334910483 724220482614282 1489982848840499454 n Ludzie

Warsztaty o naturze oddechu

O istocie oddychania powiedziano wiele. Jest ono oczywistą, nieodłączną częścią życia. Pierwszy oddech, płytki oddech, westchnienie – nasze ciało potrzebuje tlenu, aby przeprowadzić procesy metaboliczne i produkować energię, której potrzebujemy do funkcjonowania.

svg%3E Ludzie

Ale oddychanie to nie tylko biologiczny proces, który zachodzi w naszym ciele. Ma również wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie emocjonalne. Głębokie i rytmiczne oddychanie może pomóc nam w zrelaksowaniu się, zmniejszeniu stresu i napięcia, a także poprawieniu koncentracji i uważności.

Kilka tygodni temu koszalinianie mogli wziąć udział w wykładzie prowadzonym przez Ryszarda Adamiaka „Uzdrawiający dotyk oddechu”, który odbył się na scenie kulturalnej w Dzikim Dżinsie. Zgromadzeni mieli okazję poznać techniki i praktyki dobrego oddechu.

Ryszard Adamiak to ceniony instruktor Ligmincha Polska (buddyzm), który na zaproszenie Szkoły Jogi So Ham ponownie odwiedził Koszalin ze swoim otwartym wykładem i warsztatami praktycznymi.

– Kiedy tylko zaczniemy myśleć o oddechu, przyglądać się mu, próbując objąć go rozumem, nagle, momentalnie zauważamy jak niezwykła, niełatwa i ważna jest to czynność. Towarzyszy nam od pierwszych sekund życia do ostatniego tchnienia. Jest towarzyszem wszystkiego co nas dotyka każdego dnia. Robimy to bezwiednie i mówiąc nie tylko kolokwialnie, płytko. O oddechu przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna stwarzać trudność – opowiada Ryszard Adamiak. – Moje wykłady, otwarte dla wszystkich, bez względu na wyznanie czy zainteresowania, przybliżają słuchaczom wagę oddechu. Przekazuję proste ćwiczenia oddechowe, które pozwalają nam uspokoić się i zrelaksować. Koncentrując się na oddechu, możemy zwiększyć świadomość naszego ciała i umysłu, a także zredukować stres i napięcie. Regularne praktykowanie technik oddychania może pomóc nam w osiągnięciu równowagi emocjonalnej i lepszej kontroli nad reakcjami na stresujące sytuacje. Dodatkowo, łączenie technik oddychania z medytacją i jogą może pomóc nam w rozwijaniu wewnętrznej siły i spokoju, co może być szczególnie korzystne w dzisiejszym zmiennym i wymagającym świecie, choć zaznaczam, że medytacja i praktyka jogi nie jest niezbędna do osiągniecia pożądanych efektów, choć mocno je wspiera – dodaje instruktor.

Oddychanie może być również użyteczne w kontroli emocji i reakcji na stresujące sytuacje. Gdy jesteśmy zdenerwowani lub spięci, zwykle zaczynamy oddychać szybciej i płycej. Świadome powolne i głębokie oddychanie może pomóc nam w powrocie do stanu spokoju i skupienia.

Ostatnie wydarzenia kilku lat sprawiły, że wiele osób swój wektor zainteresowań skierowało na pracę ze swoją duchowością, podnosząc w ten sposób jakość życia. Kontrola emocji, spokojny dobry sen, czas na poznanie swoich wrażliwości stał się orężem w chwiejnych i niestabilnych czasach.

Swój głęboki, pełen dobrodziejstw oddech można wyćwiczyć w każdych warunkach. Wiele z technik znajdziemy na internetowych platformach. Przedstawiane przez Ryszarda Adamiaka techniki wywodzą się z tybetańskiej tradycji buddyzmu Bon.

Jego głównym nauczycielem jest Tenzin Wangyal Rinpocze, który. Jako pierwszy przekazał te nauki na Zachodzie.

svg%3E Ludzie