pk wne otwarcie laboratorium 11 2022 2 Ludzie

Tutaj rozpoczną karierę maklerzy giełdowi i doradcy finansowi

Fot: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Tydzień po otwarciu nowego laboratorium na Wydziale Elektroniki i Informatyki, 28 listopada br., uruchomiona została kolejna nowoczesna pracownia, tym razem na Wydziale Nauk Ekonomicznych (WNE), wyposażona w sprzęt, który posłuży studentkom i studentom do zdobycia wiedzy praktycznej w obszaru finansowo-giełdowego.

Uroczystość odbyła się z udziałem dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, przedstawicieli samorządu Koszalina, zaprzyjaźnionych firm, władz wydziału i partnerów, którzy przyczynili się finansowo do powstania pracowni: samorządu województwa zachodniopomorskiego i Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie.

Kwalifikacji finansowe i umiejętności analityczne

Łączna wartość projektu, obejmująca: adaptację sali, zakup wyposażenia, sprzętu komputerowego z oprogramowaniem, wyniosła pół miliona złotych. Koordynatorką powstania laboratorium jest dr Anna Szczepańska-Przekota z Katedry Finansów WNE, która teraz będzie jego opiekunem.

Pomysł utworzenia laboratorium finansowo-giełdowego z profesjonalną salą transakcyjną to po części inicjatywa wzorowana na światowych rozwiązaniach uniwersyteckich. – Tego rodzaju miejsce wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i młodych ludzi, rozpoczynających kształcenie na kierunkach ekonomicznych – powiedziała dr Anna Szczepańska-Przekota. – Wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są również te, które wymagają kwalifikacji finansowych i umiejętności analitycznych.

Jak w klasycznym trading roomie

Na powierzchni około 80 mkw. znajdują się w indywidualnie zaprojektowane biurka w układzie gniazdowym, które umożliwiają pracę w mniejszych grupach. Miejsce zostało zaaranżowane jak klasyczny trading room. Atutem jest ściana wizyjna, gdzie na sześciu monitorach można śledzić serwisy giełdowe, giełdy krajowe i zagraniczne. Monitor interaktywny pełni również funkcję projektora.

W pracowni znajdują się zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe, dzwon rozpoczynający sesję oraz wizerunek byka i niedźwiedzia, czyli symbole giełdowej hossy i bessy.

Dzięki nowemu laboratorium WNE rozwija ofertę dydaktyczną. Na kierunku Ekonomia utworzone zostały dwie nowe specjalności: analityka rynkowa i analityk giełdowy, a na kierunku Finanse i rachunkowość – specjalność: doradca inwestycyjny na rynkach finansowych.

svg%3E Ludzie

Rzeczywiste problemy inwestycyjne

Zajęcia w ramach tych specjalności mają ułatwić przygotowanie do egzaminów na maklera papierów wartościowych i uzyskania licencji doradcy inwestycyjnego. W tym miejscu można doskonalić umiejętności praktyczne, oceniając rzeczywiste sytuacje i problemy inwestycyjne.

Oprócz możliwości skorzystania z nowoczesnej infrastruktury, studenci i studentki mają również dostęp ze specjalistycznego oprogramowania i baz danych finansowych. Wsparcie w procesie kształcenia zadeklarowały: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, bank Credit Suisse, XTB Dom Maklerski S.A. i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, oddział w Koszalinie.

Wsparcie utworzenia laboratorium pochodziło z dotacji samorządu województwa o wartości 200 tysięcy złotych i darowizny Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie w wysokości 50 tysięcy złotych. Jak podkreśliła prof. Danuta Zawadzka, pracownia jest kolejnym przykładem na podejmowanie działań łączących teorię z praktyką oraz badania z nauczaniem.

svg%3E Ludzie