wymiana 3 Prestiżowy Adres

PB Kuncer ze spokojem podchodzi do kryzysu

Nie 200 jak w bieżącym, lecz 120-130 mieszkań zamierza oddać do użytku w przyszłym roku Przedsiębiorstwo Budowlane Kuncer. To reakcja firmy na ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wywołane wysoką inflacją. Nie oznacza to jednak rezygnacji z zaplanowanych w dłuższym okresie inwestycji w ramach realizowanych już osiedli.

Wioletta Stelmach, dyrektor generalna PB Kuncer, komentuje: – Wszystkie budowy, które mieliśmy zaplanowane do oddania w bieżącym roku, ukończyliśmy. Sprzedały się praktycznie wszystkie mieszkania. W przyszłym roku przewidujemy oddanie do użytku po jednym budynku na każdym z realizowanych osiedli: na Osiedlu Franciszkańska, Zwycięstwa i Hallera. Łącznie będzie to 120-130 mieszkań. Mamy pozwolenia na kolejne budowy, wolimy jednak z nimi poczekać. Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Ograniczenie ich liczby o trzy czwarte musiało się przełożyć na wysokość sprzedaży mieszkań. Nas to dotknęło w niedużym stopniu, ale nie decydujemy się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji w normalnym tempie, żeby nie doprowadzić do sytuacji, że w świeżo ukończonym budynku z kilkudziesięcioma mieszkaniami zasiedlonych w tym momencie będzie kilka. Byłaby to dyskomfortowa sytuacja i dla klientów, i dla nas. Wolimy zmniejszyć przejściowo tempo i być gotowym do działania na sto procent, kiedy koniunktura się poprawi.

Jak mówi Wioletta Stelmach, z rozmów z potencjalnymi klientami wynika, że pierwszy szok spowodowany skokowym wzrostem oprocentowania kredytów już mija: – Ludzie zdają sobie sprawę z faktu, że obniżek cen nowych mieszkań nie można się spodziewać. Wręcz przeciwnie, wstrzymanie wielu inwestycji spowoduje, że gdy znów kredyty staną się dostępniejsze, podaż mieszkań będzie mała a przez to ceny wzrosną. W Polsce wciąż panuje głód mieszkań. W obecnej sytuacji wiele osób zostało pozbawionych możliwości zrealizowania marzenia o własnych czterech kątach.

PB Kuncer należy do tych nielicznych deweloperów, którzy mają własne ekipy budowlane: – Od wykonawstwa zaczynaliśmy i wciąż jest ono „drugą nogą”, na której opiera się firma. Zaplanowany zakres przyszłorocznych inwestycji pozwoli nam utrzymać zatrudnienie i dodatkowo będzie wsparciem dla współpracujących z nami podwykonawców wyspecjalizowanych w pracach instalacyjnych i wykończeniowych. Tym samym w momencie, kiedy pojawią się pierwsze symptomy poprawy koniunktury, będziemy gotowi szybko zwiększyć liczbę prowadzonych inwestycji, by zaproponować klientom większą liczbą mieszkań – mówi Wioletta Stelmach i kwituje: – Doświadczenie nauczyło nas, że w okresie kryzysowym najgorszą strategią jest podejmowanie nerwowych decyzji. Dlatego spokojnie obserwujemy rozwój wypadku w przekonaniu, że stagnacja nie potrwa długo.

Osiedle Franciszkańska

Osiedle Franciszkańska powstaje u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Krańcowej w Koszalinie. Teren, którym dysponuje PB Kuncer, ma powierzchnię niemal trzech hektarów. Deweloper podzielił ją na cztery strefy. W trzech z nich powstanie łącznie siedem budynków (ponad 300 mieszkań). Czwarta stanie się wspólną strefą rekreacyjną, niezależnie od tego, że przy poszczególnych domach przewidziane są elementy zieleni, ławeczki i urządzenia służące zabawom dzieci.

Osiedle Franciszkańska to budownictwo wielorodzinne ze stosunkowo niską zabudową, przytulne, zapewniające lokatorom komfortowe warunki do życia. W tym roku zakończyła się budowa czwartego i piątego budynku kompleksu, z mieszkaniami o zróżnicowanej powierzchni. W połowie przyszłego roku zostanie oddany do użytku szósty budynek.

Osiedle Franciszkańska tworzy enklawę nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom budownictwa wielorodzinnego. Zakończenie realizacji kolejnego budynku oznacza zawsze kompletne zagospodarowanie jego otoczenia – wraz z zielenią, chodnikami, miejscami postojowymi.

Klienci doceniają takie podejście firmy. Sprzedaż mieszkań w tym miejscu – tak jak wcześniej na Osiedlu Cypryjskim (w ramach Osiedla Unii Europejskiej) – nie nastręcza deweloperowi najmniejszych kłopotów.

Wioletta Stelmach komentuje: – Zawsze przy projektowaniu wyobrażamy sobie naszego klienta i jego potrzeby. Mimo że nie ma takiego wymogu przy tej liczbie kondygnacji, na Osiedlu Franciszkańska zapewniamy windy z myślą o takich sytuacjach jak małe dzieci w wózkach, czyjaś noga w gipsie, siatki pełne zakupów, osoby starsze wiekiem i po prostu zwykła wygoda i komfort. Windy zamontowane w każdej klatce schodowej zjeżdżają bezpośrednio do garażu.

Cały teren będzie w przyszłości ogrodzony. Powstaje osiedle zamknięte, ale tylko w takim sensie, że wjazd na nie będą mieli wyłącznie mieszkańcy.

Osiedle Zwycięstwa

Ciąg charakterystycznych domów wielorodzinnych powstających na Rokosowie wzdłuż fragmentu ulicy Zwycięstwa to właśnie Osiedle Zwycięstwa. Początkowo miały to być tylko dwa budynki, ale zainteresowanie ze strony klientów skłoniło dewelopera do zakupu kolejnych działek i planowania kolejnych budynków. Dwa powstaną kiedyś od strony ulicy Morelowej, ale zapewne dopiero w momencie poprawy koniunktury. Tymczasem na przyszły rok przewidziane jest oddanie do użytku domu oznaczonego adresem Zwycięstwa 236.

Warto podkreślić, że zainteresowanie mieszkaniami na Osiedlu Zwycięstwa nie słabnie. Podobnie zresztą jak lokalami użytkowymi znajdującymi się na parterze. Kolejne realizacje również mają zaoferować powierzchnię handlowo-usługową, której w tej części miasta nie ma w nadmiarze.

Osiedle Hallera

Osiedle Hallera docelowo będzie się składało z trzech sześciokondygnacyjnych domów wielorodzinnych. Ta część Koszalina okazała się mieszkaniowo atrakcyjna od czasu, kiedy w pobliżu ruszyło Centrum Handlowe Forum Koszalin i kompleks rekreacyjny „Wodnej Doliny”. Jednak nie tylko zaplecze handlowe w zasięgu pięciu minut spacerem i tereny zielone stanowią o atrakcyjności tej lokalizacji. Tak samo ważne jest położenie komunikacyjne na wylocie z miasta w kierunku Poznania i centrum Polski oraz bliskość pętli autobusowej przy ulicy Gnieźnieńskiej.

W tym roku zasiedlony został pierwszy z trzech planowanych budynków. Drugi zostanie oddany do użytku w drugiej połowie przyszłego roku. Tu również „oddanie do użytku budynku mieszkalnego” oznacza, że równocześnie jego mieszkańcy otrzymują do dyspozycji w pełni zagospodarowane jego otoczenie.


Przedsiębiorstwo Budowlane Kuncer sp. z o.o.
Ulica Wąwozowa 15, 75-339 Koszalin
Telefon: 94 34 34 567; fax 94 34 34 498
www.kuncer.pl