DSC 0480 Ludzie

GlobalLogic uruchomiło na uczelni nowoczesne laboratorium

Fot: Adam Paczkowski

Politechnika Koszalińska intensywnie rozwija program kształcenia dualnego, oferując studentom szansę na zdobycie wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego. Nowe możliwości w tym zakresie zapewni – oficjalnie otwarte 22 listopada br. – zaawansowane technologicznie laboratorium GlobalLogic IoT Lab utworzone we współpracy z firmą z Grupy Hitachi.

Kształcenie dualne zyskuje na znaczeniu, umożliwiając efektywne zdobywanie wiedzy i specjalistycznych umiejętności. Politechnika nieustannie unowocześnia infrastrukturę naukową, by odpowiadać na potrzeby studentów w tym zakresie. Nowym elementem tych działań jest laboratorium GlobalLogic IoT Lab, gdzie młodzi ludzie mogą poznać rozwiązania, z którymi będą mieć kontakt w karierze zawodowej.

Punkt startowy do kariery

– Uruchomienie laboratorium to doskonały przykład współpracy nauki z biznesem i ukoronowanie wieloletniej współpracy firmy GlobalLogic z Politechniką Koszalińską – powiedziała podczas otwarcia pracowni dr hab. Danuta Zawadzka, prof. i rektor PK. – Laboratorium otwiera nowe możliwości naszym studentkom i studentom, ale także wzmocni badania naukowe w obszarze internetu rzeczy.

– Jesteśmy jeszcze bliżej nowoczesnych technologii, doskonalimy ofertę edukacyjną, rozwijamy Koszalin i region Pomorza Środkowego – dodała prof. Danuta Zawadzka. – Cieszę się, że możemy spotkać się w gronie osób, które konkretnymi działaniami podkreślają wagę i potrzebę wzmacniania akademickiego charakteru miasta i regionu. Jestem przekonana, że to miejsce będzie dla wielu osób punktem startu do przyszłej kariery zawodowej.

Efektywny rozwój kompetencji

– GlobalLogic IoT Lab zapewni studentom większe możliwości rozwoju i pozwoli zdobywać praktyczną wiedzę oraz rozwijać umiejętności niezbędne obecnie na rynku pracy i pożądane przez przedsiębiorstwa z sektora informatycznego – wyjaśnił Piotr Bartkiewicz, Head of Delivery Center/AVP w GlobalLogic i absolwent Politechniki Koszalińskiej. – Wpłynie na efektywny rozwój kompetencji związanych z realizacją projektów transformacji cyfrowej. Korzystać z niego mogą między innymi studenci Wydziału Elektroniki i Informatyki, którzy uczestniczą w programie GlobalLogic Smart Start. W ramach cyklicznych spotkań osoby uczące się mają szansę blisko współpracować z ekspertami przy projektach rozwijających u nich wiedzę z zakresu oprogramowania dla systemów wbudowanych, technologii chmurowych, Big Data, programowania w C++, Java czy C#.

svg%3E Ludzie

Kolejny aspekt owocnej współpracy

Laboratorium, zlokalizowane w kampusie uczelni przy ulicy Śniadeckich 2, zostało wyposażone w 16 stanowisk umożliwiających tworzenie urządzeń IoT, realizację komunikacji poprzez sieci 4G i pracę na modułach edukacyjnych „GL Embedded Starter Kit”. W obiekcie działają stanowiska montażowo-pomiarowe i specjalne serwery. Wszystko to zapewni niedostępne powszechnie możliwości poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji, agregacji danych, architektury systemów i urządzeń internetu rzeczy czy protokołów komunikacyjnych. 

GlobalLogic IoT Lab to kolejny aspekt współpracy Politechniki Koszalińskiej z firmą z Doliny Krzemowej, która ma swoje siedziby w Koszalinie i ośmiu innych miastach kraju, w tym we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Szczecinie. GlobalLogic objął patronatem organizowane przez uczelnię Środkowopomorskie Targi Pracy, podczas których studenci i absolwenci mogą zapoznać się z perspektywami zawodowymi oraz ofertami staży.

Technologia zmienia rzeczywistość

– Jesteśmy zaangażowani w rozwój rozwiązań cyfrowych, które zmieniają sposób działania branż i wpływają na otaczający świat – przypomniał Marek Matysiak, wiceprezes GlobalLogic Polska i kolejny absolwent Politechniki Koszalińskiej na wysokim stanowisku w firmie. – Nasi inżynierowie tworzą produkty i usługi, z których korzystają później kierowcy, lekarze, logistycy i pracownicy fabryk w każdej części globu. Chcemy dzielić się wiedzą, przy tym pokazując studentom, że ich praca może zmieniać rzeczywistość. Wierzymy, że wielu młodych koszalinian będzie wkrótce udowadniać, że za każdą linijką kodu kryje się coś więcej.

Nowe laboratorium jest czwartym otwartym przez GlobalLogic w Polsce. Podobne działają we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. W ten sposób firma, jako dostawca rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego, budowlanego i produkcji, a także bliski partner firm z sektora automotive, finansowego czy medycznego, otwiera studentom drzwi do niedostępnej nigdzie indziej wiedzy.

Siedem osób przecięło wstęgę

Laboratorium zostało zlokalizowane na Wydziale Elektroniki i Informatyki. Osobą odpowiedzialną za jego powstanie był dr hab. inż. Robert Suszyński, prof. PK, a rolę łącznika między uczelnią i firmą odegrał Rafał Bąk. Koordynatorem funkcjonowania IoT Lab, z ramienia Centrum Informatycznego Wydziału Elektroniki i Informatyki, jest Wojciech Sokołowski, a pracownikiem odpowiedzialnym za jego działalność – Paweł Poczekajło.

Gościem otwarcia był Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, który podkreślił rosnące znaczenie współpracy na linii uczelnia – samorząd – biznes. W inauguracji pracowni wziął udział Oleksander Kachmar, dyrektor ds. operacyjnych GlobalLogic Europe. Wstęgę przecięło siedem osób, poza prof. Danutą Zawadzką, Piotrem Bartkiewiczem, Markiem Matysiakiem i Piotrem Jedlińskim, również dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz, dziekan wydziału oraz przedstawiciel środowiska studenckiego.

svg%3E Ludzie