izabela rogowska 6 3 Wydarzenia

Z okazji 40. rocznicy śmierci Władysława Turowskiego

Muzeum w Koszalinie zaprasza do 24 września br. na wystawę poświęconą Władysławowi Turowskiemu, kompozytorowi, poecie i organizatorowi życia kulturalnego w powojennym Koszalinie. Za formę zaproszenia na wystawę uznać można niedawny koncert w auli I Liceum Ogólnokształcącego, który ze swymi artystycznymi podopiecznymi i przyjaciółmi przygotowała pani Ewa Turowska.

Zapraszając na wystawę, Muzeum napisało: „Władysław Turowski (1906-1983) to postać nietuzinkowa, barwna, która swoim bogatym życiorysem mogłaby obdzielić kilka osób. Urodzony w wielkopolskim Kępnie, od dzieciństwa zakochany w muzyce samouk, który formalne wykształcenie muzyczne zdobył dopiero w… obozie jenieckim. Student prawa, który zamiast na wykłady wolał chodzić do operetki. Kompozytor i organizator życia muzycznego: przed wojną w młodej Gdyni, w czasie wojny w oflagu, po wojnie na Śląsku, a wreszcie na Pomorzu – w Koszalinie i Mielnie. Organizator wakacyjnego „ukulturalniania” dla wczasowiczów. Wieloletni dyrektor znakomitego Społecznego Ogniska Muzycznego w Koszalinie. Twórca amatorskich chórów, dla których pisał repertuar. Jeden z tak powstałych utworów, noszący tytuł „Pieśń o Ziemi Koszalińskiej”, nieoczekiwanie dla samego autora stał się hymnem miasta. 40. rocznica śmierci Władysława Turowskiego jest tylko pretekstem, żeby przypomnieć dojrzałym i przedstawić młodym koszalinianom tę wyjątkową osobowość.”

Autorką scenariusza i kuratorką wystawy jest Magdalena Turowska, wnuczka kompozytora. Aranżację zaprojektowała i wykonała Beata Jasionek, na co dzień scenografka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.