OLO00265 Wydarzenia

Zapraszamy na jubileuszową „Integrację”

Tegoroczny, 20. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbędzie się w dniach 5-9 września. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń stanie się tradycyjnie Koszalińska Biblioteka Publiczna i teren wokół niej. Zaprezentowanych zostanie 35 filmów, z czego w konkursie weźmie udział sześć filmów amatorskich, 10 fabularnych i 13 dokumentalnych. Filmy oceni profesjonalne jury oraz jury młodzieżowe złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej.

Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty, spotkania i wykłady. Wśród tegorocznych gości są między innymi: Marek Purczyński, autor tzw. Totalnej Terapii, połączenia terapii manualnych z systemami treningowymi, dwukrotny uczestnik Polskiej Misji Paraolimpijskiej na Igrzyskach w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Angelika Chrapkiewicz-Gądek, podróżniczka, pasjonatka podwodnego świata i górskich wyzwań. Autorka książki „Zdobądź swój szczyt”, która zyskała uznanie czytelników za motywujące przesłanie i inspirujące życiowe historie.

Debatę oraz konferencję naukową poprowadzi prof. Wojciech Otto, znany już z poprzednich edycji festiwalu. W tych spotkaniach udział wezmą m.in. dr Piotr Szarszewski, Anna Dzieduszycka, Beata Dzianowicz, Maciej Książko, Andrzej Golejewski. Prelegentami konferencji naukowej „Łączy nas kino” będą dr Anna Bieganowska-Skóra i dr hab. Jacek Trębecki.

„Żywe lekcje wychowawcze” w koszalińskich szkołach poprowadzi Krzysztof Głombowicz, dziennikarz, komentator sportu paraolimpijskiego, z udziałem Marcina Oleksego, reprezentanta Polski w ampfutbolu, który otrzymał na zorganizowanej w Paryżu gali FIFA The Best 2022 nagrodę FIFA Puskás Award za Bramkę Roku.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 5 września o godzinie 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Uświetni ją krótki recital Laury Florentyny Dziąby, finalistki programu „Mam talent”. Ceremonię wręczania nagród muzycznie wzbogaci zaś duet BAiKA w składzie Kafi (Katarzyna Sondej) i Piotr Banach (znany z zespołów Hey i Indios Bravos). Równolegle z festiwalem w ponad 40 miejscach w całym kraju będą się odbywały Małe Festiwale Ty i Ja prezentujące filmy festiwalowe.