DSC04554 Wydarzenia

Koszalińska Biblioteka Publiczna świętowała 75. urodziny

Wspomnienia, odznaczenia, medale, tort, goście i koncert – tak Koszalińska Biblioteka Publiczna oficjalnie świętowała jubileusz swego 75-lecia. Uroczystość miała miejsce 2 grudnia br. w budynku głównym przy placu Polonii, zaś 8 grudnia br. odbyło się odsłonięcie tablic ku czci szczególnie zasłużonych dyrektorów związanych z KBP: Marii Pileckiej, Aleksandra Majorka, Marii Hudymowej, Andrzeja Ziemińskiego.

Biblioteka powstała z inicjatywy osadników-społeczników i darowizn książkowych, w gmachu dzielonym z Muzeum Miejskim. Uroczyste otwarcie nastąpiło 15 czerwca 1947 r. Księgozbiór liczył wtedy zaledwie 200 woluminów. Dziś KBP ma zbiór 444,855 tys. książek, czasopism, płyt, audiobooków i innych nośników treści oraz 15,5 tys. czytelników, dziesięć filii i 75 pracowników.

Do 1999 r. biblioteka wielokrotnie zmieniała adresy. W 1948 r. placówkę z Muzeum przeniesiono do budynku przy pl. Stalina (obecnie pl. Wolności). W 1949 r. znaleziono dla niej miejsce w Domu Kultury, by w 1954 r. wróciła ze zbiorem i pracownikami… na pl. Stalina. W 1953 r. powstał pierwszy punkt biblioteczny przy ul. Świerczewskiego 4 (obecnie ul. Dworcowa) a następnie na osiedlu Karola Marksa w domu państwa Hoffmanów. Punkty te stały się pierwszymi filiami bibliotecznymi. Po utworzeniu województwa koszalińskiego w 1950 r. ze względu na brak odpowiedniego budynku w Koszalinie Wojewódzka Biblioteka Publiczna tymczasowo mieściła się w Białogardzie, aż do roku 1955, kiedy powstała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Koszalinie z siedzibą przy pl. Wolności.

W 1963 r. czytelnia naukowa, magazyn książek i działy administrujące biblioteką przeniosły się do budynku u zbiegu ulic Zwycięstwa i Świerczewskiego (obecnie Dworcowa). Pod koniec lat 60., dzięki staraniom dyrektorów Aleksandra Majorka i Marii Hudymowej rozpoczęto budowę gmachu biblioteki, a liczba filii wzrosła do 9. Uroczyste otwarcie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie w obecnej lokalizacji nastąpiło 12 września 1973 r. Była to pierwsza w powojennej Polsce nowoczesna biblioteka zbudowana od podstaw. W nowych pomieszczeniach znalazły miejsce zbiory biblioteczne, czytelnie, wypożyczalnia naukowa oraz Oddział dla Dzieci z wypożyczalnią, dwiema czytelniami i salą bajek. Pod koniec lat 80. w mieście działało 16 filii. W wypożyczalni otwarto wówczas fonotekę.

Po reformie ustrojowej Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną podzielono. Wojewódzką Bibliotekę Publiczną połączono z Wojewódzkim Domem Kultury, a bibliotekę miejską z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Po reformie administracyjnej i likwidacji województwa koszalińskiego biblioteki znów zostały połączone i tak 1 lipca 1999 r. powstała Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Dziś to nowoczesna, zinformatyzowana placówka, która poza swoją podstawową działalnością, pełni funkcję centrum kulturalnego. W pięknej Mediatece organizuje koncerty, w Galerii Region wystawy, a w sali kinowej m.in. spotkania autorskie i seanse filmowe. Jest współorganizatorem oraz siedzibą Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, wydawcą „Almanachu Kultury Koszalińskiej”, „Koszalińskiego Grafiku Kultury” oraz „Rocznika Koszalińskiego”. Ogromną popularnością cieszy się cykliczna Noc w Bibliotece, a także rozliczne imprezy dla dzieci i młodzieży. Od 2021 roku do dyspozycji czytelników i mieszkańców jest taras Pod Bookiem.

W części oficjalnej uroczystości jubileuszowej wręczono odznaczenia państwowe, resortowe, miejskie i powiatowe. Medale Złote za Długoletnią Służbę otrzymały: Dorota Adamczyk, Marzena Błażejewicz, Marianna Giedo, Ewa Rybak, Małgorzata Trulka, Mariola Wiedro, Grażyna Wójcik. Brązowy Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis” otrzymała Barbara Bielińska-Jaroszyk. Medale pamiątkowe „Za zasługi dla Koszalina” otrzymały: Beata Sawa-Jovanoska i Wioletta Nyc, a medal pamiątkowy „Za zasługi dla powiatu koszalińskiego” – Małgorzata Zychowicz. W honorowej Księdze Pamiątkowej podpisy złożyły emerytowane bibliotekarki: Grażyna Chłodnicka i Teresa Miękus. Wpisano też do księgi Andrzeja Ziemińskiego, wieloletniego dyrektora KBP, który zmarł w października br.