Kuchnia na wymiar? Marzenie każdego inwestora, ale też wybór czegoś, co będzie z nami przez kilka lat, musi się, więc podobać i zapewniać komfort użytkowania. Dzielimy się z Wami wskazówkami, które przygotują Was do spotkania ze stolarzem, studiem mebli kuchennych czy też projektantem.
10 najważniejszych punktów do przemyślenia przed spotkaniem
• Potrzeby
• Zwyczaje zakupowe
• Przestrzeń użytkowa
• Pokonywane odcinki
• Wysokość blatu roboczego
• Komfort
• Porządek
• Wyposażenie
• Akcesoria kuchenne
• Jazda próbna kuchni
Nasze wskazówki w szczególe
1. Aby określić swoje potrzeby, musimy sobie odpowiedzieć na następujące pytania: Gdzie pracuję najczęściej? Ile przestrzeni roboczej potrzebuję? Czy gotuję raczej samotnie czy w towarzystwie? Czy gotuje głównie osoba praworęczna, czy leworęczna? Warto zrobić sobie notatki, żeby nic nam nie umknęło.
2. Analiza przyzwyczajeń zakupowych
Pomocne pytania: Ile osób liczy gospodarstwo domowe? Czy zakupy są robione codziennie i nie potrzeba dużo miejsca na zapasy? A może raz w tygodniu robione są większe zakupy? Czy należysz do miłośników pudełek do przechowywania, czy może i tak nic nie zostaje z obiadu?
3. Wykorzystanie przestrzeni użytkowej
Nieważne, na jaki układ lub kształt kuchni pozwala Twoje mieszkanie i na co ostatecznie się zdecydujesz – najważniejsze jest przemyślane wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Sprytne rozwiązania firmy BLUM, które można obejrzeć i dotknąć na żywo w KOSMAZIE pozwolą zyskać dodatkową przestrzeń użytkową.
4. Krótkie dystanse przy gotowaniu
Praca w kuchni składa się z ciągle powtarzanych procesów. Jeżeli znamy swoje przyzwyczajenia kuchenne, możemy usprawnić przebieg pracy, skrócić pokonywane dystanse w kuchni i zwiększyć przyjemność z gotowania. Nadszedł moment na prawidłowe rozmieszczenie różnych stref roboczych, czyli „Zapasów“, „Przechowywania“, „Zmywania“, „Przygotowywania“ oraz „Gotowania i pieczenia“.
5. „Prawidłowa“ wysokość blatu roboczego
Wysokość blatu roboczego w nowej kuchni powinna być dopasowana do osoby, która w niej będzie najczęściej gotować. Idealnie blat powinien leżeć na wysokości średnio 15 do 20 cm poniżej łokci. W show room Jazdy Próbnej Kuchni w Kosmazie do Waszej dyspozycji jest ergonometr do wskazania idealnej wysokości blatu roboczego badanego użytkownika.
6. Wygoda na pierwszym miejscu
Kuchnie bez uchwytów są aktualnie bardzo modne. Z technologiami ruchu Blum, czy to mechanicznymi, czy też elektrycznymi, można podnieść dodatkowo wygodę użytkowania swoich mebli. Lekkie naciśnięcie wystarczy i fronty otwierają się praktycznie samoczynnie, a domykają bezgłośnie.
7. Zadbać o porządek w szufladach
Kto tego nie zna – chaos w szufladzie, zwłaszcza wśród drobiazgów, których w kuchni przecież nie brakuje. Ale nie musi tak być! Przemyślane systemy organizacji wewnętrznej pozwolą zaprowadzić porządek w każdej szufladzie.
8. Sprytne wyposażenie szafek
Szafki to fundament. Dla zwiększenia ergonomii warto wyposażyć szafki dolne w szuflady zamiast półek. Wtedy zaraz po ich otwarciu widzimy zawartość – bez uciążliwego schylania się, kucania i wyjmowania. W szafkach górnych zaplanujmy wygodne podnośniki, przy których nie trzeba cały czas uważać, żeby nie uderzyć się w głowę o otwarte drzwiczki.
9. Pamiętać o akcesoriach kuchennych
Drobne wyposażenie ułatwi codzienność w kuchni. Od uchwytu na przyprawy, poprzez wkład na noże i uchwyt na talerze, aż po obcinarkę do folii – nic w szufladzie się nie przemieszcza, dzięki czemu praca staje się wydajniejsza.
10. Jazda Próbna Kuchni w KOSMAZIE
Swoje przemyślenia i wątpliwości zawsze możesz bezpłatnie skonsultować z doradcą Jazdy Próbnej Kuchni Blum w KOSMAZIE. Razem odwzorowujemy Twój wymyślony układ kuchni w skali 1:1 dzięki mobilnym korpusom. W ten sposób tuż przed wiążącym zamówieniem możesz sprawdzić odległości, wypróbować i dopasować układ kuchni do swoich potrzeb oraz wprowadzić zmiany do projektu. Dzięki temu zyskujesz pewność co do planowanej inwestycji i robisz kolejny krok w stronę wymarzonej kuchni.