Anna Jedlinska Zdrowie i uroda

ADENT – Ortodoncja i Stomatologia:Zaprojektuj z nami swój uśmiech przyszłości

Fot. Jan Potentas

Po długiej ,,przygodzie” z leczeniem pacjentów klasycznymi aparatami ortodontycznymi odkryłam niezwykle fascynujący świat cyfrowej ortodoncji, który chciałabym Państwu przedstawić.

W życiu chyba nic nie zdarza się przypadkiem, bo ortodoncją cyfrową zainteresowałam się, pisząc moją pracę doktorską na temat ortodontycznych modeli wirtualnych (skanowanych wówczas z modeli gipsowych). Temat ten okazał się niezwykle nowatorski na tamten czas, bo dotyczył najbardziej zaawansowanej metody wykorzystania narzędzi cyfrowych w ortodoncji do oceny warunków zgryzowych pacjenta i był jednym z pierwszych doniesień naukowych w naszym kraju.

Prawdziwą rewolucją było jednak pojawienie się skanerów wewnątrzustnych w gabinetach stomatologicznych, najpierw 3D, a obecnie 5D, którymi pracowaliśmy od początku w gabinecie Adent. Wymagało to wielu zmian w codziennej pracy naszej praktyki stomatologicznej, zarówno zmiany protokołów konkretnych procedur medycznych, jak i wyedukowania personelu oraz zmiany sposobu pracy całego zespołu.

svg%3E Zdrowie i uroda
Ortodontyczny team w Adencie: od góry Wioletta Wójcik, Maciej Jedliński,
Izabella Mruczkowska, Alina Bodnar, Anna Jedlińska, Ewa Wilchowska, Agnieszka Szperlak

Podsumowując mogę stwierdzić, że cyfrowe narzędzia i oprogramowanie odgrywają kluczową rolę w mojej praktyce ortodontycznej, pozwalając zapewnić wyższą jakość opieki nad naszymi pacjentami, zwiększyć wydajność praktyki oraz uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dodatkową bardzo przydatną w codziennej mojej praktyce funkcją najnowszego skanera 5D jest możliwość bezbolesnego i nieinwazyjnego, to znaczy bez promieniowania rtg, diagnozowania próchnicy zębów.

W Adent – Ortodoncja i Stomatologia stosujemy obecnie skaner 5D do idealnego odwzorowania warunków jamy ustnej. Dzięki skanowaniu uzyskujemy znakomity obraz tkanek zębów, dziąseł i podniebienia.

Jesteśmy więc w stanie zastąpić wykonanie nieprzyjemnego dla pacjenta wycisku ortodontycznego skanem 3D, który otrzymujemy w ciągu zaledwie kilku minut. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie akceptują klasycznych wycisków, a jednocześnie pozwala na uzyskanie dokładniejszego modelu 3D tkanek jamy ustnej. Otrzymane w ten sposób ortodontyczne modele wirtualne pacjenta służą mi do planowania leczenia ortodontycznego, oceny jego przebiegu oraz archiwizowania danych.

svg%3E Zdrowie i uroda
Konferencja Polskiej Akademii Alignerowej, od lewej dr Maciej Jedliński, dr Joanna Mrowiec, która wprowadziła w Polsce leczenie alignerami, dr Anna Jedlińska

W oparciu o uzyskane modele i badania radiologiczne (pantomogram, telerentgenogram głowy i tomografię komputerową) oraz fotografie zewnątrzustne i wewnątrzustne pacjenta przeprowadzam w specjalistycznym oprogramowaniu projektowanie leczniczych nakładek (alignerów).

Innowacyjne nakładki umożliwiają mi uzyskanie doskonałych wyników leczenia przy jednoczesnym zachowaniu komfortu życia pacjenta, co ważne, bez wielu ograniczeń, które niesie za sobą leczenie klasycznymi aparatami ortodontycznymi np. ograniczeń dietetycznych, ostrego reżimu higienicznego, a także przy zminimalizowanym ryzyku awarii aparatu.

Leczenie nakładkami jest także małoinwazyjne dla tkanek zębów, ponieważ nie wymaga przyklejania do szkliwa zamków i rurek ortodontycznych. Uważam, że leczenie przezroczystymi delikatnymi nakładkami jest doskonałą estetyczną alternatywą dla pacjentów, którzy cenią sobie komfort, dyskrecję podczas leczenia oraz skrócenie w większości przypadków czasu prowadzonego leczenia.

Dzięki wizualizacji w specjalistycznym oprogramowaniu nasz pacjent ma możliwość zapoznania się z całym przebiegiem leczenia oraz jego planowanymi wynikami, a także symulacją uśmiechu po jego zakończeniu. Podczas wizyt kontrolnych mam możliwość precyzyjnej oceny, czy zęby pacjenta przesuwają się zgodnie z moim planem leczenia. Pacjenci z dużym zainteresowaniem obserwują dryfujące na monitorze zęby na kolejnych etapach terapii. Nic dziwnego, że technika leczenia nakładkami spotkała się z zaufaniem pacjentów na całym świecie.

W mojej ocenie cyfrowa stomatologia i rozwijająca się informatyka oraz spersonalizowane techniki leczenia wyznaczą kierunki rozwoju ortodoncji w najbliższej przyszłości. Warto skorzystać z metody innowacyjnego i skutecznego leczenia nakładkami. Personel naszego gabinetu stale szkoli się pod okiem najlepszych specjalistów na świecie. Zapraszamy do leczenia w Adent – Ortodoncja i Stomatologia, gdzie staramy się zaspokoić potrzeby zdrowotne, oczekiwania oraz marzenia naszych pacjentów. Zaprojektuj swój uśmiech przyszłości!

  • Autorka jest doktorem nauk medycznych, specjalistą ortodontą. Prowadzi znany nie tylko w Koszalinie gabinet Adent – Ortodoncja i Stomatologia.

Kontakt: ADENT – ORTODONCJA I STOMATOLOGIA, tel./fax: 094 346 58 74, tel. kom.: 601 310 503,
ul. 4 Marca 23 G, 75-710 Koszalin; stomatologia@ortodoncja-adent.pl