M Walewska1 Lato 2023

Opera wraca na deski koszalińskiego amfiteatru

svg%3E Lato 2023

Zakończenie 67. sezonu artystycznego Filharmonii Koszalińskiej nie oznacza, że w lipcu i sierpniu zabraknie w Koszalinie muzyki poważnej. Między innymi 23 lipca o godzinie 20.00 po długiej (wynikającej najpierw z remontu, później z pandemii) przerwie na scenę amfiteatru powróci opera!

Koszalinianie raz po raz dają dowody, że muzyka operowa i operetkowa jest szczególnie bliska ich sercom. Z pewnością bardzo ucieszy ich występ Małgorzaty Walewskiej, jednej z najjaśniej świecących gwiazd światowych scen muzycznych. Utytułowanej polskiej śpiewaczce będzie towarzyszył Lukas Jakobski, wschodząca gwiazda tychże scen.

Razem z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza wykonają oni arie i duety z oper m.in. Stanisława Moniuszki, Gaetano Donizettiego, Gioacchina Rossiniego i Georgesa Bizeta, a w drugiej, bardziej rozrywkowej części koncertu takie przeboje, jak „New York, New York”, „Fly me to the Moon”, „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu” czy „Ja jestem tylko po to, by kochać mnie” z filmu „Błękitny anioł”.

Małgorzata Walewska (mezzosopran dramatyczny) po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej (obecne Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) występowała w Theater Bremer, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w „Damie pikowej” oraz w roli Carmen. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły jej angaże w Semperoper w Dreźnie oraz w Deutsche Oper w Berlinie. W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w „Samsonie i Dalili”, a partnerował jej José Cura. Kolejne ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, Mamki w „Kobiecie bez cienia” Ryszarda Straussa w Palacio de las Bellas Artes w Meksyku i Dalili w Grand Théâtre de Genève.

Z kolei urodzony w Koszalinie Lukas Jakobski studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Royal College of Music w Londynie. Po studiach został zakwalifikowany do Jette Parker Young Artist Programme, w ramach którego wystąpił na deskach Royal Opera House Covent Garden w Londynie jako Angelotti w „Tosce” Pucciniego, Pietro w „Simonie Boccanegrze” Verdiego i Król Egiptu w „Aidzie” Verdiego. Powrócił w kolejnych sezonach do Covent Garden, by śpiewać Greckiego Kapitana w „Trojanach” Berlioza, Don Profondo w „Podróży do Reims” Rossiniego, Pistola w „Falstaffie” Verdiego, Doktora Grenvila w „Traviacie” Verdiego. Po tych sukcesach otrzymywał kolejne propozycje z najlepszych teatrów operowych Europy.