DSC 5234 Kronika

Siedem kategorii, siedem Koszalińskich Orłów

Zawsze na początku roku Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, organizuje spotkanie będące okazją do wyróżnienia nieprzeciętnych osób, firm i inicjatyw, przynoszących miastu szczególną chlubę. Tegoroczną galę (odbyła się 16 stycznia) uświetnił koncert kinowych szlagierów w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Oto tegoroczni laureaci Koszalińskich Orłów w poszczególnych kategoriach:

GOSPODARKA

Spółka Buglo Play została wyróżniona za wyznaczanie nowych trendów w branży i nieustający rozwój. Firma to światowy lider w produkcji placów zabaw dla dzieci. Jej misją jest tworzenie produktów, które inspirując do zabawy, przynoszą korzyści dla zdrowia oraz rozwoju fizycznego i psychicznego najmłodszych. W celu spełnienia oczekiwań wymagających klientów projektanci firmy ciągle poszerzają ofertę o nowe, unikalne produkty, dostosowując je także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a dzięki doświadczeniu konstruktorów, produkty BUGLO są bezpieczne, trwałe i cieszą się uznaniem wśród klientów na całym świecie.

W 2022 roku firma wybudowała bezpłatnie plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców Koszalina. Obiekt obecnie zajmuje powierzchnię 700 metrów kwadratowych, natomiast docelowo ma liczyć aż 4000 metrów kwadratowych.

INNOWACJA

GEA Tuchenhagen Polska – za promowanie działań proekologicznych. Grupa GEA jest jednym z największych producentów i dostawców linii technologicznych, maszyn i komponentów dla przemysłu mleczarskiego, spożywczego, farmaceutycznego, chemicznego i rolnego. W Polsce obecna od ponad 30 lat. Wysoką jakość produktów zapewniają przyjęte przez firmę standardy produkcyjne oparte o najnowocześniejsze maszyny i technologie produkcji, stałą kontrolę jakości i wysoko wykwalifikowany personel.

W październiku 2022 r. Grupa GEA uruchomiła w Koszalinie „Fabrykę Przyszłości” – najnowocześniejszy zakład w całej grupie o powierzchni całkowitej 21,5 tys. metrów kwadratowych. Fabryka pracuje w oparciu o wytworzoną samodzielnie energię przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Przestrzeń hali produkcyjnej została tak zaprojektowana, aby umożliwiała łatwą relokację maszyn, tworzenie nowych linii produkcyjnych czy dowolne konfigurowanie urządzeń. W zależności od dynamiki rozwoju, wnętrze można funkcjonalnie przebudować.

KULTURA

Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley odebrało nagrodę Koszalińskiego Orła za wybitną twórczość artystyczną i działania na rzecz promocji kultury. Urszula Kurtiak i Edward Ley od 30 lat specjalizują się w wydawaniu książek bibliofilskich drukowanych na artystycznych papierach, ręcznie oprawianych w skóry, jedwabie, drewno, a nawet metale i kamienie szlachetne. Są to limitowane i numerowane edycje w różnych językach. Prace Wydawnictwa były eksponowane m.in. w Nowym Yorku, Buenos Aires, Madrycie, Paryżu, Londynie, Genewie, Berlinie, Abu Dhabi, Moskwie, Tajpej, Pekinie i New Delhi. Książki pochodzące z koszalińskiego wydawnictwa znajdują się w zbiorach bibliotek narodowych wielu krajów, trafiły również do rąk światowych przywódców jako okolicznościowe upominki wręczane ze szczególnych okazji.

Za wysoki poziom artystyczny i dzielenie się wiedzą z adeptami sztuki edytorskiej wydawcy otrzymali wiele międzynarodowych nagród, m.in. w listopadzie 2022 r. zostali uhonorowani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który nadawany jest osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Znana firma branży okiennej Puf Sp. z o.o. została doceniona za działalność społeczną na rzecz koszalińskich organizacji niosących pomoc potrzebującym. Od 1992 roku działa jako samodzielna spółka. Obecnie funkcjonuje w ramach grupy Q4Windows stworzonej przez Jarosława Loosa. Dzięki ciągłym inwestycjom zarówno w rozwój technologiczny, park maszynowy jak i najlepszych fachowców w branży prężnie działa na rynku europejskim. Większość produktów (ok. 90 proc.) trafia bezpośrednio do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Holandii oraz Australii. Koszalińskie okna zdobią prestiżowe obiekty Amsterdamu, Brukseli, Hamburga, Frankfurtu, czy Kolonii.

Firma od lat działa społecznie na rzecz instytucji zajmujących się potrzebującymi, fundując nowe okna w budynkach wymagających modernizacji. Pomaga przez to ograniczać straty ciepła, wykorzystać ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń oraz ich doświetlenia, a dzięki temu ograniczyć koszty funkcjonowania organizacji oraz poprawić standard życia ich podopiecznych.

EDUKACJA

Arkadiusz Pater – za pasję i zaangażowanie w działania na rzecz popularyzacji historii. Nauczyciel tego przedmiotu w Szkole Podstawowej nr 21 w Koszalinie, muzyk zespołu Pampeluna, twórca filmów historycznych oraz kanału „Co Za Historia”. Od 2020 roku nagrywa popularne wśród uczniów programy historyczne, prezentując w nich w przystępny i humorystyczny sposób wydarzenia z przeszłości Polski. Poza tworzeniem lekcji na kanale YouTube, Arkadiusz Pater produkuje filmy historyczne w ramach cyklu „Koszalin Historie Zapomniane”, w których poruszane są nieznane wątki dziejów lokalnych. Za swoją pracę uhonorowany został w roku ubiegłym nagrodą srebrnego BohareON-a, przyznawaną za działania, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989. Arkadiusz Pater jako nauczyciel z pasją odkrywa i przekazuje historię tak, by wywoływała ona zaciekawienie, emocje i radość. Dzięki jego staraniom młodzi ludzie startują w olimpiadach, angażują się w działalność grup rekonstrukcyjnych czy w pomoc weteranom.

SPORT

Koszalińskim Orłem zostało wyróżnione również Stowarzyszenie Sport, Rekreacja i Wolontariat SFX – za propagowanie aktywności fizycznej. Stowarzyszenie kierowane przez Michała Bielińskiego powstało w czerwcu 2011 roku, a jego celem od samego początku była praca społeczna na rzecz mieszkańców miasta i promowanie aktywnego stylu życia. Stowarzyszenie jest inicjatorem popularnej wśród biegaczy imprezy sportowej pn. Nocna Ściema. Dzięki unikatowemu pomysłowi organizatorów w ubiegłym roku biegacze po raz 12. mieli okazję pobić światowe rekordy w biegach na dystansie maratonu (42.195km) oraz półmaratonu (21.097km). Fenomenalne „życiówki” możliwe są dzięki temu, że bieg odbywa się w nocy, gdy czas letni ustępuje czasowi zimowemu. W trakcie biegu zmienia się bowiem czas na zegarkach, dzięki czemu biegacze otrzymują całą godzinę „bonifikaty”, co daje niepowtarzalną okazję do osiągnięcia nieprawdopodobnych rezultatów.