vott 7V7B5043 2 1 Wydarzenia

Przestrzeń dla każdego

Fot. Matt Vott

W Sianowie powstaje miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas. Plac miejski z parkingiem, a do tego zieleń, dizajnerskie dodatki, ławki, kolory i nowe oświetlenie. Projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzeni miejskiej znajdującej się przed kinem Zorza oraz projekt dla terenu placu pod Lipami w Sianowie przygotowała Agnes Orłowska, która wprowadzi pracownię projektową Orłowska Design & Architecture.

svg%3E Wydarzenia

Przede wszystkim przebudowie poddany zostanie sianowski plac Pod Lipami, który obecnie jest po prostu parkingiem. Zmieni się układ ulicy oraz zlikwidowany zostanie przystanek autobusowy. Dzięki temu sam plac się powiększy i w przyszłości będzie pełnił również funkcje reprezentacyjne – stanie się głównym miejscem spotkań i imprez.

Agnes Orłowska: – Projektując tą konkretną przestrzeń, za cel miałam stworzenie zielonego, przyjaznego miejsca przede wszystkim dla mieszkańców Sianowa. Korzystałam z nowoczesnych rozwiązań, dodałam też dizajnerskiej elementy małej architektury, powstanie tu też łąka kwietna. Bardzo zależało mi na odpowiednim doborze roślin, tak aby plac był pełen koloru. Każdy powinien się tu czuć dobrze. Warta podkreślenia jest dobra i pełna wzajemnego zaufania współpraca z burmistrzem Sianowa, panem Maciejem Berlickim i całą grupą zaangażowanych w ten projekt urzędników. Korzystne, dobre i nowoczesne rozwiązania znalazły u nich aprobatę.
Na placu powstaną dwa nowe budynki – Centrum Nauki dla dzieci oraz Targowisko Miejskie. To ostatnie będzie się wyróżniać czerwoną elewacją z cegły. Elewacja obiektu korespondować będzie z budynkiem biblioteki miejskiej, który również ozdobiony jest taką elewacją. Projekt zakłada stworzenie zielonych wysp, które wyróżniono okrągłymi ławkami i łąkami kwietnymi w kolorystyce bieli, różu i fioletu. Kolejne miejsce do odpoczynku wyróżnione zostało obrotowymi ławkami i podświetlanymi pufami. W strefie odpoczynku pojawią się leżaki, a teren ozdobi wysoka trawa.
Przebudowa placu, jak podkreśla Agnes Orłowska, to próba wprowadzenia harmonii między architekturą a zielenią. Pierwsze prace już ruszyły. Na dniach poznamy generalnego wykonawcę. Mieszkańcy Sianowa nowym placem cieszyć będą się już wkrótce.
Agnes Orłowska prowadzi w Koszalinie studio projektowe w Orłowska Design & Architecture. Wcześniej doświadczenie zbierała w pracowniach architektonicznych na warszawskim Żoliborzu. Jeszcze wcześniej spędziła osiem lat w Kolonii w Niemczech. Jak mówi, tamtejsze otoczenie miało wpływ na styl jej pracy i pozwoliło na rozwój, którego efektem jest między innymi projekt dla Sianowa.