DSC02431 Wydarzenia

Bożonarodzeniowy Jarmark Jamneński

Na ostatni w tym roku i pełen świątecznych wspaniałości Jarmark zapraszają Muzeum w Koszalinie i Zagroda Jamneńska (niedziela, 18 grudnia, godz. 12.00-18.00). Będzie to doskonała okazja, aby tuż przed Bożym Narodzeniem kupić wyjątkowe i oryginalne prezenty, a także spróbować potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Kramy staną na dziedzińcu Zagrody Jamneńskiej – będzie można tu udekorować choinki tradycyjnymi ozdobami: cebulą, jabłkami i orzechami. W sąsiedztwie stroików, bombek i innych świątecznych dekoracji znajdą się szydełkowe serwetki, drewniane rzeźby i patery, wyroby ceramiczne, kosmetyki naturalne, świece, koce z włóczki i ręcznie wykonane zabawki. Nie zabraknie również ciast, pierogów, ryb, serów, wyrobów z konopi, przetworów z warzyw i owoców oraz innych smakołyków. Grudniowe popołudnie osłodzić będzie sobie można miodem, pysznymi piernikami i bezalkoholowym grzańcem.

Na scenie plenerowej wystąpią podopieczni świetlicy TPD Zacisze: zespół ludowy Zaciszaki i grupa Kadamafia. Pierwsza formacja przedstawi świąteczne utwory w stylu folk, druga – kolędy w aranżacji jazzowej.
Stała wystawa prezentująca życie dawnych mieszkańców Jamna zostanie wzbogacona o przepiękne drewniane szopki ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie. Na miejscu, w salach edukacyjnych, odbędą się warsztaty zdobienia pierników, szydełkowania oraz malowania bombek .

Dzieci odwiedzi oczywiście Święty Mikołaj!


Jarmark Jamneński to impreza plenerowa, organizowana od 2004 roku przez Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie. Na ponad 70 Jarmarkach (odbywających się najczęściej cztery razy w roku) gościło blisko 5000 uczestników. Wielu artystów i rękodzielników nie tylko sprzedaje swoje prace, ale również dzieli się wiedzą i umiejętnościami, organizując pokazy, na których goście jarmarku obserwują, a czasem także uczestniczą w procesie powstawania dzieła. Jarmarki Jamneńskie mają zwykle tematy przewodnie, najczęściej związane z aktualnymi momentami roku obrzędowego. Reprezentowane były na nich chyba wszystkie dziedziny sztuki ludowej: malarstwo, rzeźba, haft, plastyka obrzędowa, ceramika oraz rękodzieło czerpiące z ludowej tradycji. Wystawcom towarzyszyli koszalińscy i słupscy kolekcjonerzy. Wyjątkowymi gośćmi byli kataryniarze (międzynarodowe grono z Polski, Niemiec, Holandii i Belgii), którzy w latach 2004-2009 pojawiali się w Koszalinie raz w roku, prezentując zapomniane, niezwykłe instrumenty – katarynki. Jarmarki Jamneńskie to imprezy integracyjne w najlepszym, bo tradycyjnym tego słowa znaczeniu:
swobodnie wykorzystując dawne wzorce ludowej zabawy, radosnego bycia razem, skupiają i angażują lokalną społeczność, zawsze jednak pozostając gościnne i otwarte na to, co nowe, atrakcyjne, ciekawe. Warto dodać, że Jarmarki scalają także muzealną załogę, zaangażowaną w ich organizowanie. Wysiłek dwukrotnie został oficjalnie doceniony: w 2005 roku nagrodą Prezydenta Miasta Koszaliński Orzeł Turystyczny, a w 2011 roku III miejscem w konkursie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego na Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Środkowego.