DSC05809 Kronika

Zwyczajni – nadzwyczajni

Fot. Marcin Golik/Pracownia Pozarządowa

Nie jeden raz na naszych łamach gościli liderzy organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, które 7 października br. miały swoje święto – Koszaliński Festiwal Organizacji Pozarządowych. Podczas gali nagrodzono liderów NGO w trzech kategoriach: debiut, lider NGO i honorowy lider NGO.

Działają, choć nie muszą. To właśnie wyróżnia organizacje pozarządowe. Ich wolontariusze chcą być wszędzie tam, gdzie czują, że są potrzebni. Zagospodarowują niezagospodarowaną dotąd przestrzeń społeczną, pomagają, wspierają. To wspólny mianownik wszystkich uczestników Festiwalu Organizacji Pozarządowych, a jednak każdy z nich jest nieco inny.

W Koszalinie i okolicy działa blisko 300 zarejestrowanych fundacji, stowarzyszeń, organizacji, towarzystw i kół. Działają w najróżniejszych obszarach, a ich aktywność jest zaadresowana do konkretnych odbiorców. Niektóre stawiają na edukację, inne na sport, jeszcze inne niosą wymierną pomoc potrzebującym, a są i takie, które wypełniają lukę wspólnotową.

Ich działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie liderzy, którzy tworzą zapalnik dobrych działań oraz oczywiście wolontariusze. Ostatnie wydarzenia, zarówno pandemia, jak i wojna u naszych sąsiadów Ukraińców, w sposób nadzwyczajny aktywowały organizacje pozarządowe. Bezpośrednia pomoc materialna, organizacyjna, ale także wsparcie mentalne – to tylko część podjętych zadań, jakie wzięły na siebie organizacje pozarządowe. Ogromna solidarność, wspólne działania przyniosły wymierne efekty. Po pandemii wróciliśmy choć częściowo do dawnych przyzwyczajeń i spotkań uwalniających z czterech ścian, a nasi ukraińscy sąsiedzi znaleźli u nas bezpieczny dom.

Jednak nie tylko za to wyróżnieni zostali liderzy NGO. Na scenie liczne reprezentacje fundacji i stowarzyszeń odebrały wyróżnienia i dyplomy uznania.

W kategorii „debiut” wyróżnienie odebrał Aktywny Koszalin, a nagrodę główną fundacja BassFest.

W kategorii „honorowy lider NGO”, wyróżnienie otrzymał Związek Podnoszenia Ciężarów, a nagroda główna powędrowała do OSP ORW Klub Płetwonurków Mares.

W kategorii „lider NGO” dyplom uznania otrzymali: Klub Brydża Sportowego Wziątka, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun, SOS Wioski Dziecięce, Stowarzyszenie Śpiewacze Śródmieście, Fundacja Zastopuj, Stowarzyszenie SPARK, Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina. Wyróżnienie odebrało Stowarzyszenie WiwaMY, a nagrodę główną oraz pamiątkową statuetkę otrzymała Fundacja Zdążyć z Miłością.

Wzruszające spotkanie swoją energią okrasiła Urszula Dudziak. Energetyczne dźwięki i anegdoty. jakie wybrzmiewały ze sceny rozbawiły publiczność, która po gali nie mogła jeszcze długo rozstać się z podpisującą swoje książki piosenkarką.

Organizacje pozarządowe mają jeszcze jeden powód do radości. Kilka tygodni temu Pracowania Pozarządowa koordynująca ich aktywność w Koszalinie, otrzymała klucze do budynku przy ulicy Podgórnej 16, który ma się stać domem dla wszystkich chcących pomagać innym.

Monika Widocka, prezeska Pracowni Pozarządowej, mówi: – Tworzymy przestrzeń, która ma być gościnnym miejscem dla wszystkich, którzy działają charytatywnie – realizują pasje, pomagają innym. Remontujemy ten zapomniany budynek, żeby wypełnić go salami warsztatowymi, miejscami spotkań, pracy, szkoleń, koncertów i innych wydarzeń. To miejsce będzie ważnym punktem na mapie miasta, dzięki któremu w Koszalinie będą rozwijały się wolontariat, aktywność i dobroczynność. Zachęcamy do współpracy przy tej inicjatywie!