image00009 Wydarzenia

Strefa Bezpieczeństwa Compensy w Koszalinie

W niedzielę 13 sierpnia, na Rynku Staromiejskim w Koszalinie miał miejsce piknik rodzinny „Strefa Bezpieczeństwa Compensy”. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach 5. edycji kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada. Celem akcji jest edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i autostradach, nauka pierwszej pomocy oraz promocja zdrowia.

  • Kampania prowadzona jest przez towarzystwo ubezpieczeń Compensa we współpracy z wykwalifikowanymi ratownikami z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
  • Dotychczas zrealizowano ponad 50 imprez edukacyjnych w całej Polsce, do końca 2023 roku odbędzie się jeszcze 6 pikników.Od pięciu lat realizujemy wspólnie z Compensą kampanię społeczną Bezpieczna Autostrada. Edukujemy dzieci i dorosłych, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia i jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w ruchu drogowym. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj właściwie, bezpiecznie. To wiedza, od której zależy nasze życie – powiedział Tadeusz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Edukacja i zabawa

W ramach Strefy Bezpieczeństwa Compensy wykwalifikowani ratownicy w praktyce uczyli pierwszej pomocy, nie tylko instruując, jak ratować życie, ale też dając szansę aktywnego przećwiczenia na fantomach. Uczestnicy mieli możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych, m.in. wzroku czy poziomu cukru we krwi, a także skorzystania ze strefy relaksu i masaży. Odwiedzający mogli spróbować swoich sił w quizach wiedzy z nagrodami, zadaniach-wyzwaniach (refleksomierz, narkogogle i alkogogle), na wadze przeciążeniowej sprawdzić, ile może ważyć np. zwykła butelka wody w sytuacji wypadku, czy gwałtownego hamowania, a nawet doświadczyć dachowania i zderzenia w specjalnych symulatorach. Zorganizowano również wiele zabaw edukacyjnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystko po to, by przekazać wiedzę i zwalczać lęk przed ratowaniem innego człowieka. A tym samym promować aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy.

Defibrylator AED

W ramach akcji, Compensa przekazała mieszkańcom odwiedzającym Koszalin defibrylator AED. Urządzenie odebrał Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalin. Defibrylator zamontowany został przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Dziękuję Compensie i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, że jesteście dzisiaj razem z nami.To, że bezpieczeństwo jest potrzebne, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Zwłaszcza, że ostatnie wydarzenia, niezbyt radosne w samym Koszalinie i w jego najbliższych okolicach, to pokazują. Wprawdzie jeszcze autostrady nie mamy, ale mamy już drogi ekspresowe a to mniej więcej jest to samo. A bezpieczeństwo na każdej drodze jest bardzo, bardzo ważne. Myślę, że na dzisiejszym pikniku każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Tu można nie tylko nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy, ale też sprawdzić swój refleks, zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru we krwi i spróbować jak to jest kiedy auto dachuje, czego nikomu nie życzę. Dziękuję serdecznie za kolejny już defibrylator. Miasto Koszalin jest takim miastem, gdzie sami mieszkańcy zdecydowali swego czasu, że zbudujemy całą sieć takich urządzeń, po to by żyło się bezpiecznej, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Jeszcze raz wszystkim Państwu dziękuję i życzę udanego pikniku – mówi Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalin

Organizatorzy dziękują mieszkańcom Koszalina za miłe przyjęcie i aktywny udział w pikniku edukacyjnym.Wierzę, że akcja społeczna Bezpieczna Autostrada będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo społeczności Koszalina. Jest to kolejny defibrylator, który w razie potrzeby może uratować życie nie tylko mieszkańca Koszalina, ale również odwiedzających nasze miasto turystów. Jest to dla nas wszystkich lekcja jak nauczyć się ratować życie nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych. Świetna akcja, której celem jest pokazanie jak ważne jest bezpieczne zachowanie na autostradzie i jak istotne są badania profilaktyczne kierowców. – Anna Celińska, Kierownik Filii Compensy w Koszalinie. Szczegóły dotyczące ogólnopolskiej akcji Bezpieczna Autostrada znajdują się na stronie:  bezpiecznaautostrada.pl