IMGL9440 Edit Ludzie

Gra w tenisa rozwija ciało i świetnie działa na psychikę

Fot. Jan Potentas

Sukcesy tenisistki Igi Świątek rozgrzewają polskie serca do czerwoności. Kibicujemy i coraz lepiej znamy się na tenisie. Wielu próbuje własnych sił na kortach, niekoniecznie planując zawodową karierę. Gra w tenisa rozwija ciało i świetnie działa na psychikę. Z trenerami w Tennis & Ski Family zrobisz swoje pierwsze tenisowe zagrania na mistrzowskim poziomie.

Tenis ziemny to dyscyplina, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Bez względu na wiek i poziom zaawansowania, uprawia go nie mała grupa koszalinian.

O to, kiedy najlepiej zacząć, pytamy Adama Mlazgę, trenera i fizjoterapeutę: – Najlepszy wiek na rozpoczęcie tenisowej przygody to szósty-siódmy rok życia. Chłonny umysł i duża ciekawość pozwalają na płynne przejście od zabawy do techniki i treningów na poważnie. Nie jest to jednak obligatoryjne i tak naprawdę możemy zacząć na każdym etapie życie. Trzeba pamiętać, że tenis to sport dla długodystansowców. Gracze muszą nie tylko radzić sobie z fizycznym wyzwaniem, ale również rozwijać swoje zdolności taktyczne i psychiczne, aby osiągać sukcesy na korcie.

Tennis & Ski Family działa na koszalińskim rynku od 1997 r. Większość zawodników właśnie tu stawiało swoje pierwsze kroki, wtedy jeszcze pod okiem Marka Mlazgi, trenera i wielkiego propagatora sportowego stylu życia. Na przestrzeni tych ponad 25 lat szkółka działała również na kortach „Bałtyku”, jednak od wielu już lat codzienne treningi prowadzi na kortach przy ul. Morskiej 10.

Niedawno do rodzinnego klubu wrócił Adam Mlazga (były zawodnik, medalista mistrzostw Polski, odnotowany na listach ATP oraz ITF). Zawodowe uprawianie sportu łączył z nauką: studiowaniem fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, później także pracą trenera w warszawskiej „Gawłowski Tennis Academy”. Po zakończeniu kariery zawodniczej, należał to sztabu sportowego m.in. Urszuli Radwańskiej i Łukasza Kubota. Podczas przygotowań był nie tylko ich fizjoterapeutą, ale także ich sparing partnerem.

W trakcie tej współpracy brał udział we wszystkich czterech imprezach wielkoszlemowych, turniejach najwyższej rangi ATP i WTA: w Madrycie, Rzymie czy Indian Wells oraz innych turniejach organizowanych na wszystkich kontynentach. Mieszkając w Warszawie, był współzałożycielem gabinetu fizjoterapii BM Fizjoterapia, w którym rehabilitowało się wielu tenisistów – m.in. Jan Zieliński, Kamil Majchrzak czy Daniel Michalski, ale również pacjenci prywatni.

Do rodzinnego Koszalina wrócił za swoją miłością, ale także, dlatego, aby realizować swoje autorskie pomysły na tenisowe treningi oraz fizjoterapię, niezbędną dla każdego sportowca.

Adam Mlazga oprowadzając po kortach mówi: – W Tennis & Ski Family przy ul. Morskiej 10 stworzyliśmy bazę dla wszystkich aktywnych koszalinian. Dwa kryte korty o nowoczesnej nawierzchni, która zadowoli nawet najbardziej wymagających tenisistów dzięki zastosowaniu mączki syntetycznej Advatage Red Court. Otworzyłem również gabinet fizjoterapii połączony z małą siłownią funkcjonalną, który znajduje się w części domku klubowego przy kortach. Co gwarantuje kompleksową ofertę naszej szkoły.

– Tenis ziemny to coś więcej niż sport oparty na sile mięśni. Jest to gra bardzo techniczna, wymagająca zbudowania strategii i pomysłu na rozegranie spotkania. Ten sport angażuje i rozwija, a do tego ma również zbawienny wpływ na naszą psychikę. Marka ASICS przeprowadziła unikalny eksperyment jeszcze przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Z badania, w którym wzięła udział najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek, wynika, że zaledwie 15 minut na tenisowym korcie wystarczy, aby zredukować poziom stresu o 35% – mówi dalej trener.

Na nasze pytanie co jak zmobilizować się do pierwszych zajęć, szybko dodaje: – Aby zacząć, wystarczy przyjść. Na początek raz, może dwa razy w tygodniu, później zależy to od tego, jaki mamy cel treningowy, ale na początek zachęcałbym do czerpania przyjemności. Na pierwszych zajęciach w zależności od grupy wiekowej, wprowadzamy ćwiczenia motoryczne, zapoznajemy się ze sprzętem, poznajemy swoje możliwości. Niepotrzebna jest własna rakieta czy piłki, mamy wszystko, wystarczą chęci. Zdarza się także, że na zajęcia z dziećmi przychodzą ich rodzice, którzy wspólnie chcą poznać od podstaw sport jaki mogliby rodzinnie uprawiać. Początkującym można być na każdym etapie. Bywa też, że wracają do nas osoby, które kiedyś uczyły się gry, a chcą przypomnieć sobie dawne umiejętności. Są też osoby dojrzałe, które biorą udział w amatorskich rozgrywkach, a my je przygotowujemy.

Tennis & Ski Family to rodzinna szkółka w podwójnym znaczeniu.

Po pierwsze rodzinna, bo panowie Marek i Adam, ale także siostra i brat Adama są sportowcami i trenerami, którzy aktywnie biorą udział w życiu szkoły tenisowej, w czasie wspólnie organizowanych obozów lub przyjazdów do domu w odwiedziny. Krzysztof Mlazga jest absolwentem AWF we Wrocławiu, pracował z wieloma wrocławskimi zawodnikami, aktualnie jest trenerem kadry Polski w tenisie na wózkach. Agata Mlazga, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, absolwentka fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Z drugiej strony rodzinna szkółka kilka razy do roku organizuje wyjazdy narciarskie i tenisowe (panowie są także instruktorami narciarstwa alpejskiego) dla dzieci, dorosłych, całych rodzin. Stwarza to możliwość integracji dzieci i rodziców oraz tworzenia relacji, które trwają latami. W ofercie wyjazdowej są obozy letnie dla dzieci i młodzieży, których motywem przewodnim jest tenis, ale uczestnicy mają możliwość poznania wielu innych dyscyplin sportu i aktywności. Wyjazdy zimowe to aktywny wypoczynek i możliwość nauczenia się lub doskonalenia jazdy na nartach dla całych rodzin.

– Sport był zawsze obecny w moim życiu. Czy byłem skazany na tenisa, przez to, że mój tato prowadził szkółkę – zastanawia się Adam Mlazga. – Na pewno było mi łatwiej wytrwać w treningach. Rola rodziców i ich wsparcie i zaangażowanie są bezcenne. Dziś tenis nadal jest moim życiem, choć zszedłem ze ścieżki zawodniczej. Przyjemne są momenty, kiedy na zajęcia przychodzą dzieci dawnych kolegów i koleżanek z kortu. Tenis to wyjątkowy sport, nie dość, że poprawia wszystkie cechy motoryczne człowieka, to również wspomaga rozwój psychiczny, odporność na stres, poprawia umiejętność koncentracji oraz uczy cierpliwości i wytrwałości. Choć zdawać by się mogło, że to sport indywidualny, to tak naprawdę jest to dyscyplina zespołowa, oparta na relacjach, zaufaniu, ale też zupełnie wyjątkowej etykiecie i kulturze sportu. Nie ma tu wulgaryzmów, niepotrzebnych, spalających i frustrujących emocji – dodaje trener.

Tennis & Ski Family zaprasza małych i dużych, z doświadczeniem, ale też i debiutantów. Plan zajęć dopasowany jest do możliwości i potrzeb. Grupowe zajęcia przeznaczone są dla młodzieży, dzieci lub dorosłych o podobnych umiejętnościach. Istnieje możliwość przeprowadzenia treningów indywidualnych. Korty przy ul. Morskiej 10 zapraszają i polecają się, szczególnie w tym czasie, kiedy będziemy szukali pomysłu na zdobycie nowych umiejętności, albo zamarzy nam się rozpoczęcie nowej sportowej przygody.

www.tsfamily.pl
fb/ Szkoła Tenisowa Tennis & Ski Family

tel. 602 306 455 Marek Mlazga
tel. 694 148 093 Adam Mlazga

Koszalin, ul. Morska 10