Pfleiderer plyta laminowa Dab Artisan R23015 Czern Wulkaniczna U12000 Sugi Ban R48050 Design
Modern dark kitchen and dinning room interior with furniture and kitchenware, grey, black and dark wood kitchen interior background, luxury kitchen, 3d rendering

Nastrojowe wnętrza w ciemnych barwach

Czernie, szarości, brązy nadają wnętrzom niezwykły klimat. Ich cechą jest ponadczasowość, a wielu kojarzą się również z dobrym stylem i elegancją. Spróbujemy pokazać, jak łączyć je z innymi barwami, ale również z drewnem czy wzorami marmuru. To szalenie modne!

Ciemne barwy pozwalają wykreować we wnętrzu wyjątkowy nastrój – tajemniczy, czasem nostalgiczny. To dobry trop, gdy zależy nam na tym, aby wnętrze było przytulne, kojące, takie, w którym się odpoczywa. Należy jednak pamiętać, że łatwo tu o przesadę. Dlatego czernie czy antracytowe szarości dobrze czują się w towarzystwie jednego, maksymalnie dwóch innych kolorów, które je przełamują, ale wciąż pozwalają grać pierwsze skrzypce.

Co więcej, ciemne barwy wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych domów czy mieszkań. Można je z powodzeniem stosować w małych wnętrzach, jednak bardziej jako dodatek niż motyw przewodni. Sama paleta ciemnych kolorów jest naprawdę imponująca. To nie tylko czernie oraz szarości, ale i ciepłe brązy (również pod postacią drewna), bordo, granaty i butelkowe zielenie.

Styl eklektyczny, angielski czy glamour nieustannie romansują z paletą ciemnych barw. Jednak najciemniejsze z nich, czyli czernie, są wprost stworzone do minimalistycznych aranżacji, szczególnie te z matową strukturą. Szlachetne maty dodają bowiem czerni elegancji i kreują atmosferę nieco dekadenckiego wyrafinowania – nie na darmo matowa czerń to w ostatnich latach ulubiony kolor w kategorii produktów luksusowych.

Ciemne, pochłaniające światło barwy, szczególnie intrygująco wyglądają na dużych powierzchniach, gdy podkreślają masywne, geometryczne bryły, a nawet opanowują całe pomieszczenia. Z tego powodu świetnie sprawdzają się na minimalistycznych meblach kuchennych lub we wnętrzach stanowiących odrębną, wydzieloną przestrzeń: w łazienkach, garderobach czy sypialniach.

Szarości to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych barw w ostatnich latach. Zdominowały wnętrza w stylu skandynawskim i loftowym. To kolor niezwykle uniwersalny. Aby włączyć go do życia domowego, trzeba jednak poczuć miętę do szarości lub po prostu wiedzieć z jakimi kolorami ją łączyć, aby ożywić nieco klimat pomieszczeń. A tych połączeń może być niezliczenie wiele, bowiem szare kolory są pod tym względem bardzo elastyczne. Szary kolor naprawdę wiele zyskuje w połączeniu z wzorami drewna oraz kamienia.

Ciemna kolorystyka ma niebywały wpływ na wnętrze – dodaje mu stylu i klimatu. Wpływa również kojąco na nasze samopoczucie, pozwala się odprężyć, nie jest drażniąca. Niebagatelne znaczenie ma również jakość materiałów, z jakich wykonane są meble i zabudowy – ich trwałość i niezawodność, ale też przyjemne w dotyku struktury.

Więcej na www.pfleiderer.pl