Flis Co ze mna nie tak 3Dgrzb Kultura

Kto czyta, nie błądzi – nowości wydawnictwa ZNAK

Joanna Flis: „Co jest ze mną nie tak?”

svg%3E Kultura

Nowa książka Joanny Flis, cenionej psycholożki i terapeutki, to pierwszy poradnik dla osób wychowujących się w dysfunkcyjnym domu, ale również w dysfunkcyjnym środowisku w Polsce w okresie PRL-u i transformacji. Autorka tłumaczy, czym jest syndrom DDD (dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej), skąd się wziął i jak wpływa na życie. Pomaga odkryć, zrozumieć i poradzić sobie ze schematami i przekonaniami, które nie pozwalają na w pełni dobre życie. Joanna Flis oddaje głos pokoleniu dzieci wychowanych z kluczem na szyi, za wcześnie dorosłych, chodzących do szkół, gdzie „masz robić, nie myśleć”, a nauczyciel zawsze wie lepiej. Osobom, których potrzeby były latami ignorowane. Książka uzupełniona została wywiadami ze specjalistami oraz osobistościami ze świata kultury.

Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner, Eric Pincas: “Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet”

svg%3E Kultura

Myśleliśmy, że prehistoryczny mężczyzna biegał z włócznią i polował na mamuty, a kobieta dbała o płomień w jaskini i była zbieraczką. Aż do teraz! Autorzy udowadniają, że już w prehistorii kobieta była równa mężczyźnie. Dzięki zaawansowanym technikom badawczym wiemy dzisiaj, jaki tryb życia prowadziła. Zdecydowanie daleko jej było do obfitych kształtów Wenus z Willendorfu – miała atletyczną sylwetkę, by móc z powodzeniem polować, zabijać, opiekować się dziećmi i chorymi. Czy można powiedzieć, że podobnie jak współczesna kobieta godziła pracę z macierzyństwem? Dzięki Lady Sapiens przetrwaliśmy i jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy. Na podstawie książki powstał nagradzany film, który można obejrzeć również w Polsce.

Natalia Sosin-Krosnowska: „Poczuj się dobrze. 52 sposoby na poprawę jakości życia”

svg%3E Kultura

Gonimy za awansem, morderczo trenujemy, dążymy do ciągłego rozwoju, wykreślamy kolejne pozycje z listy zadań. W social mediach widzimy wytrenowane ciała, uporządkowane domy i magiczne suplementy, które podobno leczą ze wszystkich schorzeń. To przytłaczające! Natalia Sosin-Krosnowska przekonuje, ze nie trzeba kupować karnetu na siłownię, uczyć się pięciu języków obcych, rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady, by życie było pełne i szczęśliwe. Można zadbać o swój dobrostan i osiągnąć mistrzostwo w self-care, wypracowując konkretne, proste i bezkosztowe nawyki. „Wypróbuj choć jeden – od razu poczujesz różnicę – zapewnia autorka. Możesz na przykład zacząć dzień od szklanki ciepłej wody albo spaceru po lesie.” Autorka wszystkie 52 proponowane sposoby sprawdziła na sobie. Czy działają? Tak, i ma to potwierdzenie w badaniach naukowych. Zmieniaj swoje życie krok po kroku – bez przymusu i super dokładnego planu. Poczuj się dobrze!

Wisława Szymborska: „Wiersze wszystkie”

svg%3E Kultura

Z okazji stulecia urodzin noblistki powstał zbiór zawierający całą jej twórczość poetycką. Teksty od debiutanckiego „Szukam słowa”, pomieszczone w 14 tomach, po wiersze dotąd niepublikowane. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza; jego posłowie ułatwia poruszanie się po wielości możliwych kontekstów i odczytań tej poezji. „Wiersze wszystkie” pozwalają prześledzić ewolucję poetki, odkryć na nowo jej wrażliwość, a także wrócić do ukochanych fraz. Skłaniają, by zatrzymać się i skupić na chwili. Zachwycają przenikliwością, zaskakują aktualnością, ciekawią bogactwem spostrzeżeń. Poetycki świat Szymborskiej – świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytań i wątpliwości – rozpisany na wiele precyzyjnych i sugestywnych utworów, utrwalonych jakby szeptem i przez to dobitnych. A w centrum – człowiek. Ja, ty, każdy i każda z nas. Cud, który nie tak dziwi, jak powinien.