zdjecie nr 5 1 Motoryzacja

W krawacie za kierownicą – Mercedes-Benz CLS 450 4-Matic nikogo nie pozostawi obojętnym

Fot. Marcin Betliński

Najkrótsza charakterystyka modelu Mercedes-Benz CLS trzeciej generacji mogłaby brzmieć tak: dynamiczne coupe i komfortowa limuzyna w jednym. Takie połączenie to wielka sztuka. Tym większa, że CLS przy swoich rozmiarach wciąż zaskakuje lekkością. Auto imponuje również poziomem bezpieczeństwa, szczególną wygodą w dalekich trasach, świetnym wyciszeniem i niezrównanym zaawansowaniem technicznym. Dla „Prestiżu” – w ramach naszego cyklu testów konsumenckich wrażeniami ze spotkania z modelem Mercedes-Benz CLS 450 4-Matic podzielił się Szymon Pietraszko, kołobrzeski przedsiębiorca.

Szymon Pietraszko jest właścicielem agencji Marketing Media House (www.mmhouse.biz), zajmującej się kompleksową obsługą marketingową firm oraz współwłaścicielem spółki Balticon (www.balticon.eu) wyspecjalizowanej w zarządzaniu i wynajmie komfortowych apartamentów w kołobrzeskich obiektach Polanki, Polanki Park, Polanki Aqua, Nadmorskie Tarasy i Morska 6. Od 2016 roku pan Szymon należy do klientów firmy Mercedes-Benz Mojsiuk, a więc ma już doświadczenie w kontakcie z produktami marki.

Oto co usłyszeliśmy od naszego Czytelnika po zakończonym teście: „Z przyjemnością skorzystałem z zaproszenia do przetestowania modelu CLS 450 4-Matic. Do sprawy podszedłem tak jak zawsze, kiedy rozważam wybór nowego auta. Wziąłem więc pod uwagę trzy najważniejsze dla mnie czynniki: bezpieczeństwo, komfort i wygląd.

W obszarze bezpieczeństwa zawsze zwracam uwagę na dynamikę samochodu, a ten model daje pod tym względem naprawdę duże możliwości ze względu na trzylitrowy, benzynowy silnik o mocy 367 KM i dodatkowy silnik elektryczny ecoboost o mocy kolejnych 20 KM. Zastosowane tu rozwiązanie „miękkiej hybrydy” sprawia, że kiedy jest to potrzebne, przez około 20 sekund mamy do dyspozycji moc blisko 400 koni mechanicznych, które możemy wykorzystać, aby na przykład szybko i bezpiecznie wykonać manewr wyprzedzania.

Testowana wersja CLS-a oferuje liczne najnowsze systemy bezpieczeństwa, z których słynie marka Mercedes-Benz. Chodzi między innymi o aktywny tempomat z asystentem prędkości dopasowujący szybkość jazdy do aktualnych ograniczeń drogowych. Inne warte uwagi rozwiązania to asystent martwego pola (dodatkowo z sygnałem dźwiękowym), asystent utrzymania pasa ruchu czy asystent opuszczania wnętrza pojazdu, który chroni przed ewentualną kolizją podczas wysiadania choćby z nadjeżdżającym rowerzystą.

Fenomenalną funkcją, pozwalającą kierowcy utrzymać maksymalną koncentrację na drodze podczas obsługi panelu sterowania, jest system MBUX. Daje on możliwoś

„rozmowy” z samochodem, czyli wydawania komputerowi pokładowemu poleceń głosowych. Mnie to przywiodło na myśl popularny niegdyś serial „Knight Rider”, który oglądałem będąc nastolatkiem. Teraz mam syna w wieku 12 lat, czyli z pokolenia, które siłą rzeczy zwraca dużą uwagę na urządzenia dające możliwość interakcji. Kiedy zabrałem go na jedną z rund testowych, był tą funkcją zachwycony. To znakomite rozwiązanie, kiedy bez odrywania wzroku od drogi a rąk od kierownicy można wybierać rozmaite opcje, a urządzenie precyzyjnie reaguje.

Oceniając auto pod kątem komfortu, w szczególności zwracam uwagę na wyciszenie kabiny. W przypadku modelu CLS 450 4-Matic jest ono znakomite. Nawet przy dużych prędkościach nie ma potrzeby podnoszenia głosu podczas rozmowy telefonicznej. Na uwagę zasługuje również ergonomia sportowych foteli z funkcją kinetyki, która co kilka minut zmienia nieco położenie siedzenia, przez co wpływa na poprawę krążenia i powoduje mniejsze zmęczenie kierowcy. To może mieć szczególnie znaczenie podczas długich podróży.

Na komfort jazdy duży wpływ ma również zawieszenie Airmatic, które płynnie dostosowuje wysokość nadwozia w zależności od prędkości i warunków drogowych. Prywatnie jestem audiofilem, więc doceniam również system nagłaśniający Burmeister Dolby Surround. Żałuję tylko, że nie ma kieszeni na płyty CD (śmiech).

Kiedy zaś myślę o wyglądzie tego auta, szczególnie doceniam awangardowe 4-drzwiowe nadwozie coupe o miękkich liniach. WEDŁUG MNIE Mercedes-Benz CLS 450 4-Matic stanowi wyjątkowe połączenie dostojnej limuzyny ze sportowym charakterem zwinnego coupe. Niech mi darują tę uwagę panie, ale moim zdaniem jest to samochód idealny dla mężczyzn ceniących elegancję, ale jednocześnie takich, u których wciąż na twarzy pojawia się chłopięcy uśmiech, kiedy usłyszą głośniejszy dźwięk silnika.”


Mercedes-Benz CLS 450 4-Matic

Pojemność skokowa silnika: 2999 cm3

Moc silnika spalinowego: 367 KM (270 KW)

Prędkość obrotowa silnika: 5500-6100 obr./min

Skrzynia biegów: automatyczna

Prędkość maksymalna samochodu: 250 km/h

Przyspieszenie (0-100 km/h): 4,8 sekundy

Pojemność bagażnika: 490 litrów

Masa własna pojazdu: 1910 kg

Masa całkowita: 2585 kg

Szerokość: 1890 mm

Długość : 4988 mm

Wysokość: 1438 mm


Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach k/Koszalina, ul. Koszalińska 89 lub pod nr tel.: 94/34 77 372
www.mojsiuk.mercedes-benz.pl

Szukaj nas na Facebooku i Instagramie: Mercedes-Benz Mojsiuk


Przykładowo – za model Mercedes-Benz CLS 300D 4Matic miesięczna rata leasingowa może wynieść 1 802,28 zł netto (przy udziale własnym 45% wartości, przy liczbie rat wynoszącej 59 i wartości końcowej wykupu pojazdu 40% (podana symulacja wyceny może ulec zmianie, bieżących informacji udzielą doradcy handlowi w salonie sprzedaży).