6 fff teatr uliczny avatar z legnicy 2019 1 Ludzie

Po raz dziesiąty na folkowo w Sianowie

Fot. Waldemar Kosowski/FFF Sianów

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady w kulturze sianowskiej! Folk Film Festiwal (FFF), jedna ze sztandarowych imprez miasta i gminy, obchodzi w tym roku 10-lecie. Ostatnia w pierwszej dziesiątce edycja zapowiada się interesująco, choć dopiero za rok, po zakończeniu budowy sianowskiego Centrum Nauki, modernizacji technicznej kina Zorza i inwestycji infrastrukturalnej na Placu pod Lipami, będzie można mówić o „nowym otwarciu” dla tego wydarzenia.

FFF przyciąga widzów kochających kino polskie, muzykę, literaturę, fotografię, rękodzieło i wszystkie inne dziedziny sztuki. Festiwal powstał z potrzeby promocji kultury polskiej w mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach, a także promocji realizowanych w mieście i gminie projektów kulturalnych. Pozostaje przestrzenią do prezentacji tego, co w kinie nowe, aktualne i ważne. Stąd tak duża liczba premier filmowych. W ciągu dziewięciu lat – podczas dotychczasowych edycji FFF – widzowie mogli zobaczyć ponad 100 produkcji! Jednak to nie tylko kino.

Każdego roku nowe emocje

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa i przewodniczący komitetu organizacyjnego FFF wspomina: – W 2014 roku doszliśmy do wniosku, że i tak już bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę kulturalną Sianowa powinniśmy wzbogacić o nowe wydarzenie. Podczas studiów w Poznaniu podziwiałem artystów biorących udział w festiwalu teatrów ulicznych na Malcie. Tak więc od idei teatru ulicznego rozpoczęło się planowanie… festiwalu filmowego.

– Uznaliśmy, że można zrobić coś wartościowego dla mieszkańców, miasta, gminy i regionu oraz kultury – dodaje Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Sianowskiego Centrum Wiedzy, które zarządza Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną, jej filiami, kinem Zorzą i Galerią Zorza. – Wiedzieliśmy, że impreza powinna być wielodziedzinowa i przyciągać artystów różnych dyscyplin sztuki. W ten sposób, ponad dziewięć lat temu, powstał Folk Film Festiwal. Przez lata nie zamknął się w pierwotnej formule organizacyjnej, co utrudniłoby późniejsze zmiany. Dlatego co roku emocje jego uczestników są inne.

svg%3E Ludzie
pierwszy – i przyznawany każdego roku – specjalny KOKOF za całokształt pracy twórczej dla reżysera Sylwestra Chęcińskiego (cykl „Sami swoi”). Statuetkę wręczył Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

Folklor w kinie polskim

Zwieńczeniem każdej edycji festiwalu jest publikacja katalogu relacjonującego jego przebieg. We wstępie do pierwszego wydania Aleksandra Kowalczyk napisała: „FFF jest pierwszym w kraju (…) festiwalem filmowym poświęconym tematyce ludowej w kinie (…). Od ponad 100 lat, czyli od wynalezienia sposobu utrwalania scen ruchomych, wieś dostarcza twórcom inspiracji. Folklor jest stale obecny w kinie polskim. Doczekał się nawet pokaźnej klasyki (…). FFF zrodził się z pasji do kina i naturalnej potrzeby promocji polskiej kultury ludowej (…) Festiwal jest również areną dialogu o przemianach społecznych, o zainteresowanych artystycznych mniejszych środowisk. Poprzez swój pograniczny charakter, Sianów wydaje się miejscowością stworzoną do organizacji tego wydarzenia. Granica miasta i wsi zaciera się szybciej niż granice w świadomości odbiorców. Żeby wybrzmieć z właściwą siłą, sztuka ludowa potrzebuje dzisiaj admiratorów i nowych miejsc na kulturalnej mapie kraju. Jednym z nich jest Sianów”. Po dziewięciu latach wszystko to jest aktualne, a tamte słowa wyprzedziły rzeczywistość. Dlaczego?

svg%3E Ludzie
przez dziewięć lat Sianów odwiedziło spore grono znanych i popularnych aktorek i aktorów, reżyserów, wokalistów i zespołów muzycznych i teatralnych. W tym gronie znaleźli się aktorzy: Piotr Polk i Piotr Szwedes.

Sianów w centrum wydarzeń

Maciej Berlicki: – Od kilku tygodni mamy drogę ekspresową, która uwolniła miasto od ruchu tranzytowego – mówi burmistrz. – Gmina poszerzyła granice o nadmorskie Łazy, w których w kolejnych latach odbędą się wydarzenia festiwalowe. Trwa przebudowa Placu pod Lipami, który jest osią i centrum imprez folkowych. Wszystko to będzie sprzyjać rozwojowi nie tylko miasta i gminy, ale także takich imprez jak Folk Film Festiwal.

FFF to również znany w kraju i cieszący się dużą popularnością Konkurs Krótkich Filmów KOKOTY. Przewodniczącymi jego jury są uznani reżyserzy, jak dotąd byli to: Katarzyna Klimkiewicz, Kinga Dębska, Magdalena Piekorz, Kuba Czekaj, Sławomir Fabicki, Marcin Bortkiewicz. Festiwal ma w programie kilka punktów stałych: spotkanie z pisarką/pisarzem, wystawę fotograficzną, koncert, spektakl, prezentację filmów konkursowych, spotkanie z reżyserem, warsztaty artystyczne, sesje fotograficzne i inne wydarzenia. Wszystko to składa się na obraz jednej z najciekawszych imprez kulturalnych w kraju, realizowanej własnymi siłami miejscowego komitetu organizacyjnego i finansowanej z budżetu Sianowa.

svg%3E Ludzie
kapitalny występ plenerowy Teatru Avatar z Legnicy. Przed pandemią w każdej edycji festiwalu brały udział po dwie uliczne formacje teatralne. W tym roku, po kilkuletniej przerwie, FFF wraca do tej tradycji.

Termin do zapamiętania!

Jaka będzie 10. edycja FFF? Rozpocznie się na początku tygodnia pokazami w kinie Zorza, które potrwają pięć dni. W czwartek odbędzie się spotkanie z pisarzem, piątek to muzyka i teatr. Całość zakończy w sobotę rozdanie nagród laureatom KOKOFÓW.

– Program zaprezentujemy na przełomie sierpnia i września – mówi Aleksandra Kowalczyk.

– Wiemy z doświadczenia, że większość uczestników nie robi planów dalekosiężnych. Stali widzowie wiedzą, że termin imprezy trzeba zarezerwować, ponieważ to, co dotąd zrobiliśmy jest najlepszą gwarancją, że będzie ciekawie, twórczo, inspirująco.

– Cieszy nas, że coraz więcej osób chce uczestniczyć w warsztatach artystycznych, które w ostatnich latach stały się ważnym punktem programu festiwalu – dodaje Piotr Pawłowski, dyrektor programowy FFF. – W tym roku zajęć artystycznych także nie zabraknie. Liczymy, że będzie więcej filmów w KOKOFACH. Konkurs jest elementem wyróżniającym imprezę na tle innych w kraju.

10 FFF odbędzie się 6-8 października br. Organizatorami wydarzenia są: Sianowskie Centrum Wiedzy i Gmina i Miasto Sianów. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.