7R406062 Lato 2023

Ustronie Morskie – letnia stolica jazzu

W tym roku w Ustroniu Morskim w ogrodzie Gminnego Ośrodka Kultury powstaje jazzowy klub muzyczny “Hot Club Melomani”. Jest to inicjatywa krakowskiej fundacji Sztuka Przyszłości, która znana jest m.in. z rebrandingu najstarszego festiwalu jazzowego w Europie – Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

svg%3E Lato 2023

Historia Ustronia Morskiego związana jest z legendarnym, pierwszym polskim zespołem jazzowym Melomani, założonym przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. W roku 1952 roku z inicjatywy Krzysztofa Trzcińskiego (później Komedy), Melomani w składzie Witold Sobociński, Andrzej Trzaskowski, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Krzysztof Komeda, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz przez dwa letnie miesiące koncertowali w restauracji Ustronianka i był to pierwszy ich profesjonalny kontrakt. Jak wspominał po latach, czas wakacyjnego koncertowania w Ustroniu Morskim jeden z muzyków Melomanów Andrzej „Idon” Wojciechowski: „Pobyt w Ustroniu był fantastyczny. Wtedy mieliśmy już swoją renomę. Do miejsca, gdzie odpoczywała klasa robotnicza, zjeżdżali artyści, intelektualiści z całej Polski, by w oparach tytoniu i alkoholu słuchać jazzu”.

Do tych tradycji sprzed siedemdziesięciu lat odwołuje się Sztuka Przyszłości i w tym celu na okres wakacyjny powołuje do życia jazzowy klub muzyczny, pod historyczną nazwą „Hot Club Melomani”: „Fundacja Sztuka Przyszłości ma na celu promowanie różnorodności artystycznej i zapewnienie publiczności niezapomnianych doświadczeń muzycznych. Właśnie dlatego podjęła współpracę z gminą Ustronie Morskie, aby wprowadzić do tego urokliwego nadmorskiego kurortu pulsującą atmosferę jazzowych dźwięków.”

Otwarcie klubu „Hot Club Melomani” odbędzie się 22 lipca 2023 roku, a będzie to prawdziwe wydarzenie muzyczne, które przyciągnie uwagę zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. W pierwszym sezonie usłyszymy m.in. występ Stanisława Sojki z trio jazzowym Arka Skolika, projekt „Jarek Śmietana Unforgettable”, upamiętniający 10. rocznicę śmierci tego wybitnego gitarzysty i kompozytora oraz koncert finałowy warsztatów jazzowych „Młodzi Melomani” z udziałem Krzysztofa Ścierańskiego, Pawła Serafińskiego i Michała Kobojka. Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu będzie Parada Nowoorleańska, która przejdzie ulicami Ustronia Morskiego, zaś finał odbędzie się w klubie.