemysłu przyszłości.

Prof. Danuta Zawadzka zaprezentowała Politechnikę Koszalińską podkreślając: – Rada ma kluczowe znaczenie dla tego, co dzieje się i wydarzy w regionie i biznesie, ale także między innymi dla przekonywania młodych ludzi, aby pozostali w Koszalinie. Transformacja – to słowo klucz do przyszłości, zwłaszcza, że ma charakter ustawiczny. Znaczenie uczelni będzie rosło, a nam zależy na włączeniu się we wszelkiego rodzaju działania związanie z przemysłem przyszłości. Dlatego współpracujemy z przedsiębiorstwami, dostosowujemy ofertę kształcenia do rynku pracy, prowadzimy badania wspierające firmy. Warto współpracować z uczelniami, zwłaszcza regionalnymi, takimi jak Politechnika Koszalińska.

Wręczenie aktów powołania

W dalszej części obrad o działalności Parku Technologicznego S.A. w Koszalinie mówiła jego prezes, Małgorzata Kmita. Dr hab. inż. Robert Suszyński, prof. PK zaprezentował usługi PIONIER-LAB – Krajowej Platformy Integracji Infrastruktury Badawczej z Ekosystemami Innowacji. W spotkaniu, z ramienia uczelni, wzięli także udział między innymi: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki oraz dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz, a ponadto przedstawiciele przedsiębiorstw produkcyjnych, doradczych i informatycznych, dostawcy rozwiązań dla nowoczesnego przemysłu, przedstawiciele również innych szkół wyższych i samorządu gospodarczego.

W drugiej części obrad Robert Bodendorf, w towarzystwie prof. Danuty Zawadzkiej, wręczył akty powołania na członków Zachodniopomorskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Otrzymali je między innymi: prof. Błażej Bałasz, prof. Robert Suszyński, dr inż. Artur Wezgraj i Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a równocześnie przewodniczący Rady Uczelni.