008 ESQUEIXADA 15 Kulinaria

Hiszpania na talerzu – przepisy dla każdego

Fot. Kave Home

W poprzednim wydaniu „Prestiżu” Maciej i Lukrecja Wiśniewscy, właściciele koszalińskiej „Toscany”, zdali relację z poszukiwania włoskich smaków w… hiszpańskiej Walencji, gdzie swego czasu osiadło wielu mistrzów kuchni pochodzących z Italii. Tutaj proponujemy Państwu smaki czysto hiszpańskie według przepisów, które nie będą specjalnym wyzwaniem nawet dla początkujących kuchcików. Tym bardziej, że wykorzystywane produkty są bez problemu dostępne w polskich sklepach.

svg%3E Kulinaria

Carpaccio z cielęciny z winegretem pistacjowym i wiórkami parmezanu

Składniki:

300 g cienko pokrojonej cielęciny
wiórki parmezanu
1 cytryna
5 łyżek oliwy z oliwek
1 szczypta pieprzu
sól
150g obranych pistacji
oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Zamrożoną uprzednio szynkę cielęcą pokroić bardzo cienko i ułożyć jej plastry na talerzu. Aby przygotować sos, posiekać pistacje, dodać sól i pieprz do smaku, oliwę z oliwek i wyciśnięty sok z cytryny, później dobrze wymieszać i skropić carpaccio. Na koniec dodać wiórki parmezanu. Opcjonalnie: udekorować posiekanym szczypiorkiem lub rukolą.

svg%3E Kulinaria

Chłodnik ogórkowo-melonowy

Składniki:

350g ogórków (kawałek ogórka zostawić do dekoracji)
1 dojrzały melon (np. galia lub cantaloupe; około 0,5 kg)
150 g jogurtu greckiego
150 g kefiru
2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
sól i pieprz do smaku
oliwa + trochę do skropienia
parę listków listki mięty (drobno porwane) + do dekoracji
sok z cytryny do smaku

Sposób przygotowania:

Ogórki umyć, można obrać. Kawałek ogórka przeciąć wzdłuż na ćwiartki i usunąć nasiona, pokroić w drobną kostkę i odłożyć do dekoracji. Pozostałe ogórki pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do blendera, zmiksować. Dodać jogurt, kefir, kilka listków mięty, czosnek i nieco soli – zmiksować wszystko na gładko. Przełożyć do miski. Melon przekroić na pół, wyjąć pestki, miąższ włożyć do blendera i zmiksować. Zmiksowany melon dodać do ogórków i jogurtu, dobrze wymieszać. Doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny, chłodzić w lodówce do chwili podania.
Zupę po wyjęciu z lodówki, przed podaniem, jeszcze raz spróbować i jeżeli trzeba – doprawić, dodać nieco zimnej wody, jeżeli jest za gęsta. Przelać do schłodzonych miseczek, przybrać pokrojonym w kostkę ogórkiem, kawałkami rzodkiewki i listkami mięty. Polać oliwą i posypać pieprzem.

svg%3E Kulinaria

Dorada pieczona w soli

Ta metoda obróbki powoduje, że ryba jest równomiernie upieczona i bardzo soczysta, a w jej mięsie w ogóle nie czuć soli. Dorada pieczona w soli rozpływa się w ustach.

Składniki:

2 dorady (około 500 g każda)
2 kg soli morskiej gruboziarnistej
4 ząbki czosnku
2 gałązki tymianku
2 gałązki rozmarynu
1 koper włoski (fenkuł)
4 plasterki cytryny
4 łyżki masła
1 pęczek koperku (bez łodyżek)

Sposób przygotowania:

Rybę patroszymy, dokładnie płuczemy pod wodą, zostawiamy z głowami. Nacinamy rybę 4 razy po boku i wkładamy w otwory pokrojony czosnek. Koper włoski kroimy w plastry i wycinamy twardy kaczan przy dole każdego kawałka. Do środka ryby wkładamy zioła, plastry kopru i plastry cytryny.
Na blachę lub do żaroodpornego naczynia wsypujemy kilogram soli, układamy rybę i zasypujemy rybę drugim kilogramem soli.
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni Celsjusza. Wstawiamy rybę i pieczemy 20-25 minut. Nie przykrywamy góry formy do pieczenia! Z upieczonej ryby zeskrobujemy sól i przekładamy doradę na talerz.

svg%3E Kulinaria

Esqueixada z dorsza

Esqueixada to klasyka katalońskiej kuchni. Podstawą jest suszony dorsz, u nas do zdobycia wyłącznie w wyspecjalizowanych delikatesach. Jeśli solony, należy go uprzednio pozbawić soli przez 48-godzinną kąpiel w słodkiej wodzie, kilkukrotnie ją wymieniając. W polskich warunkach można zastąpić go świeżym dorszem, którego pieczemy w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Składniki:

400 g dorsza (w oryginalnej wersji: dorsz suszony, uprzednio namoczony)
2 duże pomidory
1 czerwona papryka
1 cebula
200 g czarnych oliwek
oliwa z oliwek
ocet winny

Przygotowanie:

Rozedrzeć filet z dorsza palcami na małe kawałki i umieścić go w naczyniu. Pomidory i paprykę pozbawić pestek i pociąć w kostkę, cebulę posiekać na drobno. Dodać pozostałe składniki do głębokiego naczynia i polać oliwą oraz octem winnym. Wymieszać łyżką. Wyłożyć porcje na osobne talerzyki. Doprawić solą według gustu i przystroić u góry oliwkami. Żeby urozmaicić sałatkę można dodać do niej np. kawałki zielonej papryki oraz tuńczyka z puszki.

svg%3E Kulinaria

Focaccia z pomidorami

Składniki:

Ciasto: mąka pszenna ( 500 g), woda (280 ml), sól (1 łyżeczka), cukier (3 łyżeczki), oliwa (3 łyżki), drożdże (20 g)

Dodatki: pomidory (2 sztuki), oliwa (1 łyżka), oliwki (20 sztuk), świeże zioła (tymianek i rozmaryn – kilka gałązek), sól gruboziarnista (1 łyżka)

Przygotowanie

Pomidory kroimy na plasterki. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy oliwą i układamy pomidory. Pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez 60-70 minut. W tym czasie robimy ciasto: drożdże i cukier rozpuszczamy w wodzie i odstawiamy na 10 minut, aby zaczęły pracować; mieszamy z pozostałymi składnikami i dobrze zagniatamy. Ciasto powinno być elastyczne, nieklejące. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Blachę (23x35cm) wykładamy papierem do pieczenia. Rozkładamy ciasto – najprościej zrobić to zwilżonymi dłońmi. Na cieście układamy upieczone pomidory, oliwki, zioła i posypujemy solą gruboziarnistą. Zostawiamy jeszcze na 15 minut, po tym wkładamy do piekarnika nagrzanego na 180 stopni. Pieczemy 40 minut. Chlebek jest miękki i puszysty w środku, a na zewnątrz ma chrupiącą skórkę. Najlepszy jest od razu po upieczeniu.

svg%3E Kulinaria

Tarta z jeżynami

Składniki:

200 g mąki pszennej
100 g masła
50 g cukru trzcinowego
30 g mąki kokosowej
1 jajko
1 opakowanie budyniu waniliowego
300 ml mleka
100 g masła
400 g mleka kokosowego w puszce
2 łyżki cukru pudru
250 g jeżyn, kilka malin i kilka borówek

Przygotowanie:

Do miski wsypać mąkę pszenną i kokosową, cukier i pokrojone na małe kawałki, zimne masło. Siekać nożem do uzyskania konsystencji „kruszonki”. Dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Owinąć folią aluminiową i wstawić na pół godziny do lodówki.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni z funkcją góra – dół.
Ciasto wyciągamy z lodówki, rozwałkowujemy na wielkość swojej formy do tarty, ciasto nakłuwamy widelcem. Wykładamy papierem do pieczenia i pieczemy około 25 minut. Ciasto będzie na tyle zwarte, że spokojnie możemy wyjąć z blaszki i ostudzić na kratce.

Budyń przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu, zmniejszając ilość mleka z 500 ml do 300 ml. Studzimy, aż będzie zimny.

Masło musi być w temperaturze pokojowej. Umieszczamy je w mikserze i ucieramy około 10 minut na jasny, puszysty krem. Dodajemy w dwóch partiach zimny budyń i krótko miksujemy na wysokich obrotach. Krem przekładamy na ostudzone kruche ciasto i wstawiamy do lodówki.

Mleko kokosowe przed przygotowaniem tarty musi być dobrze wychłodzone w lodówce (twardnieje). Wyciągamy z puszki tylko tą twardą, gęstą, białą część, a płynu nie wykorzystujemy. Mleko miksujemy z cukrem do uzyskania konsystencji bitej śmietany. Wykładamy na krem budyniowy. Na krem kokosowy wykładamy jeżyny, a na wierzch kilka malin i borówek.


Pokazane na fotografiach elementy wyposażenia kuchennego marki Kave Home dostępne są w sklepie internetowym pod adresem https://kavehome.com/pl/pl/ w zakładce „akcesoria kuchenne”