CHor Koszalin Canta Ludzie

W Centrum Kultury CK 105 talenty mogą rozwijać całe rodziny

Początek roku szkolnego to gorący okres dla wielu rodziców. Książki, zeszyty, nowe plecaki to jedno, ale z roku na rok coraz więcej uwagę przywiązujemy do rozwoju naszych pociech także poza szkolnymi murami. Wachlarz zajęć dodatkowych jest ogromny. Jak wybrać to, co dziecku przypadnie do gustu, jak rozbudzić w nim pasje, jak pokazać, że w czasach pełnych życia online, coś co można zrobić realnie tu i teraz. Po odpowiedź na te pytania zgłaszamy się do Moniki Modły, zastępczyni dyrektora Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

– Taniec, śpiew, zajęcia plastyczne, ten wybór wydaje się prosty, jeśli maluchy mają już swoje konkretne potrzeby, a co z dziećmi, które chcą, ale jeszcze nie wiedzą co?

Monika Modła: – Dzieci mają to do siebie, że są ciekawe świata, i to jest wspaniałe. Bywa tak, że patrzymy, jak dorastają na naszych oczach, niekoniecznie w jednym zespole. Próbują, testują, sprawdzają swoje możliwości – od tańca, poprzez śpiew, plastykę, grę na instrumencie. Często wybór pokierowany jest tym, że koleżanka chodzi już na zumbę, albo ulubiony kolega uczęszcza na zajęcia plastyczne, w wówczas same zainteresowania nie są już takie istotne

svg%3E Ludzie

– Jakie aktywności pozalekcyjne czekają na dzieci w CK 105?

– Zumba Kids, balet, taniec nowoczesny, studium wokalne, zajęcia plastyczne, ceramika i nauka gry na instrumentach. Te propozycje skierowane są do najmłodszych.

– Dla jakich grup wiekowych przygotowano w tym roku sekcje w CK 105?

– U nas swoje zainteresowania mogą rozwijać już dzieci pięcioletnie. Generalnie zajęcia dzielimy na trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież, dorośli. Choć w różnych sekcjach, zajęcia dla siebie może znaleźć w naszych murach cała rodzina.

– Pomówmy o młodzieży. Ta grupa jest zdecydowanie najbardziej wymagająca, nie da się jej przyprowadzić za rękę, a propozycje muszą być niezwykle atrakcyjne, aby odciągnąć nastolatków zarówno od towarzystwa, jak i od Internetu.

– Marzy nam się, żeby w CK 105 „potykać się” o młodzież. To grupa, którą zaktywować jest najtrudniej. Mają dużo nauki i mało czasu. Nie bez znaczenia jest też to, że dostęp do wielu rzeczy jest na wyciągnięcie ręki, wszystko można załatwić online, ale jak wiemy nie o to w tym wszystkim chodzi. Kształcenie się w kierunkach artystycznych to jedno, przebywanie w grupie rówieśniczej o tych samych zainteresowaniach to drugie. Zdajemy sobie sprawę, szczególnie po dwóch latach pandemii, jak ważny jest bezpośredni kontakt z rówieśnikiem. Maluchy są przyprowadzane za rękę przez rodziców, młodzież musi chcieć tu być, zadecydować – o tym samodzielnie i poświęcić na to dwie godziny tygodniowo. Patrzymy na trendy, na to co może ich zainteresować. Zajęcia plastyczne, taneczne i wokalne mają swoje grupy od lat. Studio Artystyczne im. Ziembińskich pomaga przygotować swoich uczestników do egzaminów na uczelnie artystyczne. Posiadamy też w ofercie zajęcia indywidualne gry na instrumentach (gitara, pianino, skrzypce, akordeon), salę prób, w której ćwiczą zespoły.

svg%3E Ludzie

– Do osiągnięcia jakiego wieku młodzież może uczestniczyć w zajęciach proponowanych przez CK 105?

„Młodzież” to określenie umowne, nie trzymamy się sztywno jakichś ram wiekowych. W teorii jest to osoba w wieku mniej więcej 11-18 lat, ale wszystko to zależy od stopnia zaawansowania, od tego, gdzie dany uczestnik czuje się lepiej. Jeśli jedenastolatek będzie miał chęć ćwiczyć z grupą młodszą, bo na to akurat pozwalają jego umiejętności czy rozwój emocjonalny, to nie ma najmniejszego problemu. Podobnie w drugą stronę.

– CK 105 to placówka kulturalna z ogromną tradycją, spod skrzydeł instruktorów wyfrunęły w „wielki świat” prawdziwe gwiazdy.

Zgadza się. Nie sposób nie wspomnieć tu od Darii Zawiałow, która rozwijała swoje umiejętności wokalne na naszych oczach w Mini Studiu Poezji i Piosenki prowadzonym wówczas przez Ewę Turowską. Z dumą obserwujemy poczynania aktorskie Mai Wolskiej, która uczęszczała do Studia Artystycznego im. Ziembińskich, prowadzonego przez Ewę Czapik-Kowalewską i Rafała Kowalewskiego. Spod skrzydeł Ewy Turowskiej wyszła także Wiktoria Wizner, która zachwyca swoim mezosopranem i koncertuje w filharmoniach i operach w całej Europie. Powodów do dumy jest wiele, nie starczyłoby nam wydania, żeby pochwalić się każdym uczestnikiem.

– Powiedzieliśmy o wychowankach, powiedzmy też kilka słów o instruktorach.

To wykwalifikowani pedagodzy, którzy oprócz tego, że przekazują swoją wiedzę, oddają na zajęciach część siebie. Nasi wychowankowie wybierają, co chcieliby robić popołudniami, jakie zajęcia ich interesują – taki jest pierwszy krok. Drugim natomiast jest to, żeby dana osoba u nas została. Dobre flow pomiędzy prowadzącym, a uczestniczącym w zajęciach to połowa sukcesu. Każdy z instruktorów jest inny. To artyści, ludzie o bardzo wysokiej wrażliwości.

svg%3E Ludzie

– Czy w tym sezonie liczyć możemy na jakieś nowości?

W tym roku mamy dwie. Pierwsza nowa sekcja to to ceramika dla dzieci i dorosłych, którą poprowadzi pani Beata Orlikowska. To odpowiedź na prośby, które do nas spływały. Sporo osób pytało nas o ceramikę, stwierdziliśmy więc, że warto spróbować. Kolejna nowość to nauka gry na akordeonie. To propozycja, która po jakimś czasie wraca do Centrum Kultury 105. Sekcja prowadzona będzie przez pana Krzysztofa Szymanowskiego. Będą to zajęcia indywidualne. Później będzie możliwość stworzenia zespołu.

– Nasze dzieci zdobywają nowe umiejętności, ale czy my rodzice mamy szansę zobaczyć czego nasze pociechy nauczą się w CK105?

Organizujemy sporo wydarzeń, podczas których występują zespoły amatorskiego ruchu artystycznego CK 105. Często też inne instytucje proszą nas o prezentacje naszych podopiecznych. Tak więc okazji do zaprezentowania swoich umiejętności jest sporo. Jest teraz nowa scena otwarta w amfiteatrze, która działa w okresie jesienno-zimowym. Tam też młodzi artyści mogą się pokazać. W maju, w ramach Dni Koszalina, organizujemy duży koncert, podczas którego nasi wychowankowie pokazują, czego nauczyli się na zajęciach.

– Przejdźmy więc do konkretów: do kiedy można zapisywać się do poszczególny sekcji, kiedy odbywają się zajęcia i jakie (jako rodzice) ponosimy opłaty?

– Zapisy prowadzimy od sierpnia, ale zazwyczaj wrzesień jest tym miesiącem, w którym kształtują się grupy. Opłaty i spis wszystkich zajęć znajdziecie Państwo na www.ck105.koszalin.pl/sekcje-ck105. Ceny zaczynają się od 30 złotych.

– A co, jeśli w upatrzonej sekcji brak miejsc?

– Zawsze można do nas zadzwonić i zapytać, czy przypadkiem się nie zwolniło jakieś miejsce. Są różne sytuacje i czasem jeszcze w ciągu roku ogłaszamy dodatkowy nabór. Zachęcam do śledzenia naszej strony www i profilu na Facebooku.