kongres cover Biznes

III Koszaliński Kongres Kultury 14 – 15 października 2022 r.

Koszaliński Kongres Kultury musiał poczekać aż cztery lata na swoją trzecią edycję. Pierwsza odbyła się w 2016 roku, druga w 2018 roku. Kolejnej na drodze stanęła pandemia, ale na szczęście wszyscy, którym kultura jest bliska, będą mogli spotkać się bez przeszkód 14 i 15 października br. W programie są prezentacje, panele dyskusyjne, warsztaty i wydarzenia artystyczne.

svg%3E Biznes

Nadrzędnym założeniem Koszalińskiego Kongresu Kultury jest regularne (co dwa lata) tworzenie forum wymiany pomysłów, opinii, obserwacji oraz inspiracji osobom w różny sposób zaangażowanym w koszalińską kulturę i wspólne wypracowanie rozwiązań, które mogą zmienić się w konkretne działania. Poprzednie edycje były udaną realizacją tych założeń. Przyczyniły się do uruchomienia portalu grafikkultury.pl, czyli internetowego kalendarium wydarzeń, a postulaty zgłaszane w czasie trwania pierwszego kongresu istotnie wsparły tworzenie założeń Programu Rozwoju Kultury, dokumentu który kształtuje koszalińską politykę kulturalną.

Wydarzenie ma co prawda określoną, kongresową, formułę, ale także przyjazną i otwartą atmosferę, sprzyjającą szczerym dyskusjom panelowym i pozakulisowym. Może w nim wziąć udział każdy zainteresowany tematem, wstęp jest wolny, wymagana jest jedynie rejestracja poprzez stronę internetową www.koszalin.pl.

Tegoroczny Kongres odbędzie się pod hasłem „Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury”. – Chcemy rozmawiać o roli przestrzeni publicznej w budowaniu uczestnictwa w kulturze – mówią organizatorzy. – Zastanowimy się, jakie miejsca w Koszalinie mają potencjał do organizowania wydarzeń, a można w tej kwestii działać nieszablonowo, jak choćby w okresie pandemicznym, kiedy organizatorzy imprez odkrywali dla miasta nowe, ciekawe miejsca.

Wśród uczestników Kongresu znajdą się m.in. pracownicy miejskich instytucji kultury i instytucji edukacyjnych, członkowie organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury, artyści i twórcy, animatorzy kultury, młodzież szkolna, studenci oraz zaproszeni eksperci, którzy wezmą udział w panelach i dyskusjach. Miejmy nadzieję, że licznie także mieszkańcy – odbiorcy oferty kulturalnej.

Namacalnym efektem Kongresu ma być stworzenie „mapy miejsc przyjaznych kulturze”, na której znajdą się instytucje, galerie, kluby czy kawiarnie, a także inne miejsca wskazane przez koszalinian. Mapa pojawi się w holu Centrum Kultury 105 – swoje propozycje będzie można umieścić na niej w czasie trwania Kongresu lub zgłosić organizatorom wcześniej, wysyłając wiadomość na adres: kongreskultury@um.koszalin.pl.

Na program III KKK składa się wiele wydarzeń. Jeszcze przed końcem września odbędą się dwa przedkongresowe spotkania. Pierwsze poświęcone będzie perełkom architektonicznym Koszalina, a poprowadzi je koszalińska artystka Greta Grabowska. W ramach drugiego organizatorzy zaproszą na spacer śladami koszalińskich murali w towarzystwie Cukina, koszalińskiego artysty street art.

Kongres (14 października w galerii Amfiteatru) otworzy wykład Aleksandry Szymańskiej, menadżerki kultury, specjalistki w zakresie polityki kulturalnej, od marca 2011 roku dyrektorki Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wykładowi będzie towarzyszyć wernisaż koszalińskich stypendystów w dziedzinie kultury, a pierwszy dzień Kongresu zakończy się koncertem koszalińskich zespołów Lady Extasy, Kaboom!, przezwyczajność i WHOISWHO w Clubie 105.

W programie drugiego dnia (15 października) znajdą się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym ph. „Wydarzenia w przestrzeni miejskiej. Jak podnoszą atrakcyjność miasta i integrują mieszkańców” wezmą udział: Natalia Koralewska i Jakub Knera (Fundacja Palma z Gdańska), Marcin Gręźlikowski aka Andrzej Poprostu, Artur Celiński (Magazyn Miasta) i Bartosz Warzecha (Warzecha Studio). Do drugiego ph. „Przestrzeń miejska przyjazna kulturze – rewitalizacja przez działania kulturalne” zaproszeni zostali przedstawiciele Fundacji Otwarta Strefa Kultury z Poznania oraz koszalińscy organizatorzy wydarzeń. Dyskusję poprowadzi Artur Celiński.

W programie znajdą się także prezentacje z cyklu : „Miasto – akcja” pokazujące najciekawsze inicjatywy organizowane w miejskiej przestrzeni a także: warsztaty sitodruku (Pracownia Druklin), rękodzieła (Aleksandra Lejewska), muzyczne (Dj Zaju), street art (Cukin) i sztuki w przestrzeni miejskiej (Fundacja Otwarta Strefa Kultury). Wszystkich chętnych do pokazania swojej twórczości organizatorzy zapraszają do udziału w kiermaszu sztuki, który odbędzie się w holu CK 105.

III KKK organizowany jest przez Urząd Miejski w Koszalinie i Centrum Kultury 105 . Spotkania moderować będzie Paweł Wiśniewski, dziennikarz, prezenter telewizyjny, publicysta i menadżer kultury. Autorem identyfikacji wizualnej jest jak w latach poprzednich Łukasz Waberski, koszaliński grafik. Jak mówi: „kongresowe logo opiera się na skojarzeniu pinezki lokalizacyjnej z okiem poszukiwacza, które ma na celu oddać status obserwatora kultury lub osoby, która ma oko na kulturę”.

Szczegóły na stronie internetowej Koszalin.pl (zakładka „koszaliński kongres kultury”) oraz na facebookowym profilu Koszaliński Kongres Kultury.