KS by Maurycy Smierzchalski Wydarzenia

17. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Literackiej „Reflektor”

To nowa odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej, który zakończył się na 16 edycji, w 2019 r. W dalszym ciągu jednak celem festiwalu jest promocja polskiej piosenki z wartościowym tekstem, piękną muzyką i ciekawą aranżacją. Festiwal odbędzie się 27 – 29 października 2023.

– Po wielu latach prezentowania w Koszalinie piosenki aktorskiej, postanowiliśmy zmienić formułę festiwalu, dając większe szanse młodym wokalistom – mówią organizatorzy.

Na festiwalu literackim w centrum będą piosenki polskich mistrzów. Młodzi artyści zaprezentują utwory z twórczości Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Grzegorza Turnaua, Katarzyny Nosowskiej czy Grzegorza Ciechowskiego. Uczestnicy przygotują także piosenki z twórczości Jonasza Kofty, które zaprezentują na koncercie galowym pod tytułem Jego portret (28 października). Festiwal ma także wspierać młode talenty poprzez umożliwienie im pracy z profesjonalnymi muzykami i wokalistami polskiej sceny muzycznej, a możliwość zaśpiewania na estradzie w towarzystwie zespołu na żywo. Po raz pierwszy na festiwalu uczestnicy będą śpiewać z zespołem festiwalowym pod kierownictwem Macieja Osady-Sobczyńskiego.

Młodzi artyści, którzy przyjadą do Koszalina, wezmą udział w warsztatach, a następnego dnia w konkursie w Studiu im. Cz. Niemena Polskiego Radia Koszalin, który wyłoni zwycięzcę tegorocznego festiwalu. Jury przewodniczyć będzie Anna Serafińska, wybitna wokalistka jazzowa, która jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Anna Serafińska jest profesorką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, w swoim dorobku ma też album z piosenkami Jonasza Kofty pod tytułem Nieobecni. Gościem Reflektora będzie również Krystyna Stańko: wokalistka jazzowa, koncertująca i nagrywająca płyty, pedagog w Katedrze Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Gościem honorowym festiwalu będzie Piotr Kofta – syn poety, który opowie o swoim ojcu i jego twórczości.

W jury zasiądzie także przyjaciel festiwalu, Zdzisław Derebecki, przez wiele lat dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie i Tomasz Bartos, właściciel firmy Mikrofonika. W finale wydarzenia wezmą udział laureaci konkursu, z którymi zaśpiewają Anna Serafińska i Krystyna Stańko.

Bilety na koncert finałowy w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym są dostępne w kasie teatru.