Gala tanga Kultura

Nadmorskie lato z tangiem

Tango argentyńskie od ponad 100 lat szuka swojego miejsca pomiędzy muzyką poważną a muzyką rozrywkową. To niezwykle złożone i bogate w formie aranżacje, które w połączeniu z taneczną narracją opowiadają historie namiętności, gniewu, zabawy, a także szczerej radości. Tego lata w Koszalinie będzie okazja podziwiania tanecznych par z całego świata. Już 6 sierpnia br. o godz. 20.00 Gala Tanga Argentyńskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym! Ale to nie jedyna okazja do zachwycenia się tym tańcem. O tangu oraz Koszalin Tango Festival 2023 rozmawiamy z Anną Kalinowską, współorganizatorką wydarzenia.

– Tango to taniec wymagający. Pobudza zmysły, ale również technicznie stawia wysoko poprzeczkę.

Anna Kalinowska: – Tango to taniec pełen namiętności i bliskości, ale nie tylko. Pojawiają się też zazdrość, rywalizacja, pasja. Jest to rzeczywiście taniec wymagający, ale jak się go pozna, posmakuje, to już nie ma odwrotu. Jest tańcem socjalnym i stylem życia. Partner w tańcu prowadzi, proponuje, ale partnerka wcale nie musi na to odpowiedzieć. Między partnerami dzieje się bardzo wiele, komunikują się ze sobą za pomocą gestów, ruchu, intencji. Co ciekawe, tango argentyńskie na całym świecie jest takie samo. Na milongę, czyli tangowe spotkanie, mogę pójść dziś w Koszalinie a jutro w Berlinie i zatańczę tango z każdym partnerem chętnym do tańca.

– Wróćmy do tanga w Koszalinie. Już po raz dziesiąty organizowane są letnie warsztaty Maritime Tango Challenge.

Warsztaty organizuje krakowska szkoła tańca Tangonuevo.pl. Krakowska, ale trochę koszalińska, ponieważ prowadzi ją między innymi pochodzący z Koszalina Tymoteusz Ley. Warsztaty to dwa bardzo intensywne tygodnie. Trzy razy dziennie półtoragodzinne lekcje, do tego wieczorne milongi, sprawiają, że nawet wprawieni tancerze mocno czują taniec w nogach. Uczestnicy to tancerze – amatorzy, ale już na dość wysokim poziomie umiejętności. Przyjeżdżają specjalnie nad polskie morze z najróżniejszych stron świata. Tym razem nauczycielami, poza Agnieszką Stach i Tymoteuszem Leyem, są znani tancerze z Grecji Panagiotis Triantafyllou i Maria Mastoropoulou oraz z Włoch Barbara Carpino i Claudio Forte. Warsztaty odbywają się w przepięknej willi przy ul. Szczecińskiej 1, siedzibie Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley. Państwo Urszula Kurtiak i Edwarda Ley uczą, tańczą i propagują tango w Koszalinie od wielu lat.

– Same warsztaty to nie wszystko. W międzyczasie inauguracja pierwszego Koszalin Tango Festival.

Festiwal zaczynamy 4 sierpnia. Przez trzy dni tango będzie gościć w Koszalinie, w murach Teatru Variete Muza, Filharmonii Koszalińskiej oraz Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Festiwal to uczta nie tylko dla sympatyków tańca, będzie to również niecodzienna okazja do wysłuchania wspaniałych klasycznych i nowoczesnych utworów tanga. Festiwal zakończy się 6 sierpnia Galą Tańca Argentyńskiego, podczas której będzie można wysłuchać koncertu Cuarteto Re!Tango oraz zobaczyć pokaz sceniczny w wykonaniu Claudio Forte i Barbary Carpino.

Liczymy, że festiwal spopularyzuje tango w naszym regionie, przyciągnie nowe osoby, które są zaciekawione tańcem, również te, które nigdy tańczyły. Poza warsztatami i festiwalem, przez cały rok w Koszalinie odbywają się zajęcia tanga argentyńskiego na różnym poziomie zaawansowania, na które również serdecznie zapraszam.

– Kiedy najlepiej zacząć przygodę z tangiem?

Każda pora życia jest dobra. Tych, którzy chcą spróbować, zapraszam już teraz, na 4 bezpłatne lekcje tanga argentyńskiego w czasie festiwalu w sierpniu, które poprowadzę ja z mężem oraz Urszula i Edward. Będzie okazja do poznania kilku pierwszych kroków i figur. Tango tańczymy w parach, ale na naukę przychodzą również osobno panie, osobno panowie – tych drugich mogłoby być zdecydowanie więcej. Tango jest tańcem wymagającym, ale bardzo przyjemnym i socjalnym, w zamian dostajemy zgraną i angażującą się społeczność. W tangu obowiązuje etykieta, panowie poprzez tzw. cabeceo zapraszają do tańca, wchodząc z partnerką na parkiet pytają innych tancerzy wzrokiem o zgodę, potem odprowadzają panie na miejsce, przytulając dziękują za taniec. Ma to wpływ na to, co poza parkietem. Wszyscy się znamy, często razem jeździmy na warsztaty, bierzemy udział w pokazach. W Koszalinie jeszcze nie ma regularnych milong, ale można nas spotkać raz na jakiś czas w Centrali Artystycznej a w czasie Tango Challenge – w Prywatce, we Florynie w Mielnie. Przedział wiekowy nie ma większego znaczenia. Na lekcje tańca przychodzą zarówno młodzi, jak i dojrzali uczestnicy. Nigdy nie jest za późno, aby spróbować. Zdarza się, że niektórzy tancerze, nim odważą się wziąć udział w milondze, czy zaprosić do tańca partnerkę, starają się zdobyć wysokie umiejętności. Tu jednak warto brać przykład z samych Argentyńczyków i bawić się tańcem, delektować muzyką i połączeniem z drugim człowiekiem, traktując to jako fantastycznie spędzony czas.

– Kogo zobaczymy na Gali 6 sierpnia w BTD?

Zobaczymy koncert tanga w wykonaniu orkiestry Cuarteto Re!Tango. W repertuarze pojawią się najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli, Osvaldo Pugliese czy Anibala Troilo. Oprócz muzyków, na scenie wystąpią m.in. światowej sławy tancerze z Włoch: Barbara Carpino wraz z Claudio Forte.

Należą do najbardziej charyzmatycznych tancerzy swojego pokolenia. Oboje tańczą od 2002 roku i szybko stali się jednymi z najbardziej znanych europejskich artystów i performerów. Koniecznie trzeba to zobaczyć.

Ale to nie koniec pokazów tanga w wakacje. Miesiąc wcześniej, bo 8 lipca, w Polskim Radiu Koszalin odbędzie się spektakl słowno-muzyczny ze śpiewem koszalińskiego tenora Marcina Naruszewicza i tańcem naszych lokalnych tancerzy, a potem milonga z pokazem folkloru argentyńskiego w wykonaniu Briana Hilario Celaya ze Studia Tańca Latin Hips oraz Urszuli Nowocin, a także pokaz tanga argentyńskiego, gdzie wystąpią nasi niezastąpieni maestros Dilara Ogretmen z Berlina oraz Damian Thompson z Australii (obecnie Gdynia).


Koszalin Tango Festival wraz z Galą Tanga Argentyńskiego w BTD
4-6 sierpnia br.
Bilety na galę do nabycia w kasie i na stronie internetowej teatru BTD

Maritime Tango Challenge
31 lipca – 12 sierpnia
Kontakt poprzez Fanpage na FB

Warsztaty oraz milonga z pokazami
Dilara Ogretmen & Damian Thompson
Urszula Nowocin & Brian Hilario Celaya
8-9 lipca br.
Kontakt poprzez stronę Tango Koszalin na FB