Janicki Kosinski Kubiaczyk Plichta Wino Kulinaria

Winny przewodnik bez zadęcia

Jeżeli lubisz wino, coś już o nim wiesz i chcesz wiedzieć więcej, sięgnij po tę książkę. Nie odbierze ci poczucia własnej wartości, jak wiele przemądrzałych publikacji eksperckich, które zdają się być napisane po to, by ci udowodnić, że nic nie wiesz… Za to uporządkuje wiedzę, niejedno podpowie i na pewno zachęci do eksplorowania winnego świata, bo wino to temat jak morze – fascynujący i nie do ogarnięcia, choć starać się warto.

svg%3E Kulinaria

„Wino. Przelane na papier” to praca zbiorowa. Czwórka przyjaciół, ludzi różnych zawodów, którzy od niedawna prowadzą w Krakowie niewielki wine bar pod uroczą nazwą Chabry z Poligonu, zdecydowała się napisać przystępny przewodnik po świecie wina. Jeśli ktoś miałby obawę, czy można w pełni zaufać ich wiedzy, od razu zapewniamy, że tak: ich tekst przeszedł weryfikację merytoryczną Sławomira Chrzczonowicza, eksperta i autorytetu w świecie win, weterana polskiej winomanii.

Autorzy pokazują, jak czerpać radość z eksploracji świata win i odkrywania nowych smaków. Robią to z poczuciem humoru, przytaczają mnóstwo anegdot. Ich książka została znakomicie przygotowana od strony graficznej, zawiera ciekawe fotografie i infografiki. Sama w sobie jest po prostu pięknym przedmiotem – śmiało może stać się świetnym prezentem pod choinkę.

Autorzy zwracają się do czytelników: „Odkrywajcie, eksperymentujcie, dzielcie się wrażeniami i mówcie głośno o swoich doznaniach, niech inni usłyszą. A przede wszystkim i ponad wszystko – bawcie się winem, dajcie się ponieść dzikiej i niepohamowanej radości zmysłów, wypełniając kolorami białe plamy na swojej mapie smaków. Wielu winiarzy otwarcie przyznaje się do tego, że sami często wybierają właśnie tę butelkę, która uwiedzie ich pięknem i oryginalnością etykiety… Więc śmiało! Dajcie się prowadzić ciekawości, podążajcie za ich przykładem i zdecydujcie się na zakup chociaż jednego wina pod wpływem wzrokowego zauroczenia. Szerzmy kulturę picia wina w naszym kraju, namawiajmy znajomych do zamówienia butelki dobrego chenin blanc w restauracji. Zacznijcie pytać, męczyć swoich sommelierów, niech dzielą się wiedzą! Wino służy do eksperymentowania i odkrywania, znajdujcie własne upodobania i podążajcie za nimi. I bez stresu, wiedza winiarska jest tak obszerna, że nikt nie ogarnia jej w całości. A gdybyście wiedzieli, ile jeszcze nie wiedzą ci, o których myślicie, że wiedzą prawie wszystko… To nigdy nie balibyście się zapytać, czy wina pomarańczowe robi się z pomarańczy.”

svg%3E Kulinaria

Kuba Janicki, Tomek Kosiński, Magdalena Kubiaczyk, Joanna Plichta: „Wino. Przelane na papier”, Wydawnictwo ZNAK Litera Nova, Kraków 2022