Chorzy ze stresu okladka 3d Zdrowie i uroda

Stres zabija – to nie jest mit

Chorzy ze stresu 2” to kontynuacja bestsellerowej książki dr Ewy Jeznach, internistki zajmującej się na co dzień diagnozowaniem trudnych przypadków tych pacjentów, których wyniki laboratoryjne przeczą ich fatalnemu samopoczuciu. W drugim tomie znajdziemy odpowiedź, dlaczego ludzie funkcjonujący na wysokich obrotach, doskonale, jak by się zdawało, radzący sobie ze stresem, doświadczają ataków lęku, paniki i depresji a także, jakie mogą być zdrowotne skutki pandemii COVID-19. Tak więc, jest to książka dla każdego.

svg%3E Zdrowie i uroda

Po sukcesie „Chorych ze stresu” czytelnicy zasypali autorkę pytaniami. Część druga stanowi omówienie najczęściej pojawiających się problemów. Autorka jako pierwsza nazwała po imieniu choroby, które inni lekarze ignorowali. Pokazała, że chicagowska siódemka, czyli lista siedmiu chorób psychosomatycznych, wymaga aktualizacji, zwłaszcza po pandemii COVID-19.

W swojej nowej książce, która ukaże się w drugiej połowie marca bieżącego roku, pogłębia analizę związku psyche z somą, rozbudowując go o cerebrum, czyli mózg. Stawia tezę, że jesteśmy świadkami narodzin nowych schorzeń XXI wieku, którym nadaje własną nazwę – choroby psycho-cerebro-somatyczne. Ludzie stawiający sobie wysoko poprzeczkę w życiu codziennym padają ofiarą zmasowanego ataku stresu. Czy da się to wytrzymać? Absolutnie nie! W efekcie nie tylko ich soma wymyka się psyche spod kontroli, dając objawy psychosomatyczne, krzyczy także ich mózg. Co to oznacza w praktyce? Psycho-cerebro-somatycy równolegle do objawów psychosomatycznych coraz częściej doświadczają ataków paniki, stanów lękowych i depresji. Być może przyczynkiem do tych nowych dolegliwości stała się pandemia, może wojna Putina w Ukrainie, a może z wolna narastające rozczarowanie religią konsumpcjonizmu, zapędzającą nas w kozi róg. Jedno jest pewne, stres jest źródłem nie tylko zaburzeń hormonalnych w naszych ciałach, ale też zaburzeń neuroprzekaźników w naszych mózgach. Ewa Kempisty-Jeznach w „Chorych ze stresu 2” podsuwa czytelnikom rozwiązania, jakie w takich sytuacjach proponuje medycyna.

Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, przez pięć lat pracowała w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami macierzystej uczelni. W 1981 roku wyjechała do Niemiec, gdzie założyła prywatną klinikę, w której przepracowała trzydzieści dwa lata, zdobywając kolejne stopnie specjalizacji. Jest internistą, specjalistą chorób ogólnych, jedynym w Polsce certyfikowanym lekarzem medycyny męskiej, autorką książek „Testosteron. Klucz do męskości” oraz „Książka tylko dla mężczyzn”, a także częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych jako ekspertka w wielu dziedzinach medycyny holistycznej, a szczególnie medycyny męskiej. Pracuje jako kierownik medyczny Kliniki Wellness w prywatnym szpitalu Medicover w Warszawie, gdzie udziela konsultacji pacjentom z Polski i zagranicy.


Chicagowska siódemka – najczęstsze choroby psychosomatyczne:

  • choroba wrzodowa żołądka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • astma oskrzelowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zapalne choroby jelita grubego,
  • nadczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry.

Uznaje się, że w przypadku wymienionych chorób związek pomiędzy ich pojawieniem się a zaburzeniami natury psychologicznej jest najbardziej wyraźny. Koncepcja chicagowskiej siódemki powstała jednak dość dawno, obecnie listę tę można by rozszerzyć o inne problemy, które często bywają uznawane za jednostki psychosomatyczne, czyli otyłość, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, migreny, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia tikowe, uzależnienia od różnych substancji i zachowań, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy).

Ewa Kempisty-Jeznach: „Chorzy ze stresu 2”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2023