Projekt bez tytulu 55 Wydarzenia

Nie marnuję. Wykorzystuję! Inspirujące spotkanie na darłowskim zamku

Zero strat to temat przewodni wydarzenia, które odbędzie się 20 sierpnia na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

svg%3E Wydarzenia

Po raz pierwszy w tym miejscu spotkają się przedstawiciele różnych dziedzin sztuki i życia, którym szczególnie na sercu leży temat – niemarnowania.

Od godziny 16.00 rozpoczną działalność kramy rzemieślnicze. Podczas warsztatów kulinarnych w zamkowym kotle powstanie roślinna strawa, do której wkład mogą mieć wszyscy przybyli. Wspólne będzie przygotowywanie, gotowanie, poszukiwanie smaku i konsystencji. Wykorzystanie roślin w całości – bez strat, to podstawa potrawy.

Przy okazji pojawi się spora dawka sprawdzonej wiedzy, o tym jak jeść roślinnie, sprytnie i smacznie wykorzystywać warzywa i owoce oraz jak twórczo gotować ze smakiem i satysfakcją.

Na dziedzińcu uczestnicy będą mogli wziąć udział w wymianie ubrań oraz w warsztatach pt. „Igłą i nitką, na maszynie”. Z resztek tkanin powstaną woreczki do przechowywania i transportu żywności.

Podczas wydarzenia powstawać będą zerostratowe kosmetyki oraz środki do pielęgnacji ciała. Przynosząc własny szklany słoiczek, można będzie zabrać trochę „dobra” ze sobą do domu.

Pomysłodawcy spotkania pragną przypomnieć o fachu „Złotej Rączki”, którą możemy być właśnie my sami. Nie wyrzucać, a naprawić, a jeśli nie da się naprawić, to może wykorzystać w inny sposób – to główna idea tego wydarzenia.

Podczas spotkania powstanie również tron króla Eryka, a udział w jego tworzeniu będą mieć wszyscy przybyli. Tron składać się będzie rzecz jasna z odpadów, a jaką formę będzie miał ostatecznie, przekona się ten, kto w sobotę 20 sierpnia odwiedzi darłowski zamek.

Wek, cera, zydelek, wiktuały to tylko niektóre słowa, które trafią do słownika Zero Strat. Przywrócenie świetności temu, co było codziennością naszych rodziców i dziadków, to jedno z założeń tego spotkania. Ważne jest również to, żeby dzielić się doświadczeniem, wzajemnie inspirować, troszczyć o naturę, zdrowie własne i innych.

Ewa Ukleja, jedna z organizatorek wydarzenia, mówi: – Zero Strat to rzemieślnicze kramy, w których spotkacie ludzi z pasją tworzenia i dzielenia się swoim doświadczeniem. Różne dziedziny życia i zero strat to pomysł nie tylko na oszczędność a pomysł w ogóle na życie. Podczas spotkania zdarzy się wiele niespodzianek, bo nasze wydarzenie ciągle ewoluuje. Okazuje się, że temat niemarnowania jest bliski wielu osobom, które chcą podzielić się swoją wiedzą. Zachęcamy do zarezerwowania sobie sobotniego popołudnia i spróbowania czegoś nowego. To czas na pytania i odpowiedzi, a także na czynne uczestnictwo, dlatego zachęcamy do obserwowania naszego profilu FB, na którym wszystkie niezbędne informacje

Organizatorzy liczą na to, że spotkanie na Zamku w Darłowie, poza pokazaniem, ile wspaniałych rzeczy może powstać z resztek, zachęcą również wszystkich przybyłych do nowych, dobrych nawyków we własnym gospodarstwie domowym.

FB: 0 strat