Agnes Orlowska DesignArchitecture Ludzie

Sztuka projektowania. Orłowska Design & Architecture

Przestrzeń biurowa, restauracja, zaadaptowany strych, dom, mieszkanie, przybudówka – dobrze zaprojektowana poza funkcjonalnością może stać się estetyczną perełką. Wnętrza kochają dobry design, muszą jednak dać swoim właścicielom ukojenie, ciepło i spokój.

Agnes Orłowska po wielu latach mieszkania na warszawskim Żoliborzu wróciła do rodzinnego Koszalina. W swoim portfolio ma m.in. projekt renomowanej restauracji Dyspensa z ul. Mokotowskiej, aranżacje wnętrz domów i mieszkań, projekty zabudowy wielorodzinnej i udziały w licznych konkursach. Jako architekt Agnes docenia formę i bryłę, ale jej pasją jest design i sztuka, którą stara się przemycać w projektach wnętrz. Ulubiony styl to skandynawski lagom. Lagom oznacza „w sam raz” – ani za dużo ani za mało. Filozofia lagom dotyczy zarówno sposobu życia, jak i dekorowania wnętrz. W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z wyznacznikami stylu lagom dużą rolę odgrywają motywy naturalne, recykling, życie w zgodzie z otoczeniem. To piękny styl i bardzo praktyczny. Agnes Orłowska nie ogranicza się tylko do skandynawskiego designu. Klasyczne, proste, ale z twistem wnętrza to coś co czuje najlepiej.

Jak mówi o sobie jest mobilnym architektem. Być może gdzieś na ulicy widzieliście ją jak mknie na kolejny projekt swym różowym rowerem. Inspiracją jej prac jest otoczenie, natura i sztuka. Ze swoich licznych podróży przywozi moodboardy pomysłów, które wykorzystuje w praktyce.

– Przed stworzeniem osobistego i indywidualnego projektu, muszę poznać mojego klienta. Co lubi, czym się otacza, jak wygląda jego dzień, praca, przyzwyczajenia. Czy lubi grać w kolory czy szuka oazy. Z tych pierwszych chwil wiele można wyczytać, co stanowi podstawę do stworzenia koncepcji. Architektura jest bardzo wszechstronnym zjawiskiem, które można realizować na najróżniejszych polach. Nie stronię od

dużych projektów, ale też z chęcią lubię pracować nad „wskrzeszaniem starych-nowych miejsc”. Dobudówki, strychy, zaadaptowane wnętrza, liftingi pomieszczeń to z pozoru niewielkie projekty, ale dają dużą satysfakcję. W takich przypadkach stawiam na funkcjonalność, ale zawsze popartą estetyką i pięknem zaklętym w znakomitych designerskich dodatkach – mówi Agnes Orłowska. – Wyzwaniem, ale i zupełnie innym rodzajem myślenia o wnętrzu był projekt aranżacji restauracji. Tak wiele czynników sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze i chcemy do niego wracać. Współczesne lokale, muszą być zarówno kameralne, jak i otwarte, przytulne, ale mogące gościć kilkadziesiąt osób na raz.

– Przebywanie w dobrze zaprojektowanych, pięknych przestrzeniach daje harmonię, a młodym pokoleniom wzrastającym w takim otoczeniu – inspirację. W zasadzie każda otaczająca nas przestrzeń powinna być zaprojektowana, mieć jakiś plan i funkcję, nie łamiąc jednak tego co najważniejsze, czyli naszego samopoczucia w danym miejscu. Nie raz mówi się o wnętrzach – tu czuję się dobrze, odpoczywam, jest tak naturalnie, to moje klimaty. – Zdarza się to – jak podkreśla Agnes Orłowska wszędzie tam, gdzie zajdzie dobra współpraca pomiędzy klientem, a projektantem, pomiędzy potrzebami, a otoczeniem. Równowaga i motyw „w sam raz” zdaje się być idealnym rozwiązaniem. Wierzę, że architekt ponosi głęboką odpowiedzialność za tworzenie długoterminowych rozwiązań poprawiających życie – miast, budynków i krajobrazów, które przetrwają nasze pokolenie.

www.orlowskadesignandarchitecture.com

tel. 888281010

FB: orlowskadesign

IG: orlowskaadesign