55 lat biblioteka kreslarnia ogorek adam 29 3 2023 3 Wydarzenia

Uczelniana biblioteka świętowała 55-lecie

Fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Biblioteka z czytelniami i wypożyczalniami, strefa cyfrowa, Konstelacja Wiedzy, współpraca z wieloma podmiotami oferującymi dostęp do źródeł i baz informacji, a w perspektywie – budowa Centrum Wiedzy Cognitarium i zaplanowana przeprowadzka do nowoczesnego obiektu – to najkrótszy bilans, obchodzonego w tym roku, 55-lecia Biblioteki Politechniki Koszalińskiej.

Biblioteka powstała równolegle z uczelnią, podobnie jak pierwsze wydziały ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej – mechaniczny i budownictwa. Dzisiaj to placówka z ogromnym zbiorem, współpracująca z wieloma podmiotami, również bibliotecznymi, która w erę cyfrową weszła z rozsądnym założeniem, że nie druk stanowi o wartości publikacji, lecz jej zawartość merytoryczna.

29 marca br. w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia odbyło się spotkanie na 55-lecie, połączone z inauguracją cyklu „Koszalińskie Spotkania Bibliotekarzy”. Poza gospodarzami, reprezentowanymi przez dyrektorkę Mariolę Jackiewicz i Janusza Wieruckiego, pracownika biblioteki (w roli prowadzących) gości powitali: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor senior prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal. Rektorzy pogratulowali bibliotekarkom i bibliotekarzom rocznicy i złożyli życzenia szybkiej przeprowadzki do nowej siedziby w Cognitarium.

Uczelniane Studio HD Platon przedstawiło film z zabawnymi wypowiedziami dzieci z przedszkola na temat książek, czytania i biblioteki. Dalsza część spotkania odbyła się pod hasłem „Cognitarium przestrzenią do wspólnych działań”. Pracownicy bibliotek, które wejdą w skład Centrum Wiedzy zaprezentowali działalność swoich placówek, a Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci zabrał uczestników na wirtualny spacer po obiekcie, który jego pracownia zaprojektowała.

Za zakończenie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym, popularnym i poczytnym dziennikarzem, satyrykiem i komentatorem Michałem Ogórkiem, który opowiedział o swoich licznych wizytach w różnych bibliotekach w kraju, współpracy z prof. Jerzym Bralczykiem (wspólnie napisali trzy książki, czwarta czeka na premierę) i meandrach używania feminatyw. Michał Ogórek obiecał przyjazd na otwarcie Cognitarium, które po opowieściach architekta wzbudziło w nim niezwykłe zainteresowanie.