glowne zbiorowe Kronika

Doroczny Bal Podchorążego

Fot: Marcin Betliński

Tegoroczne nadzwyczajne spotkanie lekarzy – absolwentów Wojskowej Akademii Medycznej mieszkających i pracujących w Koszalinie oraz szeroko pojętej okolicy odbyło się 26 listopada 2022 roku. Nadzwyczajne, bo z udziałem osób towarzyszących; spotkania zwyczajne odbywają się częściej, ale tylko w gronie medyków. Począwszy od 2006 roku w sobotę najbliższą w kalendarzu dacie 29 listopada (wówczas wypada Dzień Podchorążego) spotykają się lekarze, którzy studiowali w łódzkiej uczelni wojskowej, a tym samym byli podchorążymi. Impreza ma charakter kolacji połączonej z tańcami, dlatego wzorem dawnych czasów nazywana jest Balem Podchorążego.

Dr Janusz Gudajczyk relacjonuje: – Pierwsze nasze spotkanie odbyło się w listopadzie 2006 roku, mając na celu integrację naszego środowiska. Wiadomo, Koszalin przez lata był miastem z dużą ilością wojska, co powodowało, że trafiali tutaj lekarze w mundurach, z czasem odchodzili z wojska, robiąc miejsce dla młodszych kolegów, ale zostawali w mieście, dalej wykonując swój medyczny zawód. Bezpośrednim impulsem była śmierć naszego kolegi Mariana Dankiewicza. Spotkania odbywają się każdego roku, wyjątek był tylko jeden – listopad 2020 roku i zakaz wprowadzony z uwagi na pandemię. Już jesienią 2021 na kolejną imprezę stawiła się pokaźna grupa byłych podchorążych. Wówczas pierwszy raz pojawiła się także koleżanka – absolwentka, która pracuje w Koszalinie od jesieni 2020 roku.

Celem spotkania jest zabawa, ale przede wszystkim integracja i to niezależnie od wieku uczestników. Z uwagi na upływ czasu, część dotychczasowych, wiernych, uczestników rezygnuje z obecności, niektórym lub ich partnerkom, nie pozwala zdrowie. W tym roku przekrój wieku był znaczny. Gościliśmy nestora – Zdzisława Wacheckiego, obecnie mieszkającego w Kołobrzegu, wcześniej, przez wiele lat w Koszalinie, mającego blisko 90 lat. Kolega jest wiernym fanem naszych spotkań od czasu powrotu na Pomorze, mimo swojego wieku i ukończenia Akademii na początku lat 60-tych XX wieku, kiedy wielu z nas nie było jeszcze na świecie. Najmłodszym podchorążym jest koleżanka Justyna Woźniakowska-Skomra, która ukończyła w 2019 roku współczesną namiastkę dawnego WAM-u.

Od 2021 miejscem spotkań jest restauracja Hudson, zapewniająca doskonałe warunki, zarówno od strony kuchni, jak i możliwości zabawy, która trwała w tym roku prawie do rana.

svg%3E Kronika