Koniec Swiata Foto 4 aut. Jakub Schwarz Wydarzenia

Przegląd młodego teatru na deskach BTD

Festiwal 14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” 2023 rozpoczną się 27 września br. W ramach konkursu obejrzymy sześć spektakli, a na finał – „Grę” z Julią Wieniawą i Adamem Woronowiczem.

svg%3E Wydarzenia

Na otwarcie festiwalu wystąpi zespół Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Obejrzymy dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza „W małym dworku” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Marka Kamińskiego. Tekst wszedł do kanonu literatury polskiej. Stanowi wprowadzenie widza w świat dramaturgii Witkacego, który jako artysta poszukiwał niedookreślonej „czystej formy”. Nie ma formy – moralnej, obyczajowej, literackiej, której nie chciałby w swej twórczości wstrząsnąć i zniszczyć. Zmienia wszystko w groteskę, do wszystkiego wprowadza albo ze wszystkiego wydobywa elementy niezborne, przypadkowe, nieskładne, rażące odmiennością.
Spektakl konkursowy, 27/09 (środa) godz. 19:00, Duża Scena

svg%3E Wydarzenia

Następnego dnia Teatr Polski z Poznania pokaże spektakl zatytułowany „Macocha” (reż. Błażej Biegasiewicz). „Chcemy ukazać genezę stereotypu, który w kulturze jest wciąż silnie zakorzeniony – piszą realizatorzy o spektaklu. – Piętnuje postać macochy, jest źródłem fałszywego, szkodliwego wyobrażenia. Jednocześnie staje się on przyczynkiem do zbadania trudnej relacji pomiędzy macochami i pasierbami, często równie mrocznej co same baśni.”
Spektakl konkursowy, 28/09 (czwartek) godz. 19:00, Duża Scena

svg%3E Wydarzenia

Na piątek przewidziano dwie prezentacje. Pierwsza z nich to „Smoleńsk Late Night Show” (reż. Jakub Zalasa), który przywiezie do Koszalina Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Czy humor leczy rany? A może je zadaje? Jak wyglądałaby Polska bez katastrofy smoleńskiej? Czerpiąc z formuły late night talk show spektakl porusza temat zbiorowej traumy, nieprzeżytej żałoby i roli mediów w podsycaniu sporów. Czerpie z doświadczeń tych, którzy doskonale pamiętają 10 kwietnia 2010 roku i tych, którzy urodzili się za późno, żeby pamiętać, ale przyszło im żyć w klimacie społecznym wytworzonym po katastrofie.
Spektakl konkursowy, 29/09 (piątek) godz. 19:00, Duża Scena

svg%3E Wydarzenia

Druga piątkowa propozycja to „Koniec świata” (reż. Bartosz Bandura, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim). Co chwilę kończy się czyjś świat. Koniec bliskości, miłości, czułości, wzajemności. Początek rozstania, odejścia, utraty. Czyż nazbyt często nie tracimy w swoim życiu? W końcu stracimy je same? Wrócić nie sposób, nie jest to możliwe inaczej jak wspomnieniem, a każdy powrót to zaczynanie na nowo. Spektakl inspirowany jest poezją Jerzego Hajdugi. Wyjątkowy wymiar przedstawienia zapewnia plastyczna, przepełniona ruchem i tańcem forma.
Spektakl konkursowy, 29/09 (piątek) godz. 21:30, Mała Scena

svg%3E Wydarzenia

W sobotę również zobaczymy dwa spektakle. Pierwszy, „Zapowiada się ładny dzień”, wyreżyserowała Magda Skiba (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy). Anna Podczaszy w tekście napisanym specjalnie dla aktorki Joanny Gonschorek zmaga się z tematem prawdopodobnie bliskim każdemu z nas: opowiada o śmiertelnej chorobie i żegnaniu się z życiem. W spektaklu poetycki język i powaga poruszanej materii składają się w atrakcyjną scenicznie całość z intrygującą muzyką i pobudzającymi wyobraźnię projekcjami.
Spektakl konkursowy, 30/09 (sobota) godz. 19:00, Scena na zapleczu

svg%3E Wydarzenia

Druga sobotnia prezentacja to „Lekcja” (reż. Michał Szafarski, Teatr Przypadków Feralnych w Krakowie). „Lekcja” absurdalną sekwencją wydarzeń i zabawnymi dialogami opowiada o niebezpieczeństwie, do którego potrafią doprowadzić skrajności – w tym radykalizm myśli i idei. Przestawienie jest utrzymane w komediowej formule charakterystycznej dla twórczości Eugène’a Ionesco, wybitnego przedstawiciela europejskiego teatru absurdu.
Spektakl konkursowy, 30/09 (sobota) godz. 21:00, Mała Scena

svg%3E Wydarzenia

Spektakl finałowy („Gra”, reż. Norbert Rakowski, Garnizon Sztuki w Warszawie) zostanie pokazany w niedzielę, 1 października br., dwukrotnie. Doświadczony dziennikarz polityczny i gwiazda reportażu (Adam Woronowicz), zostaje wyznaczony do przeprowadzenia kolejnego wywiadu. Tym razem, zamiast z jakimś politykiem, zmuszony jest rozmawiać́ z młodziutką gwiazdą seriali i celebrytką (Julia Wieniawa). Nieoczywista, pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła, zmuszaj nas do rewizji oceny sytuacji i postaw bohaterów, których tylko pozornie nic nie łączy.
Spektakl finałowy, 01/10 (niedziela) godz. 16:00, 19:00 Duża Scena

Bilety na pojedyncze spektakle kosztują 30/40 zł, na spektakl finałowy – 100/120 zł. Karnety (280 zł) dostępne są wyłącznie w kasie teatru.