okladka MODELKI podglad4 Kultura

Nowości Wydawnictwa Czerwone i Czarne

Krystyna Romanowska, Zbigniew Lew-Starowicz: „Czego pragnie kobieta”

svg%3E Kultura

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz mówi: – Kobiece pragnienia kojarzą mi się z nieokreślonością. A jednocześnie z konkretem. Mężczyzna powinien się tych pragnień domyślić. Czyli ma wiedzieć, że ona wcale nie chce analizować wierszy Herberta, tylko uprawiać z nim seks. Mężczyzna, zdaniem kobiety, powinien wiedzieć, co ona teraz chce, jakie są jej pragnienia. Oczywiste jest, że on się nie domyśla. I na tym polega bycie w związku: na ciągłym odgadywaniu lub nieodgadywaniu wzajemnych pragnień. Gama kobiecych pragnień zmienia się w ciągu życia. Czym innym bowiem są pragnienia młodej matki, a czym innym dojrzałej pani na emeryturze. Reasumując, świat kobiety jest zróżnicowanym światem pragnień. Dla mężczyzn jest to świat generalnie nieogarniony.

Rozmowa Krystyny Romanowskiej z Profesorem, chyba najbardziej obecnie znanym polskim seksuologiem, trochę w zrozumieniu tego świata pomaga. Polecamy.

Monika Sobień-Górska: „Jak porzucić miliardera i przeżyć”

svg%3E Kultura

Kontynuacja bestsellera „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze”. Autorka zapowiada: „Opowiem wam o tym, co się dzieje z Kopciuszkiem, gdy wyrzucają go z pałacu. Co dzieje się z królewiczem, gdy ma tak dużo, że już żadna bajka go nie podnieca. Nie po to, byśmy litowali się nad tymi, którzy ocierają łzy studolarówkami, ale po to, byśmy my – kobiety, przejrzały się w tych schematach zachowań i zobaczyły, że walka o niezależność finansową, zawodową, walka o dzieci, o swoją godność i własną drogę życiową dotyczy każdej z nas, bez względu na świat, z którego pochodzi i z którego właśnie wychodzi. A tam, gdzie są wielkie pieniądze, amunicji na rozwodowej wojnie wystarcza na dłużej i można pastwić się nad innym człowiekiem w bardziej wyrafinowany sposób. Historie, które opisuję, to też świetne lustro dla mężczyzn, nie tylko milionerów. Zobaczycie w nim, do czego prowadzi chęć zemsty przy rozwodzie, gdzie na ołtarzu odwetu kładzie się bezbronne dzieci.”

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin: „Życie patyczaków ubranych w czarne rurki.

svg%3E Kultura

Podtutuł książki „Za kulisami pracy modelek. Jak marzenia nastolatek zderzają się z rzeczywistością” syntetycznie streszcza jej treść. Przeciętna nastolatka, która zaczyna karierę modelki w agencji, jedzie do obcego miasta w innym kraju i zostaje tam tydzień, dwa albo kilka miesięcy. Mieszka w obcym mieszkaniu, z obcymi dziewczynami, jak na obozie, tylko że tam nie ma wychowawców, którzy podstawią jej talerz z obiadem na stołówce, zorganizują atrakcje i dowiozą autokarem na wycieczkę. Nikt jej nie pyta, jak się czuje, czy dobrze sypia, tylko komunikuje, gdzie ma dziś iść na casting i znika. Przeciętna nastolatka, która została modelką i wyjechała za granicę, chodzi sama po dużym, nieznanym mieście, które może być Nowym Jorkiem (pół biedy) albo Kioto (gorzej, bo nawet rozkład jazdy w metrze jest zbiorem nierozpoznawalnych znaków), szuka adresów, pod którymi ma mieć castingi. Sama robi sobie zakupy, gotuje obiady, robi pranie. Rodzice są tysiące kilometrów od niej, na telefon albo na komunikator internetowy. Przeciętna nastolatka sama za granicą jest przestraszona, niepewna siebie, zdezorientowana i żeby dać sobie radę z tymi emocjami, musi jak najszybciej wydorośleć.

Leszek Balcerowicz: „Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu”

svg%3E Kultura

Do rąk czytelników trafia kontynuacja zbioru tekstów o wolności („Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”) wydanego 10 lat temu. Wyboru dokonał i wstępem opatrzył prof. Leszek Balcerowicz. Redaktorem wydania jest Marcin Zieliński, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Książka zawiera teksty liberalnych myślicieli poruszających fundamentalne kwestie indywidualnej wolności i jej wpływu na rozwój społeczeństw. Jakiego rodzaju ustroje w największym stopniu gwarantują wolność mieszkańcom? Jaki jest związek między wolnością gospodarczą i demokracją? Jak wolnorynkowy kapitalizm przyczynia się do rozwoju gospodarczego? Dlaczego mimo empirycznych dowodów na efektywność kapitalistycznego ustroju gospodarczego wciąż odżywa jego krytyka? Jak wprowadzać przemiany gospodarcze w kierunku kapitalizmu i jak kapitalizm zmienił świat? Odpowiedzią na antywolnościowe presje, które występują w demokracji, nie jest oczywiście odejście od demokracji i związanych z nią obywatelskich swobód, lecz obrona zagrożonych wolności w ramach demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga to stałych systematycznych i profesjonalnych działań, bo antywolnościowe presje nigdy nie ustaną. A zatem walka o wolność nigdy się nie skończy. Chyba że pozwolimy jej zginąć – przekonuje Leszek Balcerowicz.