lubas Wydarzenia

Naturalnie… Noc w Bibliotece

W kwietniu świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ale także Dzień Ziemi. Dlatego warto podnosząc wzrok znad czytanej właśnie lektury, zwrócić uwagę na otaczający nas świat i wszystkie istoty, z którymi dzielimy planetę. Jeśli nie próbowaliście wcześniej żyć w zgodzie z naturą, doskonała okazja na wprowadzenie zmian będzie podczas Nocy w Bibliotece, 28 kwietnia. W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (KBP) będziemy rozwijać ekologiczną świadomość i szacunek do przyrody.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 spotkaniem z Jackiem Karczewskim – przyrodnikiem, aktywistą i promotorem przyrody, autorem książek Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach, Noc Sów. Opowieści z lasu oraz licznych publikacji i artykułów (m.in. cyklu Wakacje z ptakami w Kwartalniku „Przekrój”). Jacek Karczewski jest także pomysłodawcą kampanii społecznych, m.in. Bądź na pTAK! i Ogród na pTAK, Noc Sów, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania!, Ptak też człowiek. Niektóre z nich należą do największych przyrodniczych przedsięwzięć wdrażanych do tej pory w Polsce. Tuż przed spotkaniem, najaktywniejsi czytelnicy KBP odbiorą nagrody dorosłych, w sali spotkań natomiast rozstrzygniemy konkurs plastyczny Blisko natury (godz. 17.00).

W Galerii Region zawiśnie wystawa Ptak też Człowiek!, w Mediatece trwa wystawa Insektarium Justyny Horków. W Mediatece znajdzie się także stanowisko warsztatowe, na którym można będzie tworzyć wyjątkowe instrumenty z recyklingu. Wypożyczalnia natomiast to miejsce wystawy rzeźb Jacka Ciechanowicza, uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” w Białogardzie od 1996 roku. W pracowni plastycznej pod kierunkiem terapeuty Marka Kopczyńskiego realizuje się w bardzo trudnej technice, jaką jest rzeźba w drewnie. Wernisaż prac Jacka odbędzie się 26 kwietnia, będzie można oglądać je w czasie „Nocy”.

W sali za czytelnią dźwięki z korzenia będzie wydobywać Maciej Lubaś. Muzyk zapozna uczestników z tradycyjnym, pochodzącym z Australii instrumentem didgeridoo wykorzystywanym przez Aborygenów. Warsztaty odbędą się o godz. 17.00 i 18.00. Są przeznaczone dla osób powyżej 14 roku życia i trzeba się na nie zapisać pod nr: 94 348 15 62. Zajęcia zwieńczy koncert gry na didgeridoo oraz handpanie w wykonaniu Macieja Lubasia i Pawła Gajewskiego. Początek o godz. 19.30.

W wypożyczalni i czytelni odbędą się najróżniejsze warsztaty plastyczne z materiałów pochodzących z recyklingu. Błękitny Patrol WWF opowie o ochronie przyrody Bałtyku oraz zaprezentuje m.in. łatwe do wprowadzenia w życiu codziennym postawy ekologiczne. W sali spotkań odbędą się warsztaty z wikliniarstwa i ceramiki, które poprowadzą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie (od godz. 18.15).

Jak zawsze, podczas Nocy Czytelnicy będą mogli poznać mniej dostępne miejsca budynku biblioteki, takie jak magazyn książek czy fonoteka. Bibliotekarze oprowadzą po najskrytszych zakamarkach i opowiedzą najciekawsze historie związane z tymi miejscami. W godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – zbiórka zainteresowanych zwiedzaniem magazynów, godz. 18.30, 19.30, 20.30 i 21.30 – zbiórka zainteresowanych zwiedzaniem fonoteki.

Chętnych do rozmowy o świecie zapachów i aromatów roślinnych, hortiterapii czy tulipomanii zapraszamy do Czytelni Regionalnej (godz. 17.00). Paweł Kaźmierski, twórca i dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy, pokaże, że ogród bez kopania w ziemi to nie herezja! A jeśli zajęcia natchną was do zaadoptowania zielonego przyjaciela, to przed biblioteką działać będzie Plant Swap, którego opiekunem będzie stowarzyszenie Slow Koszalin. Żeby inicjatywa wymiany roślinnej mogła zadziałać, zachęcamy do przyniesienia swoich roślin! W zamian na pewno znajdziecie inne kwiaty lub drzewka, które zechcecie zabrać ze sobą do domu.

Obowiązkowym punktem Nocy w Bibliotece jest foto-studio, gdzie można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, tym razem na tle eko scenografii. Na placu pojawią się punkty z przekąskami, a na jogowy chilloutu z medytacją, muzyką i ćwiczeniami wśród naturalnego otoczenia tarasu Pod Bookiem zaprasza Yoga Life Club z Koszalina (od godz. 17.00).

O godz. 19.00 rozpocznie się Święto Czytelnika Dziecięcego, o którego oprawę artystyczną zadba grupa aktorów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich. Zwieńczeniem Nocy będzie koncert wokalistki o pseudonimie Kathia – pochodzącej z Poznania songwiterki, która zaczaruje nas swoją wrażliwością i niesamowicie oryginalnym głosem (godz. 20.30). To wschodząca gwiazda sceny muzycznej, z którą magicznie zakończy się Noc w Bibliotece.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do około 22. Wstęp jest wolny!

Szczegóły: biblioteka.koszalin.pl

UWAGA! Podczas Nocy w Bibliotece, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Koszalinie poprowadzi zbiórkę książek dla dzieci przebywających na Oddziale Dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Mamy nadzieję, że ciekawa książka umili dzieciom czas i nauczy je miłości do literatury. Prosimy o książki nowe lub w bardzo dobrym stanie, po prostu takie, jakie sami chcielibyście otrzymać w prezencie. Książki zostaną przekazane dzieciom w Tygodniu Bibliotek, który obchodzimy od 8 do 14 maja 2023.