DSC 8825 Kronika

Życie składa się z drobiazgów

Do połowy listopada br. w Bałtyckiej Galerii Sztuki (Centrum Kultury CK 105) przy ulicy Zwycięstwa 105 można oglądać wystawę prac Mariusza Króla. Autor nadał jej tytuł „Życie składa się z drobiazgów”.

Ekspozycję tworzą instalacje przestrzenne, fotografie, obrazy olejne, grafiki. Wszystkie pokazują jakiś okruch życia. Jak mówi Mariusz Król, „prace przygotowane, zebrane na wystawę, to swoisty zbiór różnorodności, które składają się na immanentną treść życia. A nie da się w tej różnorodności uciec od wojny w Ukrainie.” Stąd jednym z najważniejszych elementów prezentacji jest stara lodówka marki Moskwa, z kawałkami cegieł i rozbitego betonu wewnątrz – metafora pojęcia „Gruz 200”, które w rosyjskim żargonie wojskowym oznacza metalową trumnę zawierającą ciało poległego żołnierza.

Mariusz Król jest bardzo wszechstronnym twórcą: projektuje wnętrza, ale również reklamy i znaki użytkowe, składa i ilustruje książki, fotografuje, maluje… Zaangażowany jest również w działalność grupy rekonstrukcji historycznej.

Prywatnie – człowiek bardzo skromny, o pogodnym i życzliwym usposobieniu. I jak się okazało podczas wernisażu w piątek 21 października, otoczony sympatią wielu osób. Dawno na wernisażu w Bałtyckiej Galerii Sztuki nie było takiego tłumu.