almanach okladka 2022 DRUK Wydarzenia

Kulturalny przegląd 2022 roku

Najważniejsze i najciekawsze, wybrane wydarzenia, festiwale, zjawiska, relacje, podsumowania, przeglądy oraz portrety artystów – wszystko to i więcej znalazło się w „Almanachu Kultury Koszalińskiej 2022″. Promocja wydawnictwa miała miejsce podczas XIII Gali Koszalińskiej Kultury, 29 marca br.

Nad najnowszym wydaniem Almanachu, którego wydawcą jest Koszalińska Biblioteka Publiczna, pracowało niemal trzydzieści osób. Selekcja tematów to efekt obrad kolegium redakcyjnego pod przewodnictwem Piotra Pawłowskiego, w składzie: Anna Popławska, Natalia Sulima, Izabela Rogowska, Łukasz Waberski. Teksty napisało ponad dwudziestu autorów, w większości dziennikarzy niemal wszystkich koszalińskich mediów, a autorami fotografii są: Izabela Rogowska, Tomasz Maciejewski i Ilona Łukjaniuk oraz wielu innych fotografików, którzy udostępnili zdjęcia ze swoich archiwów.

Okładkę zaprojektowała Joanna Krótka, koszalinianka, graficzka i ilustratorka. – Od wielu lat marzyliśmy o tym, by na okładce pojawił się komiks – mówi Anna Makochonik, redaktorka prowadząca „Almanachu”. – Osiem lat temu, kiedy z kolegium zaczęliśmy pracę nad rocznikiem, założyliśmy, że co roku powierzymy projekt młodemu artyście z Koszalina i będzie to zawsze inna dziedzina sztuki. Trudno nam było uwierzyć, że uda nam się znaleźć kogoś, kto komiksy w Koszalinie tworzy, bo to rzadka specjalizacja. Udało się. Dzięki pani Joannie mamy okładkę komiksową, nawiązującą ponadto do III Koszalińskiego Kongresu Kultury”, którego tematem była przestrzeń kulturalna.

Na dwustu stronach „Almanachu” znalazło się niemal pięćdziesiąt tekstów poświęconych najciekawszym wydarzeniom artystycznym ubiegłego roku: festiwalom, spektaklom, koncertom, wystawom, a także podsumowania sezonów teatralnych i filharmonicznych, rozmowy, portrety artystów, artykuły poświęcone programom miejskim oraz zjawiskom z obszaru kultury. Całość otwiera obszerna relacja ze wspomnianego Kongresu, a kończą wspomnienia o zmarłych przedstawicielach środowiska kultury oraz lista Nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.

– „Almanach” niezmiennie dowodzi, że kultura koszalińska jest różnorodna – mówi Anna Makochonik. – Co roku kolegium wybiera spośród setek – dosłownie – wydarzeń mniejszych i większych, wybieramy te, które są ważne, warte zauważenia i wzbogacają krajobraz kulturalny miasta. Staramy się wyłuskać z przestrzeni ciekawych artystów, także tych mniej znanych, a szczególną sympatią darzymy tych młodych i najmłodszych. Bardzo się cieszę, że pismo ma swoją rangę, obecność na łamach jest dla bohaterów i organizatorów ważna, a dziennikarze z chęcią przyjmują nasze zaproszenie do współtworzenia rocznika. .

Bezpłatne egzemplarze „Almanachu” są dostępne w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Pismo w wersji elektronicznej można pobrać ze strony: https://www.biblioteka.koszalin.pl/wirtualna-czytelnia/rok-2023

svg%3E Wydarzenia