DJI 0561 Biznes
created by dji camera

Dom Deweloper: domy dostępne bez czekania

Fot. Maciej Ilecki

Jeśli ktoś planuje zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, powinien to zrobić teraz, bo taniej już nie będzie – przekonuje Maciej Ilecki, który rynek obserwuje z podwójnej perspektywy: właściciela agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i dewelopera. Firma Dom Deweloper której jest współwłaścicielem ma obecnie w ofercie domy szeregowe przy ulicy Miętowej i ulicy Frezji, czyli w części Koszalina będącej do niedawna samodzielną miejscowością Kretomino.

Dom Deweloper jako spółka działa od 2015 roku, jednak Maciej Ilecki w obrocie nieruchomościami doświadczenie ma osiemnastoletnie, bo zaczynał pracę w branży jeszcze jako student kierunku Geodezja i Kartografia ze specjalnością Inżynieria Majątkowa. – Wtedy mówiłem, że ja nigdy nieruchomościami nie będę się zajmował i zostanę geodetą. Jak widać, sprawy potoczyły się zupełnie inaczej… – śmieje się pan Maciej.

Zanim stworzył własną spółkę deweloperską, zdobywał szlify przy współpracy z wejherowską firmą o takim charakterze, gdzie zetknął się po raz pierwszy z procesami inwestorskimi. Wspomina: – Te doświadczenia plus „rodzinne obciążenie”, bo pochodzę z rodziny, która zajmowała się budownictwem, skłoniły mnie do pierwszej próby działania deweloperskiego na własny rachunek. Budownictwo znam zresztą od każdej strony, również wykonawczej. Wcześniej pracowałem na budowach, rozpoczynając od roli pracownika fizycznego na kierowniku robót budowalnych kończąc.

svg%3E Biznes

Dom Deweloper stawia na zabudowy szeregowe, bliźniacze. Ma na koncie już grubo ponad 100 domów wybudowanych i sprzedanych w Koszalinie, a planuje kolejne. W perspektywie 2-3 lat licznik pokaże zapewne 200 zrealizowanych domów. Od początku współpracuje ze sprawdzonymi i cenionymi projektantami i wykonawcami, którzy zapewniają poziom usług na miarę oczekiwań klientów. Nurt projektowy kolejnych inwestycji jest zgodny z aktualnymi trendami, w których atutem jest elegancki minimalizm i funkcjonalność.

Maciej Ilecki pozostaje wciąż aktywny na rynku wtórnym. Jego agencja Ilecki Nieruchomości wśród klientów ma między innymi osoby, które zdecydowały się na zakup domu wybudowanego przez Dom Deweloper, a chcą coś zrobić z dotychczas posiadaną nieruchomością: – Czasami nie chodzi tylko o sprzedaż. Bywa, że w imieniu klientów zajmujemy się wynajmem ich mieszkań, załatwiając sprawy od A do Z. Obserwujemy, jak zmienia się profil klienta. Na początku naszej blisko dziesięcioletniej działalności trafiali do nas głównie ludzie młodzi, poszukujący pierwszego samodzielnego lokum. Obecnie są to również osoby w wieku dojrzałym, które postanowiły zmienić standard zamieszkania i zrealizować marzenie o kawałku własnego ogródka.

Dom Deweloper ma obecnie w ofercie dwie pozycje: – Jedna to właściwie już końcówka inwestycji, bo został nam jeden segment przy ulicy Miętowej w dawnym Kretominie. Większy wybór oferujemy w tej samej lokalizacji przy ulicy Frezji, gdzie na nabywców czeka 10 gotowych segmentów. Budynki są ukończone, nie trzeba czekać, można się szybko wprowadzić – zachęca Maciej Ilecki.

Warto tu dodać, że nieruchomość przy ulicy Miętowej jest położona tak, że dojazd do centrum miasta zajmuje mniej czasu niż z Osiedla Unii Europejskiej. Budynki mają charakter modnych obecnie „stodół”, czyli obiektów z dachami bez okapów. Powierzchnia mieszkań to 73 metry kwadratowe plus strych, który można zaadaptować na cele mieszkaniowe.

svg%3E Biznes

Ulica Frezji znajduje się nieco dalej, ale również jest dobrze skomunikowana z resztą miasta dzięki linii autobusowej. Jej ogromną zaletą jest zielone otoczenie i zieleń na samym osiedlu. Inwestycja powstaje etapowo. Prace przy trzecim, ostatnim etapie rozpoczną się na dobre po wakacjach. W opracowaniu są również inne projekty, ale za wcześnie by o nich mówić: – Mamy kilka lokalizacji, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji, w jakiej kolejności będziemy je realizować. Grunty są przygotowane, pozwolenia na budowę uzyskane, pozostają do podjęcia decyzje co do terminów i kolejności inwestycji – mówi Maciej Ilecki.

Powstałe przy ulicy Frezji budynki są klasyczne w formie, w białym kolorze ładnie komponującym się z zielenią. Klienci mają do wyboru lokale o powierzchni 73 lub 83 metrów kwadratowych. W przypadku większej powierzchni strych jest zagospodarowany jako poddasze użytkowe, na które prowadzą gotowe już schody. Standard wykończenia – podobnie jak reszty budynków – to stan deweloperski. W przypadku inwestycji przy ulicy Frezji przygotowana jest instalacja do podłączenia paneli fotowoltaicznych. Tak więc mieszkańcy mogą niemal do zera ograniczyć koszt zużywanej energii elektrycznej.
Maciej Ilecki i jego współpracownicy uważnie obserwują sytuację rynkową. Pan Maciej mówi: – Ubiegły rok był dla naszej branży trudny, ale obecnie popyt się powoli budzi. Wciąż jednak wyczuwalna jest niepewność sytuacji gospodarczej, co wpływa na postawy potencjalnych klientów. Być może impulsem pobudzającym okaże się zapowiedziany przez rząd kredyt na pierwsze mieszkanie z dwuprocentowym oprocentowaniem, bo wciąż mamy w Polsce olbrzymi deficyt mieszkań a w najtrudniejszym położeniu są młode małżeństwa. Moim zdaniem w ciągu najbliższych 3-5 lat będziemy obserwować sukcesywny wzrost ceny na rynku nieruchomości. Z kilku powodów. Podstawowym jest coraz większy koszt wytworzenia. Nie bez znaczenia jest wprowadzenie w życie nowej ustawy deweloperskiej, która obciąża nowymi kosztami firmy budujące domy na sprzedaż, co i tak w ostatecznym rozrachunku odbije się na nabywcach, podnosząc cenę metra kwadratowego. No i popyt, który w dłuższej perspektywie czasowej nie osłabnie wobec braku ponad miliona mieszkań w kraju. Teraz jest dobry czas na kupowanie. Warto choćby coś sobie zarezerwować, bo od drugiej połowy roku ceny na pewno odczuwalnie wzrosną, co zgodnie przewidują zarówno deweloperzy, jak i agencje pośredniczące w obrocie nieruchomościami.