DSC 4190 85 Kronika

Charytatywny koncert chóru „Żurawli”

Fot: Tomasz Majewski

„Żurawli” to istniejący od 1972 roku reprezentacyjny chór męski Związku Ukraińców w Polsce. Zespół tworzą śpiewacy-amatorzy, ludzie różnych profesji, rozsiani po całej Polsce, potomkowie Ukraińców wysiedlonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Ostatnio do chóru dołączają również imigranci z Ukrainy. Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy na próby nazywane „kluczami”.

W sali Filharmonii Koszalińskiej chór świętował swój jubileusz 50-lecia. Organizatorem koncertu był koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce, którego przewodniczący, Roman Biłas, mówi. – To jest zespół, który już od 50 lat rozsławia kulturę ukraińską na całym świecie.

Repertuar chóru wyznacza historia muzyki ukraińskiej od XVI wieku do współczesności. Obejmuje muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie.

Podczas koncertu odbyła się zbiórka datków na rzecz pomocy Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone na zakup odzieży termoaktywnej oraz agregatów prądotwórczych.