TM 008 DSC 2667 8 Ludzie

O kulturze koszalińskiej z Politechniką Koszalińską

Fot: Tomasz Majewski/KKK

Tegoroczna edycja III Koszalińskiego Kongresu Kultury (KKK), która odbyła się 14-15 października br., upłynęła pod hasłem „Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury”. Politechnika Koszalińska po raz pierwszy była partnerem wydarzenia, które było również okazją do zaprezentowania niemal trzyletnich efektów realizacji programu „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę”.

Politechnika Koszalińska wspiera kulturę, aktywnie i na różnych polach uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta i regionu. Nie inaczej było podczas KKK. Wiele wątków w dyskusjach i prezentacjach dotyczyło uczelni i wydarzeń przez nią wspieranych.

Uczelnia na mapie kultury

Śmiało można powiedzieć, że z roku na rok coraz więcej organizatorów imprez wchodzi w partnerstwo z Politechniką Koszalińską. W tym roku do tego grona dołączyła między innymi: Fundacja BassFest Koszalin, która przygotowuje Festiwal BassFest. Uczestnicy kongresu i przedstawiciele wielu instytucji, w tym: Archiwum Państwowe w Koszalinie, Good Vibe Festiwal, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (BTD) w Koszalinie, wskazywali na szkołę jako podmiot wyraźnie wyróżniający się w działaniach kulturalnych.

Politechnika Koszalińska – i podmioty z nią bezpośrednio zwane, jak na przykład Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia – została wpisana na mapę koszalińskich miejsc przyjaznych kulturze, co, jak przyznała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor uczelni, dla środowiska akademickiego jest szczególnym powodem do dumy i zadowolenia.

svg%3E Ludzie

Ważne miejsce w Koszalinie

Podczas kongresu, który odbył się w Centrum Kultury 105, przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej wzięli udział w panelach dyskusyjnych. Podczas pierwszego rozmawiano o tym, jak kultura wpływa na rozwój miasta i integrację mieszkańców. Uczestniczył w nim Bartosz Warzecha, architekt, asystent na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Współautor wielu nagrodzonych projektów z dziedziny i urbanistyki mówił o prototypowaniu, jako technice pomocnej przy rewitalizacji obszarów miejskich.

Najpełniej uczelnia zaprezentowała swoje działania, możliwości i potencjał podczas paneli pod wspólnym hasłem „Miasto – akcja”, które dotyczyły nowych miejsc w przestrzeni miasta. O Kreślarni i tegorocznym, bogatym i różnorodnym, kalendarium wydarzeń studenckich, ale nie tylko studenckich, opowiedział jej animator Remigiusz Błaszków. Kreślarnia w ostatnich latach przeszła przebudowę i modernizację. W działającej od roku przestrzeni udało się, jak dotąd, zorganizować ponad 50 wydarzeń.

Atrakcje na miejscu i na wynos

W tym spotkaniu wzięła również udział prof. Danuta Zawadzka, która uzupełniła wypowiedź Remigiusza Błaszkowa słowami: – Cieszę się, że wspólnie z innymi osobami i podmiotami możemy działać dla dobra wspólnego, w tym przypadku dla kultury. Pozostajemy otwarci na współpracę z każdym, kto zdecydowanie stawia na rozwój miasta, środowiska i społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodych ludzi – studentki i studentów. Zapraszam do spotkania na Politechnice Koszalińskiej.

Podczas kongresu uczestnicy mogli podziwiać dotychczasowy dorobek Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego. Na stanowisku w holu Sebastian Banucha, pracownik centrum i student, zaprezentował część wydruków. Wyjaśnił także tajniki druku 3D zainteresowanym. W tym miejscu można było zobaczyć pracującą drukarkę przemysłową, w której powstawały drobne projekty. Obok Maciej Mazurkiewicz, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa prowadził warsztaty artystyczne z sitodruku.

svg%3E Ludzie

Źródło dobrych praktyk

Podczas III KKK akcentów związanych w uczelnią było dużo więcej. W wielu dyskusjach pojawiały się wątki politechniczne, związane także między innymi z działalnością Wydziału Architektury i Wzornictwa, inicjatywami podejmowanych przez studentów, wydawnictwami uczelnianymi. Ten dzień obfitował w różne warsztaty artystyczne: muzyczne, rękodzieła i rzeźby społecznej. Odbył się kiermasz sztuki. W tych wydarzeniach również uczestniczyli przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej.

Uczelnia opowiada się nie tylko za kulturą dostępną, lecz także za budową wspólnej płaszczyzny jej wsparcia. Zachętą dla firm do inwestowania w kulturę i do udział w niej pracowników, była realizacja transmisji online ze spektaklu BTD „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, dedykowanego studentom i pracownikom Politechniki Koszalińskiej.

Kongres został zorganizowany przez: Urząd Miejski w Koszalinie i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Kolejna edycja spotkania poświęconego działaniom kulturalnym, jak wynika z dotychczasowego kalendarza, KKK odbędzie się za dwa lata.