Facetune 08 09 2022 22 08 56 Przyjemności

My Gymnastics Koszalin zaprasza na wyżyny możliwości

Fot. Studio Prototypownia Alla Boroń

Joga w hamaku? Taniec na szarfie? A może na kole cyrkowym? Piękno połączone z gracją, lekkością i odrobiną adrenaliny. To wszystko jest możliwe w My Gymnastics Koszalin – jedynej w Koszalinie Szkole Gimnastyki Artystycznej i Akrobatyki Powietrznej. Na zajęcia na ziemi i w powietrzu zaprasza Maja Majerowska, założycielka szkoły.

svg%3E Przyjemności

Maja Majerowska to wielokrotna złota medalistka Mistrzostw Polski, była członkini Kadry Narodowej Polski w Gimnastyce Artystycznej, wielokrotna reprezentantka Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz w Pucharach Świata. W 2016 roku przeprowadziła się z Wrocławia do Koszalina i założyła My Gymnastics Koszalin – ośrodek gimnastyczny dla dziewczynek i kobiet.

– Gimnastykę artystyczną trenowałam od czwartego roku życia. Moje dzieciństwo, pełne treningów i wyrzeczeń, to był naprawdę bardzo ciężki okres, ale gimnastyka jest tym, co kocham. Teraz jestem trenerem, prowadzę zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dziewczynek z gimnastyki artystycznej i akrobatyki powietrznej. Dziewczęta uczą się na treningach nie tylko elementów gimnastycznych, ale także dyscypliny, prawidłowej postawy ciała, gracji i koordynacji ruchowej. Rozwijają poczucie rytmu, ponieważ zajęcia prowadzone są do muzyki – mówi założycielka My Gymnastics Koszalin.

Maja pracuje z dziećmi i dorosłymi kobietami nad skocznością, gibkością, rozciągnięciem mięśni. Wykorzystuje do tego muzykę i przybory. Wspólnie tworzą choreografię na aerialach (w uproszczeniu: elementach zawieszonych w powietrzu) oraz układy gimnastyczne z przyborami, które prezentowane są rodzicom.

W prowadzeniu zajęć naszej rozmówczyni pomaga Dominika Śmigielska – trener gimnastyki artystycznej i akrobatyki powietrznej, również wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i członkini Kadry Narodowej.

– W 2015 r. Dominika wywalczyła złoty medal w Aerial Hoop oraz srebrny w Aerial Silks w kategorii Solo Profesional na Mistrzostwach Europy w Pradze. To także utalentowana solistka z Akrobatycznego Teatru Tańca Mira Art w Gdyni. Mam pewność, że osoby, które do nas przychodzą, są prowadzone przez profesjonalistów – podkreśla Maja Majerowska.

svg%3E Przyjemności

Gimnastyka z przyborami

Oferta My Gymnastics Koszalin jest bardzo bogata. Zajęcia z gimnastyki artystycznej zaadresowane są dziewczynkom w wieku od 5. do 15. roku życia. To sport olimpijski, który daje możliwość harmonijnego rozwoju ciała i uzyskania lepszej sprawności. Pozwala na wyrażanie siebie za pomocą tańca i ćwiczeń różnych części ciała. Łączy więc wychowanie fizyczne z wychowaniem muzycznym i estetycznym. Dziewczęta oprócz elementów gimnastyczno-akrobatycznych trenują równowagę, skoczność oraz gibkość. Ćwiczenia są dzielone na zajęcia bez przyboru oraz z wykorzystaniem pięciu przyborów: skakanki, obręczy, wstążki, piłki oraz maczug.

– To właśnie dzięki przyborom spotkania są bardzo atrakcyjne dla dzieci. To nie tylko zajęcia sportowe, które zwiększają sprawność ruchową, to również wspaniały sposób na rozwój kreatywności oraz forma wyrazu artystycznego – zauważa Maja Majerowska.

svg%3E Przyjemności

Koła cyrkowe nie tylko dla cyrkowców

Aerial Hoop, które znajduje się w ofercie My Gymnastics Koszalin, to połączenie tańca i akrobatyki w powietrzu z wykorzystaniem koła cyrkowego. Zajęcia prowadzone są w sali wysokiej na 9 metrów, koła zaś podwieszone na długich linach, co pozwala na więcej możliwości i kombinacji w treningu. Główną zaletą tańca na kole jest bardzo szybkie wzmocnienie całego ciała oraz ogromna frajda, ponieważ… można poczuć się jak na huśtawce.

– Na kole ćwiczymy solo, jak i w duecie. Na zajęciach wykorzystujemy hand loop’y, czyli elastyczne pętle, w które wkładamy dłoń lub stopę. To urozmaica treningi, dziewczynki uwielbiają kombinować z nowymi przejściami – podkreśla ekspertka. – Uczymy figur oraz płynnych przejść na kole. Tworzymy choreografie taneczne, które wyglądają zjawiskowo i doskonale wzmacniają wszystkie partie mięśni. Treningi mają pozytywny wpływ na układ oddechowy i krążeniowy. Dodatkowo możemy zauważyć, jak w szybkim tempie poprawia się koordynacja ruchowa, poruszamy się z większą gracją i lekkością. Nasze dzieci zawsze wychodzą z zajęć z uśmiechem. Ponieważ jest to sport na wysokościach, czasami trzeba przezwyciężyć strach przed wykonaniem trudniejszej figury. Dzieci często podkreślają, że na zajęciach przekraczają swoje granice lęku i osiągają wyżyny możliwości – dodaje trenerka.

svg%3E Przyjemności

Spektakl w powietrzu

W sali przy ul. Bohaterów Warszawy 22 w Koszalinie, gdzie mieści się siedziba szkoły, wiszą także szarfy, profesjonalnie nazwane Aerial Silks. Jest to 18-metrowy materiał o szerokości 180 cm podwieszony u sufitu. Taniec na szarfie, który jest dyscypliną sportową wchodzącą w skład akrobatyki powietrznej, łączy w sobie taniec, gimnastykę i akrobatykę. To technika plątania rąk, nóg i korpusu, która daje możliwość wykonywania w powietrzu widowiskowych elementów akrobatycznych.

– Jest to najbardziej zjawiskowa, zapierająca dech w piersiach forma tańca w powietrzu, którą rozpocząć można już od ósmego roku życia – zaznacza Maja Majerowska. – Na zajęciach uczymy podstawowych plątań i figur, a na wyższym poziomie zaawansowania także układów i dropów, czyli kontrolowanego spadania z wysokości 8 metrów. Są to najtrudniejsze zajęcia w naszej ofercie, jednak dzieci bardzo szybko przechodzą od nauki podstaw do trudniejszych figur, a spadanie z dużej wysokości sprawia im niesamowitą radość. Często opisują to jako latanie oraz wyjątkowe przeżycie. Przykładamy dużą wagę do bezpieczeństwa na treningach, jest to nasz priorytet przy zajęciach na wysokości, zatem wszelkie obawy rodziców są szybko rozwiewane. Jak opanować szarfę i wykorzystać jej atuty? Jak bez nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa wykonywać elementy akrobatyczne? Jak łączyć figury we wspólną całość, a przy tym cudownie się bawić? To trzeba zobaczyć i poczuć – podkreśla trenerka.

W kwiatowym hamaku

svg%3E Przyjemności

Łatwiejszą alternatywą dla szarf jest Aerial Hamak. Zajęcia można rozpocząć od siódmego roku życia.

– Mamy hamaki ombre i kwiatowe, które bardzo podobają się dziewczynkom. Świetnie sprawdzają się do ćwiczeń wzmacniających, rozciągania, ale też relaksu. Na hamakach również uczymy się podstawowych figur oraz małych dropów. Na koniec semestru zawsze tworzymy pełne choreografie do muzyki, które dzieci prezentują rodzicom. Hamaki podwieszone są na wysokości 3,5m, mają szerokość 280 cm, można je rozłożyć i swobodnie poruszać się w przestrzeni wewnątrz materiału. Dzieci często mówią na hamaki “kokony”, uwielbiają się zawijać w środek materiału i odpoczywać – opisuje trenerka.

Na hamakach prowadzona jest również Aerial Joga dla dorosłych: – Jest to połączenie stretchingu oraz jogi na chuście. Materiał odciąża zmęczone stawy, a my – lewitując nad ziemią – czujemy pozytywny przypływ energii i odpoczywamy od codziennych zmartwień. Jest to niestandardowa forma aktywności fizycznej, którą polecamy osobom zmęczonym zwykłym treningiem na siłowni. Gwarantujemy pot na czole, spalone kalorie oraz niezmierną satysfakcję z aerialowego treningu – zapewnia pani Maja.

Zajęcia prowadzone są po polsku i ukraińsku przez Innę Kolesnik, certyfikowanego instruktora Aerial Jogi. Wszystkie grupy są początkujące.

Niezapomniane wrażenia

My Gymnastics Koszalin organizuje również cykliczne warsztaty oraz wakacyjne obozy sportowe.

– Treningi – zarówno te na miejscu, jak i wyjazdowe – prowadzone są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. W tym roku udało nam się zrealizować czwarty Summer Camp w Łebie. W zajęciach z gimnastyki artystycznej, akrobatyki powietrznej i tańca współczesnego wzięło udział ponad pięćdziesiąt dziewczynek. Do Łeby wrócimy za rok – zaznacza Maja Majerowska.

My Gymnastics Koszalin zaprasza na zajęcia każdego, kto chce spróbować swoich sił w sportach artystycznych, które pobudzają kreatywność i świetnie wpływają na rozwój całego ciała. – Na zajęcia z Gimnastyki Artystycznej przyjmujemy dziewczynki od piątego roku życia, ale Aeriale (Koła, Szarfy i Hamaki) są również dla chłopców – przekonuje właścicielka szkoły. – Każdemu zapewniamy niezapomniane wrażenia.