Beata Orlikowska wystawa Wydarzenia

Ceramiczne obrazy Beaty Orlikowskiej

Muzeum w Koszalinie zaprasza na jubileuszową wystawę prac Beaty Marii Orlikowskiej pt. „Z wody, ognia i kobaltu”, przygotowaną z okazji 30-lecia pracy twórczej artystki.

Beata Maria Orlikowska urodziła się w 1964 roku w Koszalinie i związana jest z nim, wyjąwszy okres studiów, przez całe życie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, gdzie zrobiła dyplom z ceramiki unikatowej u prof. Krystyny Cybińskiej, dyplom z ceramiki przemysłowej u prof. Rufina Kominka oraz aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki.

W latach 90. XX wieku założyła grupę Od Dawna, skupiającą artystów zajmujących się ceramiką. Przez wiele lat związana z chodzieskimi fabrykami porcelany, organizowała Ogólnopolskie Plenery Ceramiczne w Chodzieży. Jest też uczestniczką wielu innych artystycznych spotkań, np. Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Czas i miejsce dla sztuki” w Osiekach. Należy do Związku Artystów Plastyków Okręg Koszalin – Słupsk. Dotychczas zaprezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce i poza jej granicami. Zdobywa nagrody (np. w konkursie Polska Ceramika Współczesna oraz na Festiwalu Sztuki Otwartej w Luksemburgu) i nagrody projektuje – jej autorstwa są statuetki Koszalińskiego Orła, Koszalińskiej Perły, Serce Kiwanis i wiele innych. Ma na koncie również projekty ceramiki użytkowej i unikatowej, w tym porcelanowe weduty Koszalina.

Przygotowując jubileuszową wystawę, artystka postanowiła nie sięgać do swojego bogatego dorobku, lecz stworzyć prace specjalnie na tę ekspozycję. Są to 32 porcelanowe obrazy malowane podszkliwnie tlenkiem kobaltu. Abstrakcyjne kompozycje świadczą o aktualnych zainteresowaniach artystycznych Beaty Orlikowskiej, natomiast biało-niebieska kolorystyka jest nawiązaniem do historycznych i historyczno-artystycznych źródeł jej twórczości: dziejów rodzinnego miasta i bogatej historii chińskiej porcelany.

Na przygotowanie porcelanowych obrazów artystka otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Koszalina w dziedzinie kultury na rok 2022.

Autorką aranżacji wystawy „Z wody, ognia i kobaltu” jest znana scenografka Beata Jasionek, na co dzień związana z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

(tekst – na podstawie materiałów Muzeum w Koszalinie)