IMG 3543 Ludzie

Być przedszkolakiem to brzmi dumnie!

Rewolucja, czy naturalna kolej rzeczy? Wiadomo, że dziecko w przedszkolu to nowy etap zarówno dla mamy, taty jak i dla każdego malucha. Wybór odpowiedniego przedszkola spędza sen z powiek rodzicom, którzy przechodzą przez ten etap po raz pierwszy. Edukoland to przedszkole, z którym raźniej zrobić ten pierwszy krok.

Kiedy dziecko zbliża się do swoich trzecich urodzin, w głowach rodziców pojawiają się myśli o tym co dalej. Niektóre maluchy mają za sobą żłobkowe doświadczenia, inne są nadal w domu z mamą, babcią czy nianią. Przedszkole to jednak szczególny czas. To tu dzieci nawiązują swoje pierwsze świadome przyjaźnie, uczą się samodzielności i pracy w grupie. To także preludium przed długim okresem stricte szkolnej nauki. Przez wiele lat głównym kryterium wyboru placówki przedszkolnej było miejsce zamieszkania lub bliskość do pracy, dziś patrzymy na przedszkola pod zupełnie innym kątem. Dla naszego dziecka możemy wybrać najlepsze miejsce – drugi dom.

Edukoland to przedszkole z tradycjami. Założone w 2009 roku, przez Aleksandrę Krawczyk – psychologa i pedagoga, dla którego dzieci i edukacja są pasją, nieprzerwanie prowadzi swoją działalność przy ul. E. Gierczak w Koszalinie. Trzy – szesnastoosobowe oddziały prowadzą 4- letni cykl edukacyjny. Kameralnymi grupami na co dzień zajmują się po dwie opiekunki, nauczycielki z wykształceniem pedagogicznym. Co warte podkreślenia w przedszkolu tym nie ma grup z mieszanymi rocznikami. Dzieci zdobywają umiejętności oraz realizują podstawę programową dostosowaną dokładnie do swojego wieku i możliwości.

Dobrze wykształcona, zmotywowana i nieustannie podnosząca swoje kwalifikacje kadra to ogromny atut Edukolandu. Wszystkie panie to nauczycielki nominowane i dyplomowane. Dodatkowo, ukończyły uzupełniające kursy i podyplomowe studia z psychologii, logopedii czy pedagogiki specjalnej. Barbara Sałacka, dyrektorka Edukolandu ds. dydaktyczno-wychowawczych, sama posiadająca ogromne doświadczenie, wspiera nauczycieli i dzieci w realizacji planów programowych. Mówi: – W naszych z pozoru niewielkich grupach sporo się dzieje. Dzieci poprzez zabawę oraz dostosowane do ich wieku, atrakcyjne formy zdobywają umiejętności dalece wykraczające poza podstawy programowe. Przede wszystkim rozwijają się w harmonijny sposób pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, a wszystkie nasze zajęcia dodatkowe rozwijają dziecięce pasje i talenty.

W ramach czesnego przedszkole proponuje ciekawą i atrakcyjną ofertę. Dzieci uczą się angielskiego trzy razy w tygodniu (nauczyciel: Lena Matwiejczyk ze Szkoły Językowej „I can I will) i hiszpańskiego – raz w tygodniu (nauczyciel: Ania Ostrowska z Akademii Hiszpańskiego „La Vaca Lola”). Tańce, które maluchy uwielbiają, prowadzi pełen energii instruktor Kuba ze Szkoły Tańca King Dance. Zajęcia rytmiczne, które pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową, poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi realizuje wspaniała nauczycielka z koszalińskiej Szkoły Muzycznej Izabela Jaskulska. Akademia Drużyny Kangura prowadzi w Edukolandzie gry i zabawy z użyciem piłki nożnej.

Ale to nie wszystko. W przedszkolu dzieci bawiąc się uczą kodowania i programowania, rozwijają kulinarne umiejętności, biorą udział w zajęciach plastyczno -sensorycznych, szlifują dziecięcą matematykę, uczestniczą w mini koncertach czy wycieczkach do miejsc związanych z kulturą i przyrodą.

Plan daltoński, którego program realizuje przedszkole Edukoland to przede wszystkim nauka samodzielności, odpowiedzialności i współpracy. Dzieci uczą się składania ubranek, odkładania rzeczy na miejsce, nakładają sobie porcje jedzenia. Okazuje się nawet, że mogąc o tym decydować samodzielnie, jedzą chętniej i więcej.

Przekraczając próg przedszkola, na usta ciśnie się: jak tu cicho. To dość nietypowe jak na takie placówki, ale przyczyna jest bardzo prosta. Przede wszystkim niewielkie grupy i dobrze zaopiekowane dzieci. Ponad to plan dnia sprawia, że nie ma nudy, ale maluchy z ciekawością czekają na kolejne aktywności. W małej grupie nikt nie jest anonimowy, potrzeby wszystkich są ważne. Znacznie łatwiej przy takiej ilości podopiecznych wychwycić czyś gorszy nastrój czy kłopoty z koncentracją.

Ten spokój lubią przede wszystkim dzieci. To dla nich podczas pandemii Edukoland przeszedł remont wszystkich sal i części wspólnych. Teraz sale mają stonowane kolory, delikatne ornamenty tapet, wykładziny ze sztucznej trawy. Ten inspirowany skandynawskim stylem wystrój daje ukojenie dla oczu i nie przebodźcowuje tak delikatnego u dzieci systemu nerwowego. W takim klimacie zabawki czy kolorowe edukacyjne plansze są wyraźne i nie giną w chaosie przypadkowych barw.

W tym miejscu warto podkreślić, że przedszkole Edukoland ma doświadczenie w pracy z dziećmi, które posiadają orzeczenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych. Nauczycielki wykorzystują swoje wyjątkowe umiejętności i wiedzę roztaczając fachową opiekę nad wysoko funkcjonującymi dziećmi min. ze spektrum autyzmu. W przedszkolu realizowane są zajęcia integracji sensorycznej, logopedyczne, terapia pedagogiczna i trening umiejętności społecznych, co pozwala rodzicom zaoszczędzić sporo czasu popołudniami. Tak przygotowani nauczyciele i szereg wspierających rozwój dziecka aktywności pozwala też w porę wychwycić niepokojące sygnały, bo powiedzmy to szczerze w małych grupach, kiedy to na sali z dziećmi na co dzień pracują po dwie panie, wszystko widać dokładniej i szybciej.

Ta cisza i spokój, miękkie i łagodne barwy przedszkola Edukoland nie oznaczają tego, że nie ma tu śmiechu i dużej dawki zabawy. Dzieci uwielbiają plac zabaw, na którym spędzają sporo czasu, a także piesze wycieczki, dzięki którym poznają okolicę, zasady ruchu drogowego, a także elementy krajobrazu i przyrodę.

Przedszkole, to także etap miękkiego i łagodnego przygotowania to szkolnego rygoru. Edukoland przygotowuje swoich podopiecznych w taki sposób, aby w nowej, szkolnej sytuacji czuli się dobrze i pewnie. Dzieci uczą się na początku poszczególnych słów, sylab, pierwszych zapisów, a kończąc przedszkolną edukację potrafią czytać, pisać i liczyć w podstawowym zakresie. Ponad to zdobyta szeroka wiedza sprawia, że „nowe”, w tym przypadku szkoła nie paraliżuje, a jeszcze bardziej pobudza już aktywowane cechy poznawcze.

Niektórzy twierdzą, że dzieci z tak małych grup, nie potrafią wejść w większe środowiska. Obserwacje oraz kontakt z rodzicami absolwentów przeczą jednak tej opinii. – Nasze dzieci śmiało wchodzą w każdą sytuację, patrzą prosto w oczy i wyraźnie komunikują czego chcą – mówi Aleksandra Krawczyk. – U nas nikt nie jest anonimowy i niezauważony. Angażujemy wszystkie dzieci w najróżniejsze aktywności: kreatywne, kulturalne, pomocowe, dając im bazę i podstawy zarówno do komunikacji, jak i do odnajdywania się w nowych sytuacjach.

Przed ostatecznym wyborem warto też wziąć pod uwagę atmosferę – w Edukoland jest ona niemal rodzinna. Nie tylko dzieci zawierają znajomości, ale też rodzice, którzy poznają się na licznych spotkaniach i imprezach. Atmosfera jest jednym z głównych czynników decydujących o tym, czy dziecko będzie chodziło chętnie do przedszkola. Pamiętajmy, że i na tym etapie można zawrzeć przyjaźnie czy znajomości na całe życie.

Badania nad ludzkim mózgiem dostarczają jednoznacznych dowodów na szczególne znaczenie wczesnego okresu życia dziecka dla jego rozwoju i przyszłości. Okres wczesnego dzieciństwa jest uważany za najważniejszą fazę rozwoju w ciągu całego życia człowieka.

Wielu naukowców na świecie prowadziło dogłębne badania na temat roli edukacji przedszkolnej w życiu dziecka, jednoznacznie stwierdzając jak niezwykle istotne jest znaczenie wieku przedszkolnego.

Wybór odpowiedniego przedszkola zdaje się być jednym z kluczowych w życiu dziecka. To jak podmuch w dopiero tworzące się dziecięce skrzydła. Na szczęście mamy wybór. Warto poświęcić czas, aby zapoznać się z możliwościami jakie daje Edukoland, pierwszy na drodze dziecięcej edukacji.

Rekrutacja trwa. W zasadzie w czasie całego roku szkolnego można pytać o wolne miejsca.

Edukoland to nie tylko koszalińska placówka. Od 2020 roku działa również żłobkowo-przedszkolny oddział w Szczecinku. Również ze wspaniale przygotowaną i nieustannie rozwijającą się kadrą nauczycielską.

Dla niektórych z was od września, życie wyglądać będzie już na długo zupełnie inaczej. Zmiany, których się często boimy, nie muszą wcale być straszne. Pierwsze adaptacyjne dni w przedszkolu pokazują, jak szybko w miłej i przyjaznej atmosferze, przy atrakcyjnych aktywnościach oraz czułych i wrażliwych opiekunach, można rozwijać talenty, osobowość i zdobyć umiejętności oraz wiedzę na całe życie.

Przedszkole Edukoland

Koszalin, ul. Emilii Gierczak 9

www.edukoland.pl

FB: Żłobki i Przedszkola Edukoland