319134000 5691296534240814 7024121984456386630 n Ludzie

Dzieci z Polski, Niemiec, Włoch i Litwy uczą się razem

Uczą się wspólnie, bawią i poznają, a przy okazji szlifują język i zawiązują pierwsze międzynarodowe przyjaźnie. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Twardowskiego gościła w swoich murach uczniów i opiekunów z Polski, Niemiec, Włoch i Litwy w ramach unijnego programu wymiany edukacyjnej Erasmus Plus.

Międzyszkolne i międzynarodowe wymiany uczniów to zawsze elektryzujący temat. Na to wydarzenie czekają nie tylko sami zaangażowani uczniowie, ale również grono pedagogiczne, rodzice i cała uczniowska społeczność. Powodów jest kilka. Unijny program w swych założeniach kładzie nacisk na edukację, wsparcie finansowe, a także poznawanie kultur.

Dla uczniów to przede wszystkim okazja do nawiązania nowych znajomości, wykorzystanie w praktyce zdobytych umiejętności językowych, zgłębienie kluczowego tematu spotkań, uczestnictwo w warsztatach tematycznych, kreatywne tworzenie elementów programu, a także możliwość wyjazdu do innego kraju. Dla szkoły to okazja na ciekawe, inne i poza schematem zajęcia, wsparcie finansowe narzędzi wykorzystanych w projekcie i zacieśnienie więzi z innymi szkołami.

svg%3E Ludzie

Szkoła Podstawowa nr 3 wraz ze Szkołą Podstawową z Przywidza pod Gdańskiem gościła uczniów europejskich szkół. Tematem, który towarzyszył tym spotkaniom były alternatywne źródła energii – fotowoltaika. Temat z pozoru poważny i całkiem „dorosły”, niezwykle spodobał się uczniom. Okazało się również, że europejska młodzież ma własne pomysły i przemyślenia w tej sprawie. Podczas twórczych warsztatów padło wiele ciekawych zdań. Uczniowie wspólnie odwiedzili farmę fotowoltaiczną znajdującą się w gminie Ustronie Morskie. Poznali także programy komputerowe, nauczyli się podstaw projektowania, tworzyli elementy modułu ogniwa fotowoltaicznego, a także tworzyli wydruki 3D.

Uczniowie i ich opiekunowie mieli także okazję brać udział w zajęciach integracyjnych, sportowych, kręglach. Uczniowie SP 3 swoich gości oprowadzili po Koszalinie i Kołobrzegu.

I to tak naprawdę dopiero początek.

Kolejnym etapem była wycieczka do szkoły w Przywidzu, gdzie kaszubskimi zwyczajami, muzyką i folklorem „poczęstowano” wszystkich gości. Ostatnio uczniowie „Trójki” wrócili z Bremen, gdzie konstruowali prawdziwe układy fotowoltaiczne. Przy okazji odwiedzili świąteczne jarmarki i lodowisko.

svg%3E Ludzie

Kolejne wyprawy już są zaplanowane. Teraz młodzież odwiedzi swoich kolegów we Włoszech i na Litwie. Dalej będą pogłębiać temat fotowoltaiki, ale i zacieśniać więzi, praktykować język obcy i poznawać inne kultury i zwyczaje. – Dla dzieci to niebywała okazja na naukę w innej formie. Erasmus+ daje możliwość zobaczenia, jak uczą się inni, na jeden temat można spojrzeć z kilku perspektyw. Poza tym to możliwość na kontakt z rówieśnikami z innych krajów. Wspólnie spędzony czas, tworzy relacje, które zostają na dłużej – mówi Kamilla Derlatka, nauczycielka języka polskiego w SP 3, koordynatorka przedsięwzięcia. – Zarówno dla nas – nauczycieli, jaki dla dzieci Erasmus+ to duże wydarzenie, przygotowywane na wiele miesięcy do przodu. Nasz projekt ma szansę na dodatkową nagrodę, którą jest wycieczka do Berlina. Dzięki środkom finansowym jakie Unia Europejska przeznacza na tego typu edukacyjne inicjatywy wielu z naszych uczniów ma szansę zobaczyć coś po raz pierwszy.

Już teraz koordynatorzy: Kamilla Derlatka i Krystian Górny myślą o kolejnym projekcie, w którym uczniowie koszalińskiej Szkoły Podstawowej nr 3 mogliby wziąć udział. Na początku ważny jest dobry temat – dodają – później nauka staje się po prostu frajdą i dobrą zabawą.

svg%3E Ludzie

*Erasmus Plus to działający od 1998 roku edukacyjny program wspierający wymianę edukacyjną. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.