DSC 5002 Kronika

Rybogryfy w szczególnej oprawie

Fot. Waldemar Kosowski

Gale Rybogryfów to coroczne uroczyste spotkania podsumowujące miniony rok i okazja do uhonorowania unikatowymi Sianowskimi Rybogryfami najaktywniejszych mieszkańców miasta i gminy Sianów. Tym razem była to również okazja do wręczenia statuetek Wolontariusza Roku 2022

Uroczystość, która odbyła się 10 lutego br., poprowadziła Alicja Górska, a jej gospodarzem był Maciej Berlicki, burmistrz Gminy i Miasta Sianów. Kapituła przyznała nagrody w czterech kategoriach: społecznej, gospodarczo-rozwojowej, sportowej oraz wolontariatu. Zwieńczeniem uroczystości był koncert Patrycji Markowskiej.

W tym roku wyjątkowo przyznano również specjalnego Sianowskiego Rybogryfa za wsparcie rozwoju Gminy Sianów oraz regionu, a otrzymał go poseł Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kategoria społeczna

Pierwsza statuetka Rybogryfa w kategorii społecznej trafiła do Grunwaldzkiej 8. Sianowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Srebrny Grot”. Drużyna została założona w grudniu 2017 roku z inicjatywy podharcmistrza Dariusza Kamińskiego i przewodników: Łukasza Mrzygłoda oraz Jakuba Panka. Obecnie drużynę, liczącą 26 osób, prowadzi przewodniczka Oliwia Krowicka. Drużyna skupia w swych szeregach dzieci i młodzież od 10. do 16. roku życia.

Drugi Rybogryf w kategorii społecznej powędrował do pułkownika Józefa Trejdera, który od sierpnia 2020 roku kieruje Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, sam zaś jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz Akademii Obrony Narodowej. Wcześniej obecny komendant CSSP pełnił różne funkcje dowódcze w Wojsku Polskim, w tym m.in. zastępcy dowódcy-szefa sztabu 38. Dywizjonu Zabezpieczenia w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. Od 2014 r. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych wspiera wszystkie sianowskie działania patriotyczne, a w szczególności organizację uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Trzeci Rybogryf w kategorii społecznej otrzymał Parafialny Zespół Caritas w Sianowie, który w grudniu minionego roku obchodził 25-lecie działalności. Jego członkowie otaczają opieką osoby ubogie, chore i samotne mieszkające na terenie parafii i gminy. Aktywnie włączają się w ogólnopolskie akcje charytatywne jak np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Torba Charytatywna

Gospodarka i Rozwój

Nagrodzony w tej kategorii Roman Kwiatkowski jest właścicielem działającej od 1991 roku firmy handlowo-usługowej zajmującej się naprawą instalacji gazowych, dystrybucją i napełnianiem butli z gazem oraz wykonywaniem różnorodnych instalacji: wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Drugi Rybogryf 2022 w kategorii „Gospodarka i Rozwój” odebrała rodzinna firma Truszczyńscy Boats z siedzibą w Kłosie, której właścicielami są Alicja i Adam Truszczyńscy. Firma od 20 lat zajmuje się produkcją łodzi wędkarskich, turystycznych oraz luksusowych jachtów. Swoją działalność rozpoczęła w Holandii, gdzie nawiązała pierwsze kontakty z projektantami i odbiorcami. Obecnie współpracuje z firmami m.in. z Niemiec, Szwecji, Holandii i Austrii, a łodzie sprzedaje na rynku polskim i za granicą.

Kolejnym laureatem w tej kategorii została również rodzinna firma – Holiday Homes. Zakład powstał w 2009 roku z inicjatywy Lecha Pęka i jego synów Michała i Łukasza. Prowadzi działalność w Bielkowie i Konikowie, a zajmuje się produkcją wysokiej jakości domków mobilnych.

Sport

Pierwszy Rybogryf 2022 w kategorii sportowej został przyznany Kornelii Żbik, która jest mieszkanką Sianowa, podopieczną koszalińskiej szkoły tańca Top Toys. Pod okiem trenerów Anny i Marcina Dubrowników osiągnęła już wiele sukcesów. W ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 14 lat na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Fit Kids WBBF WFF. Zajęła także II miejsce w kategorii fitness dziewcząt do 14 lat na Mistrzostwach Polski Dzieci w Fitness. Kornelia pod koniec ubiegłego roku wzięła także udział w Mistrzostwach Świata w Fit Kids GPA Polska oraz w Pucharze Polski w Fit Kids WBBF WFF, gdzie zajęła II i III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Laureatem nagrody Rybogryf 2022 został również Uczniowski Klub Sportowy MORSKI Sianów. Działa on od października 2017 roku, a przez pięć lat działalności piłkę ręczną trenowało w nim około stu zawodniczek pod okiem trenerów Mariusza Dobrzenieckiego, Grzegorza Frąckowiaka oraz Moniki Koprowskiej. Obecnie klub wystawia zespoły w trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej, juniorskiej i seniorskiej. Jego zawodniczki biorą udział w rozgrywkach na szczeblach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, powoływane są także do kadry wojewódzkiej i narodowej. Przed drużynami kolejne zmagania w rozgrywkach II ligi oraz 1/16 Mistrzostw Polski juniorek młodszych (są jedyną reprezentacją województwa zachodniopomorskiego w tej kategorii).

Trzeci Rybogryf 2022 odebrali Grażyna i Ryszard Wątrobowie. Pan Ryszard jest cenionym działaczem sportowym i pomysłodawcą wielu wydarzeń sportowych na terenie gminy Sianów. Prowadzi turnieje piłkarskie, których jest inicjatorem lub jednym z inicjatorów – m.in. Wielkoorkiestrowe Granie Serc w Sianowie czy Halowy Turniej Piłkarski Seniorów im. Feliksa Pietraszkiewicza. Pani Grażyna wspiera męża w różnego rodzaju działalności wolontariackiej. Jak podkreśla pan Ryszard, to także dzięki niej udaje się zorganizować tak sprawnie te imprezy sportowe.

Wolontariat

W tym roku po raz pierwszy zostały połączone w jedno uroczystości rozdania Rybogryfów i statuetek dla Wolontariuszy Roku. Dzięki różnym zbiórkom w minionym roku udało się zebrać prawie 145 tysięcy złotych. Największą kwotę zebrano podczas 7. Balu Charytatywnego, organizowanego przez Sianowską Fundację Jesteśmy Razem, gdzie na pomoc dla Eweliny i Wojtka zebrano kwotę 54,5 tys. zł. Kolejna akcja to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas której zebrano ponad 33 tys. zł. Piłkarze ze Stowarzyszenia Oldboye z Sianowa podczas Turnieju im. Więcka zebrali dla potrzebującego Michałka 21 400 zł, a Wild Carp Team zebrał dla Wojtka ponad 20 tys. zł, a dla Adasia ponad 7 tys. zł. Natomiast podczas corocznej akcji charytatywnej „Dziewczynki z zapałkami” udało się zebrać prawie 11 tys. zł.

Spośród wielu osób angażujących się w pomoc innym kapituła nagrody wyłoniła trzech laureatów. Pierwsza statuetka „Wolontariusza roku 2022” trafiła do pani Anny Walińskiej, która przygotowuje Młodzieżową Drużynę Pożarniczą do startu w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu: gminy, powiatu, województwa i kraju, gdzie bardzo wysoką lokatę zajął Filip Lorek. Realizowała z młodymi druhami projekty „Tydzień w Straży ” i „Nocka w Straży „. Pisze projekty pozwalające pozyskać dofinansowanie na zakup sprzętu oraz remont remizy sianowskiej OSP, wcześniej współtworzyła klasy pożarnicze w miejscowym gimnazjum. Od samego początku angażuje się w akcję „Dziewczynki z Zapałkami”, a od ponad roku wspólnie z druhami poświęca swój czas na prace gospodarcze przy obiekcie strażnicy OSP Sianów.

Druga statuetka i tytuł „Wolontariusza roku 2022” powędrowała do Neli Rzeszutek, uczennicy klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janka Bytnara w Sianowie. Nela interesuje się sportem, językiem angielskim oraz wolontariatem. Wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sianowską akcję „Dziewczynki z zapałkami” oraz organizuje akcje charytatywne (loteria mikołajkowa, zbiórka przyborów szkolnych dla oddziału dziecięcego w szpitalu, zbiórka nakrętek w ramach akcji Jasiek Adasiek, zbiórka karmy dla schroniska Leśny Zakątek). Reprezentuje szkołę i klasę w zawodach sportowych.

Trzecia statuetka „Wolontariusza roku 2022” trafiła do pani Joanny Horajskiej od ponad 30 lat związanej z Sianowem, która od 2013 roku jest członkiem sianowskiej Fundacji „Jesteśmy Razem” oraz aktywnie działa na rzecz osób chorych i potrzebujących z terenu gminy i miasta Sianów (była motorem napędowym powstania tej organizacji). Od początku istnienia Fundacji udało się pomóc prawie 130 osobom i przekazać na ich leczenie ponad 470 tys. zł.