IMG 7367 Wydarzenia

Ogólnopolski Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk” – Nagrody pojechały do Lublina

Fot. Jarosław Ryfun

Jubileuszową, trzydziestą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk” zdominowali dziennikarze lubelskiej rozgłośni radia publicznego, zdobywając wszystkie nagrody. Jury oceniało w tym roku rekordową liczbę prac, bo aż pięćdziesiąt.

Konkurs tradycyjnie zorganizowało Polskie Radio Koszalin, w tym roku wespół z Polskim Radiem Rzeszów. Z uwagi na obecną szczególną sytuację międzynarodową tej edycji towarzyszyło hasło „Bałtyk – przekraczając granice”, które było sygnałem rozszerzenia tematyki prac o zagadnienia związane z życiem na styku kultur, migracjami i napływem uchodźców z Ukrainy.

Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny PRK, tak wyjaśnia cel konkursu: – Jest to przedsięwzięcie, za pomocą którego chcemy zwrócić uwagę całej Polski na sprawy morza, gospodarki morskiej, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i wzajemne kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich. Do udziału zapraszamy reportażystów mediów publicznych z całego kraju. Konkurs jest przeglądem najciekawszych reportaży radiowych o tematyce morskiej minionego roku, tworzącym reporterski obraz życia i losów ludzi związanych z morzem poprzez pracę, działalność społeczną, zainteresowania, pasje, emocje. Ważnym celem konkursu jest również dowartościowanie twórców trudnej formy radiowej, jaką jest reportaż, którą uprawiają obecnie niemal wyłącznie dziennikarze radia publicznego.

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba reportaży, m.in. z Białegostoku, Lublina, Katowic, Rzeszowa, Szczecina, Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia. Audycje oceniało jury w składzie: Piotr Ostrowski (prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin, przewodniczący), Marta Rebzada (kierownik literacki Teatru Polskiego Radia) oraz Edyta Kluk-Wisz (dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów).

Nagrodę główną otrzymała Agnieszka Czyżewska-Jacquement z Polskiego Radia Lublin za reportaż zatytułowany „Milczeć więcej nie mogę” pokazujący, jak wojna w Ukrainie zmieniła życie Rosjanina Michała. Nagroda ufundowana przez Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, przypadła Mariuszowi Kamińskiemu (również z Polskiego Radia Lublin) za reportaż pod tytułem „Nasz sąsiad bosman”. To historia najsłynniejszego polskiego niszczyciela ORP „Błyskawica”, opowiedziana z perspektywy jego załoganta. Z kolei nagroda Portu Morskiego Gdańsk trafiła do rąk Katarzyny Michalak z tej samej rozgłośni za reportaż zatytułowany „Lenka”, opowiadający o mieszkającej w Polsce Ukraince, która od pierwszych dni wojny pomagała uchodźcom w przygranicznym Hrubieszowie.

Finał tegorocznego konkursu otworzyły warsztaty dziennikarskie poprowadzone przez Martę Rebzdę (kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia) i Waldemara Modestowicza (reżysera słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu).

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. W tym czasie w jego ramach zaprezentowano kilkaset reportaży, z których powstała interesująca mozaika opowieści o morzu, ludziach z nim związanych, czasami zabawnych a czasami dramatycznych wydarzeniach.