Zakonczenie ubieglorocznego Velo Polczyn Zdroj Wydarzenia

Weekendowe ściganie gravelowe na terenie Szwajcarii Połczyńskiej

Powołana w Koszalinie przez grupę sympatyków kolarstwa Fundacja Promowania Sportu ma przed sobą poważny sprawdzian. Wyścigi szosowe w ramach cyklu Velo Baltic (w tym roku 25 czerwca Połczyn-Zdrój, 13 sierpnia Karlino i 3 września Koszalin) przygotowuje perfekcyjnie, ale Mistrzostwa Polski organizuje po raz pierwszy. Odbędą się one po raz drugi w historii. Scenerią zmagań stanie się Szwajcarska Połczyńska (8-9 lipca br.) ze startem i metą w Popielewie (gmina Połczyn-Zdrój).

Na początek podstawowe wyjaśnienie: gravel to rower szosowy z terenowym zacięciem. Sprzęt, na którym śmiało można zjechać z szosy na nieutwardzone ścieżki i utrzymać swoje ulubione tempo. Czasy rowerów przeznaczonych wyłącznie na szosę lub w teren to przeszłość. Na lekkiej, szosowej konstrukcji można teraz śmiało jeździć po szutrze i błocie. Przed pojawieniem się gravelów rowerzyści dzielili się na szosowych i górskich. Obecnie ten podział się zaciera.

Jarosław Marycz, prezes Fundacji Promowania Sportu, w wypowiedzi dla serwisu grave.love stwierdził: – Ze względu na charakterystykę wyścigów gravelowych tereny Pomorza Zachodniego predysponują ten region do przeprowadzenia takiej formy zawodów kolarskich. Mnogość dróg szutrowych, odcinków brukowanych, a także ukształtowanie terenu powodują, że wyznaczona trasa jest atrakcyjna dla uczestników. Krajobraz gminy Połczyn-Zdrój jest niezwykle urozmaicony, wysokie wzgórza morenowe porośnięte lasami oraz liczne jeziora tworzą piękno krajobrazu zwanego Szwajcarią Połczyńską. To tu znajduje się utworzony w 1987 r. rezerwat krajobrazowy Dolina Pięciu Jezior, będący najefektowniejszym pod względem widokowym fragmentem Pojezierza Drawskiego! Przy wytyczeniu trasy, pracowała grupa osób, która wielokrotnie ją pokonywała na gravelu i udoskonalała każdy fragment trasy, tak aby ta finalna wersja faworyzowała uczestników startujących właśnie na rowerach gravelowych i zarazem aby pokazać uczestnikom prawdziwą nieskażoną urodę regionu. Jestem przekonany, że wyznaczymy swego rodzaju standard, jeśli chodzi o przebieg trasy rangi Mistrzostw Polski w gravelu, a krajobraz i malownicze tereny spodobają się wszystkim uczestnikom zawodów i zapadną im na długo w pamięci. W ostatnich tygodniach na trasie mistrzostw swoje treningi przeprowadzili utytułowani zawodnicy, tacy jak Andrzej Kaiser czy Mariusz Gil i miło mi było słyszeć, z ich ust, że znaleźliśmy szybką, trasę idealną pod kategorię gravelową, która tak naprawdę dopiero się rozwija.

Warto dodać, że na starcie imprezy pojawią się utytułowani polscy zawodnicy, bo swój udział w mistrzostwach potwierdzili m.in. Maja Włoszczowska czy Michał Paluta. Patronat nad imprezą objął także mistrz świata w kolarstwie – Lech Piasecki.

Szczegółowe informacje o gravelowych Mistrzostwach Polski 2023, przebieg trasy, regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: www.velobaltic.pl